w , ,

Przygotowanie do sezonu grzewczego – porady

O tym, jak właściwie przygotować się do sezonu grzewczego opowiada Maciej Leonhard – specjalista z firmy LARS, producenta inteligentnych rozwiązań z dziedziny automatyki domowej i techniki grzewczej marki AURATON.

Sezon tuż, tuż

Aby odpowiednio rozpocząć nadchodzący sezon grzewczy, warto wziąć pod uwagę kilka cennych wskazówek. W pierwszej kolejności musimy sprawdzić stan instalacji i określić, czy nie wymaga naprawy lub wymiany niezbędnych elementów. Następnie istotne będzie przygotowanie kotła oraz grzejników. Do sprawdzenia pieca, szczególnie gdy mamy ogrzewanie gazowe, lepiej jest wezwać fachowca. To ważne przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa. Przygotowanie kaloryferów powinno ograniczyć się natomiast do oczyszczenia ich z kurzu, umycia oraz odpowietrzenia. Pamiętajmy, by grzejniki czyścić tylko za pomocą łagodnych detergentów, tych samych, których używamy do codziennego sprzątania. Zbyt mocne środki czyszczące mogą uszkodzić powierzchnię grzejnika – farba zacznie odpryskiwać, a w to miejsce pojawi się rdza.

Nie tylko instalacja

Zimą przez nieszczelne okna ulatuje dużo ciepła, co powoduje znaczne straty energii i zwiększenie kosztów za ogrzewanie. Dlatego jeszcze przed rozpoczęciem sezonu powinniśmy uzupełnić wszelkie ubytki w okiennych uszczelkach. Nowoczesne okna bywają z kolei zbyt szczelne. Aby uniknąć uporczywego skraplania się wody na szybach, należy od czasu do czasu rozszczelnić połać, ustawiając klamkę w pozycji mikrowentylacji. Ostatnim etapem przygotowań do kolejnej zimy powinno być także porównanie rachunków z ostatnich kilku sezonów. Jeśli są zbyt wysokie, zastanówmy się nad dokonaniem pewnych modernizacji domowego systemu grzewczego. Jednym ze sposobów na poprawę efektywności pracy instalacji i obniżenie kosztów ogrzewania jest zastosowanie innowacyjnych regulatorów temperatury, które umożliwiają racjonalne zarządzanie temperaturą oraz zużyciem energii.

Trochę technologii

Rynek techniki grzewczej oferuje wiele urządzeń służących do optymalizacji kosztów związanych z ogrzewaniem. Stosowanie regulatorów temperatury to najbardziej popularne rozwiązanie. Możemy wybierać zarówno spośród modeli przewodowych, jak również bezprzewodowych. Decydując się na instalację regulatora, weźmy jednak pod uwagę, by był to produkt dobrej jakości, funkcjonalny i zaawansowany technologicznie. Możemy skonsultować się w tym względzie z profesjonalnym instalatorem, który właściwie określi nasze potrzeby i dostosuje odpowiednie urządzenie.

Polecane rozwiązania:

AURATON 2025 RTH to jeden najnowocześniejszych systemów regulacji temperatury w technologii LMS. Zestaw składa się z energooszczędnych i niezawodnych elementów sparowanych fabrycznie – bezprzewodowego regulatora i inteligentnego odbiornika odpowiedzialnego za sterowanie pracą kotła grzewczego. Regulator pozwala na ręczne ustawienie temperatury oraz jej kontrolowanie w pomieszczeniu, w którym został zamocowany.

Uzupełniając zestaw o dodatkowe urządzenia z grupy LMS, m.in. klamkę okienną AURATON H-1 oraz termometr AURATON T-2, możemy także inteligentnie zarządzać domową temperaturą, biorąc pod uwagę stan otwarcia okna czy poziom ciepła w innych pomieszczeniach. Sterownik AURATON 2025 RTH charakteryzuje się nowoczesnym wyglądem i niezwykle prostą obsługą. Posiada 10 programów, z czego 7 użytkownik może sam modyfikować i dostosowywać do własnych potrzeb. Dodatkowymi zaletami urządzenia są ponadto: licznik czasu pracy kotła, histereza 0,4°C, czujnik światła, rozbudowany tryb urlopowy oraz czytelny i podświetlany 3-kolorowy wyświetlacz LCD.

www.auraton.pl

Avatar photo

Napisane przez YASNA Communications

Od projektu do realizacji – jak powstaje budynek proekologiczny?

Siódemka Ciggera