Podczas VIII Forum Rynku Zdrowia eksperci zaapelowali do parlamentarzystów o zwiększenie finansowania na realizację programu szczepień ochronnych. – Jesteśmy na ostatnim miejscu wśród krajów europejskich, jeśli chodzi o finansowanie tego zakresu – alarmowała prof. Ewa Bernatowska, konsultant wojewódzki w dziedzinie immunologii klinicznej, ekspert WHO.
Podczas sesji „Przyszłość szczepień w Polsce” prof. Bernatowska podkreśliła, że realizacja kalendarza szczepień ochronnych to przede wszystkim wprowadzanie szczepień traktowanych jako priorytet. Decyzje w tej sprawie opierają się o rekomendacje Pediatrycznego Zespół Ekspertów. – Niestety, rekomendowane przez nas szczepienia wprowadzane są bardzo powoli. Stąd nasz apel o zwiększenie finansowania na realizację kalendarza szczepień ochronnych.
Ekspert WHO apelowała także o priorytetowe potraktowanie szczepień przeciwko pneumokokom.
O działającym przy Polskim Towarzystwie Reumatologicznym, jedynym w Polsce, rejestrze wszystkich nieletnich pacjentów cierpiących na schorzenia reumatologiczne mówił podczas VIII Forum Rynku Zdrowia dr Zbigniew Żuber, ordynator Oddziału Dzieci Starszych z Pododdziałami Neurologii, Reumatologii, Pulmonologii i Rehabilitacji Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego im. Św. Ludwika w Krakowie.
– Uruchomienie tego rejestru w 2009 roku pozwoliło na zjednoczenie sił reumatologów dziecięcych. Udało nam się wyprzedzić o dwa lata wskazania i rekomendacje Amerykańskiego Towarzystwo Reumatologicznego (ACR – American College of Rheumatology), które my wcieliliśmy w życie w 2009 roku, a Amerykanie dopiero w 2011 roku. W innych dziedzinach się to nie zdarza – powiedział
dr Zbigniew Żuber.
Rejestr gromadzi 16 ośrodków klinicznych i pracujących tam 45 lekarzy specjalistów. Służy ocenie bezpieczeństwa i skuteczności leczenia, monitoruje działania niepożądane i także wszystko, co się zdarzy, czyli współistniejące leczenie, współistniejące choroby. Rejestr jest własnością Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego, a nadzór sprawuje sekcja pediatryczna tego towarzystwa. Jego finansowanie odbywa się dzięki grantom przekazywanym na rzecz Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego.
Specjaliści w ramach sesji tematycznej pt. "Reumatologia: złote lata specjalności – jak zorganizować leczenie, by osiągnąć populacyjny sukces?", zgodnie przyznali, że w Polsce brakuje szybkiej ścieżki dostania się do specjalistycznej poradni.
Konsultanci wojewódzcy w dziedzinie reumatologii zauważyli, że głównym problemem, który blokuje wczesne rozpoznanie i ciągłość leczenia pacjentów ze schorzeniami reumatologicznymi są ograniczenia kontraktowe, brak możliwości wykonywania badań specjalistycznych w pożądanych ilościach oraz zmiana świadczeniodawców realizujących kontrakty z NFZ.
Trzecia z dyskusji panelowych dotyczących terapii w wybranych dziedzinach medycyny obejmowała zagadnienia związane z różnymi aspektami leczenia cukrzycy w Polsce. Uczestnicy sesji mówili m.in. o możliwościach wprowadzenia skuteczniejszych terapii, a także poprawienia organizacji leczenia cukrzycy w naszym kraju.
– Na rynku pojawiają się nowe leki stosowane w diabetologii. Dzięki nim można zmniejszyć ilość incydentów hiperglikemii – zaznaczył prof. Władysław Grzeszczak, kierownik Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Nefrologii i Diabetologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. – Ponadto leki te powodują redukcję masy ciała. To bardzo istotne, ponieważ chorzy z cukrzycą to często osoby z nadwagą lub otyłością.
Profesor Grzeszczak wskazał jednak na problem z dostępnością do tych nowych leków, ponieważ nie są refundowane, a miesięczny koszt terapii wynosi od 200 do 600 zł.
***
Forum Rynku Zdrowia to jedna z najbardziej reprezentatywnych debat o stanie i planowanych zmianach w polskim systemie opieki zdrowotnej. Podczas VIII Forum Rynku Zdrowia, w dniach 24-25 października 2012 roku, odbyło się 16 dyskusji panelowych z udziałem 100 prelegentów i ponad 1000 gości.
Organizatorem wydarzenia jest Grupa PTWP SA, wydawca m.in. miesięcznika i portalu Rynek Zdrowia.
Szczegółowe informacje na temat konferencji znajdują się pod adresem:
###
Informacje o Grupie PTWP SA:
Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości powstało w Katowicach w 1995r. Grupa PTWP SA jest wydawcą m.in.: Miesięcznika Gospodarczego Nowy Przemysł, czasopisma Rynek Spożywczy, miesięcznika Rynek Zdrowia i miesięcznika Farmer oraz organizatorem spotkań biznesowych, konferencji i szkoleń, na czele z Europejskim Kongresem Gospodarczym – European Economic Congress (EEC) – jedną z najbardziej prestiżowych imprez odbywających się w Europie Centralnej.
Grupa PTWP SA posiada 70 proc. udziałów w PTWP-ONLINE Sp. z o.o., do której należą branżowe portale m.in.: wnp.pl, propertynews.pl, rynekzdrowia.pl, portalspozywczy.pl, dlahandlu.pl, rynekaptek.pl, portalsamorzadowy.pl, farmer.pl oraz serwis gieldarolna.pl.