w

Reżyser filmu "Sami Swoi" w Toruniu

Sylwester Chęciński spotkał się przy pomniku Kargula i Pawlaka, przed multipleksem Cinema City, ze Zbigniewem Mikielewiczem, rzeźbiarzem i autorem aranżacji plastycznej poświęconej bohaterom filmu "Sami swoi". Reżyser nie ukrywał wzruszenia i uznania dla artystycznego wyrazu i kunsztu dzieła toruńskiego rzeźbiarza. Sylwester Chęciński odwiedził Toruniu po raz pierwszy i bardzo mu się podobało nasze miasto.

Sylwester Chęciński urodził się 21 maja 1930 w Suścu, niedaleko Tomaszowa Lubelskiego. Studiował na Wydziale Reżyserii łódzkiej PWSFTViT, którą ukończył w 1956 roku. Przez pięć lat asystował innym reżyserom podczas realizacji ich filmów, następnie w 1961 roku zadebiutował jako reżyser znanego, kostiumowego filmu dla dzieci i młodzieży "Historia żółtej ciżemki", będącego adaptacją powieści Antoniny Domańskiej. W 1964 roku wyreżyserował dramat psychologiczny "Agnieszka 46", którego akcja rozgrywa się w latach powojennych, na Ziemiach Zachodnich. W tym samym czasie i miejscu osadzony jest słynny tryptyk komediowy, który urósł do rangi kultowego – "Sami swoi", "Nie ma mocnych" i "Kochaj albo rzuć" z pamiętnymi kreacjami Wacława Kowalskiego i Władysława Hańczy w rolach Pawlaka i Kargula. Mimo że Chęciński kojarzony jest w pierwszej kolejności właśnie z gatunkiem komediowym, to wcale nie ten dominował w jego twórczości. W jego dorobku znajdują się m.in. takie filmowe hity, jak "Wielki Szu".

W 1983 roku został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Jest laureatem nagród specjalnych: Honorowego "Jańcia Wodnika", wręczonego na Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Filmowej "Prowincjonalia 2005" we Wrześni oraz Nagrody Honorowej Stowarzyszenia Filmowców Polskich przyznanej podczas 32. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (2007). W 2000 roku otrzymał Nagrodę Miasta Wrocławia, a od 2006 roku jest honorowym obywatelem tego miasta, w którym mieszka na stałe.

Zdjęcia: Andrzej Szmak

Avatar photo

Napisane przez Aleksandra Iżycka

Absolwenci potwierdzają prestiż uczelni i jakość kształcenia

Szkodliwe oprogramowanie w maju – raport Kaspersky Lab