Zespół analityczny TME przeprowadził badanie ankietowe polegające na weryfikacji nawyków e-recyklingowych Polaków tworząc przy tym rankingi miast, w których mieszkańcy najczęściej wymieniają sprzęty elektroniczne (z podziałem na małą i dużą elektronikę), w których wydają najwięcej w skali roku oraz w których miastach Polski najwięcej mieszkańców praktykuje nawyki proekologiczne związane z utylizacją zużytego sprzętu elektronicznego. Dodatkowym aspektem było zweryfikowanie, jakie sprzęty elektroniczne psują się najczęściej, z jakich powodów są wymieniane i jak mieszkańcy oceniają rozwiązanie e-recyklingowe w swoich miastach.
Raport zawiera również ranking krajów na podstawie średniego wskaźnika eko elektroodpadów na podstawie oficjalnych danych eurostatu.
NAJWAŻNIEJSZE WNIOSKI Z RAPORTU:
- W rankingu (przygotowanym na podstawie danych Eurostat) państw dbających o recykling e-odpadów Polska zajmuje dopiero dwudzieste pierwsze miejsce
- Poziom recyklingu e-odpadów jest najlepszy w Liechtensteinie, Chorwacji oraz Danii. Najgorzej wypadają Słowenia, Islandia oraz Malta
- Mały sprzęt elektroniczny największa grupa Polaków wymienia co 1 – 3 lata. Najczęściej wymian dokonują mieszkańcy Białegostoku.
- Polacy rzadko wymieniają duże sprzęty elektroniczne – prawie ¾ osób robi to co 6 – 10 lat. Najrzadziej takie sprzęty wymieniają mieszkańcy Katowic.
- Co dziesiąty Polak wyrzuca e-odpady na śmietnik – bez przywiązywania uwagi do segregacji elektroodpadów.
- 55,1% korzysta z usług wywozu e-odpadów, a 26,6% oddaje je w specjalnym punkcie.
- Najczęściej e-odpady wyrzucają na śmietnik/trzymają w domach mieszkańcy Gdańska, Poznania i Szczecina. Pod tym względem najbardziej ekologicznymi miastami okazały się Katowice, Białystok oraz Bydgoszcz.
- Najczęściej e-sprzęty (64%) Polacy wymieniają, gdy te ulegną uszkodzeniu. Ok 28% ankietowanych robi to jednak ze względu na chęć kupna nowszego modelu.
- 43,6% Polaków wydaje na mały sprzęt elektroniczny w przedziale 1000 zł – 2000 zł w skali roku.
- 18% Polaków wyrzuca zużyte baterie do śmietnika – bez troski o segregację. Największy odsetek osób wyrzucających baterie do odpadów zmieszanych odnotowano w Poznaniu, najmniejszy – w Białymstoku
- 69,4% mieszkańców miast deklaruje, że w pobliżu ich miejsca zamieszkania znajduje się punkt utylizacji/zbioru e-odpadów. Najwięcej osób wie, gdzie taki się znajduje we Wrocławiu, Katowicach i Białymstoku.