w

Przedsiębiorca na workation. Koszty firmy obniżą rachunek za wakacje

Workation to nie tylko ciekawy benefit dla pracowników, ale coraz częściej sposób pracy rozważany przez przedsiębiorców. Dzięki połączeniu obowiązków służbowych z wakacjami, na tych drugich można zaoszczędzić. Kamper, dzięki któremu będziemy zwiedzać Europę, hulajnogę, którą będziemy jeździć na spotkania z klientami, czy hotel, w którym będziemy pracować i spędzać wakacje, możemy wliczyć w koszty firmy. EFL podpowiada przedsiębiorcom, jak mogą jednocześnie pracować i urlopować, a przy tym zaoszczędzić.

– W tym momencie przedsiębiorca może zarządzać swoim biznesem właściwie z każdego miejsca na świecie i o każdej porze. Wystarczą mu podstawowe narzędzia pracy jak internet, telefon i komputer. W konsekwencji może wykorzystać okres wakacyjny nie tylko do wypoczynku, ale i pełnienia obowiązków służbowych. Łącząc przyjemne z pożytecznym zyskuje potrójnie: odpoczywa, pracuje, kiedy jest to konieczne, a dodatkowo – co dla wielu nie jest takie oczywiste – oszczędza. Rzeczy, które kupimy, wynajmiemy lub wyleasingujemy na potrzeby między innymi workation, możemy najczęściej zaliczyć do kosztów firmowych. To powoduje, że rachunek za wakacje finalnie będzie niższy – mówi Radosław Woźniak, prezes EFL.

Biuro w kamperze

Zarządzać firmą wcale nie trzeba z biura czy domu. Świetnym rozwiązaniem na czas wakacji może być kamper lub przyczepa kempingowa. W szczególności sprawdzi się w przypadku osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, którzy sami decydują o tym, kiedy i gdzie chcą pracować. Takie „biuro na 4 kółkach” można prowadzić nad morzem, nad jeziorem czy w górach i w ten sposób łączyć wypoczynek z zarządzaniem biznesem. W związku z tym, że zarówno przyczepa jak i kamper to koszt kilkudziesięciu czy nawet kilkuset tysięcy złotych, warto wziąć je w leasing, a spłacane raty będą stanowić koszt uzyskania przychodu. W perspektywie długoterminowej – na przykład jeśli dodatkowo zdecydujemy się wynajmować pojazd, gdy sami z niego nie będziemy korzystać – taka inwestycja szybko się zwróci.

Zamiast samochodu firmowego

Latem warto jak najczęściej zostawiać samochód w garażu i do biura jechać komunikacją miejską lub… rowerem czy hulajnogą. Taki środek transportu można zabrać ze sobą także na wakacje i w ten sposób przemieszczać się. Korzystanie z jednośladów łączy komfort podróżowania z troską o środowisko i przynosi spore korzyści finansowe. Koszt roweru elektrycznego nie należy do najniższych, ale dzięki leasingowi zarządzający firmą nie odczuje go tak mocno. Co więcej, wyleasingować możemy nie tylko rowery tradycyjne czy elektryczne, ale i elektryczne hulajnogi, które tak pokochali Polacy.

Biuro w hotelowym pokoju

Jeśli celem workation jest miejsce, gdzie akurat kamperem ciężko dojechać, np. odległa egzotyczna wyspa, wówczas przedsiębiorca może zdecydować się na rezerwację apartamentu w hotelu. Jeśli podczas takiego wyjazdu prowadzi działania biznesowe – spotkania, targi czy telekonferencje – możesz część wydatków takich jak rachunki za hotel czy bilety lotnicze wliczyć w koszty operacyjne firmy.

Decydując się na taką formę prowadzenie biznesu jak workation należy pamiętać, że kluczowe jest właściwe udokumentowanie wszystkich, choćby najdrobniejszych wydatków, które chcemy wliczyć w koszty uzyskania przychodu. Urząd Skarbowy może dokładnie sprawdzić charakter poniesionych kosztów, dlatego należy zbierać bilety, faktury czy zdjęcia z targów i spotkań, które potwierdzą biznesowy charakter wyjazdu – zwraca uwagę przedstawiciel EFL.

***

EFL S.A. powstał w 1991 roku, jako jedna z pierwszych firm leasingowych w Polsce. Od 2001 roku EFL jest częścią Grupy Crédit Agricole, co gwarantuje firmie finansową stabilność i bezpieczeństwo oraz pozwala korzystać z wiedzy i doświadczeń instytucji finansowej o międzynarodowym zasięgu. EFL konsekwentnie poszerza zakres rozwiązań dla biznesu. W skład Grupy EFL wchodzą spółka flotowa Carefleet, spółka faktoringowa Eurofactor oraz Truck Care, który oferuje  kompleksowy wynajem pojazdów użytkowych stworzony z myślą o biznesie transportowym. W ramach Grupy EFL spółka oferuje szeroki pakiet produktów: leasing, pożyczkę, usługi flotowe, wynajem długoterminowy, ubezpieczenia i faktoring. Od 1991 roku EFL współpracuje z najbardziej liczącymi się producentami i dostawcami maszyn, urządzeń, pojazdów oraz innych środków trwałych. Firmę wyróżniono m.in.  Business Superbrands 2021, 2022, sześciokrotnie tytułem: Firmy Przyjaznej Klientowi
i siedmiokrotnie Finansowej Marki Roku. Już ponad 387 tysięcy klientów wybrało EFL na swojego partnera w biznesie. Więcej na: www.efl.pl

Załączniki

Napisane przez Maja Lidke

Policz swój ślad węglowy z kalkulatorem banku Credit Agricole

Praktyczne aspekty wdrożenia outsourcingu w firmie – Jak zrobić to dobrze?