„Punkt widzenia Rambowa” to prezentacja ponad 200 prac tego wybitnego grafika, ucznia Hansa Hillmana, laureata licznych międzynarodowych nagród, w tym także Warszawskiego Międzynarodowego Biennale Plakatu. Rambow zasłynął jako twórca plakatów filmowych i teatralnych oraz prac zaangażowanych w aktualne problemy społeczno-polityczne. Z czasem niemal zupełnie zrezygnował z fotografii i fotomontażu na rzecz kompozycji czysto graficznych, w których znak jest sprowadzony do formy możliwie najprostszej, a konotacje treściowe są często aluzyjne. Paleta barw jest zredukowana do maksimum dwóch–trzech kolorów.
Trzy lata temu twórczość Rambowa zaprezentowało poznańskie Muzeum Narodowe. Tegoroczną ekspozycję przygotowaną przez Muzeum Plakatu w Wilanowie będzie wyróżniać także jej przestrzenna aranżacja, którą na prośbę Rambowa współtworzył Stasys Eidrigevičius, znany polsko-litewski artysta grafik, plakacista, ilustrator i twórca wielu wyjątkowych eksperymentów artystycznych. Efekty ich wspólnych działań będzie można zobaczyć na wystawie.
Ze strony Muzeum Plakatu w Wilanowie kuratorem wystawy jest Jacek Szelegejd.
Zdjęcia dostępne po zalogowaniu do konta FTP:
login: prasa
hasło: mnw138
folder: Rambow
Muzeum Plakatu w Wilanowie
Muzeum Plakatu w Wilanowie powstało 4 czerwca 1968 roku, jako oddział Muzeum Narodowego w Warszawie. Jednym z głównych inicjatorów powołania pierwszej na świecie instytucji tego rodzaju był ówczesny Dyrektor Muzeum Narodowego, profesor Stanisław Lorentz. Na siedzibę muzeum wybrano tereny dawnej ujeżdżalni należącej do kompleksu zabudowań Pałacu w Wilanowie. Obecnie placówka może pochwalić się kolekcją plakatu artystycznego liczącą 55 000 tytułów, z czego 33 000 to plakaty polskie. Oprócz organizacji wystaw, których celem jest prezentowanie szerokiej publiczności tej dziedziny sztuki, muzeum prowadzi także działalność wydawniczą. Od 1994 roku odbywa się tu organizowane co dwa lata Międzynarodowe Biennale Plakatu; na każdą jego edycję napływa ponad 2000 prac z całego świata.
Muzeum Plakatu w Wilanowie zaprasza:
· w poniedziałki w godzinach 12.00–16.00
· od wtorku do niedzieli w godzinach 10.00–16.00
· w poniedziałki wstęp wolny
bilet normalny 10 zł, ulgowy 7 zł