Pacjenci, u których stwierdzono zaburzenia integracji sensorycznej, cierpią na dysfunkcje w rozwoju poznawczym i motorycznym. Wszystko dlatego, że bodźce z zewnątrz nie są odpowiednio odbierane przez receptory wszystkich zmysłów. Brak poprawnej integracji bodźców zmysłowych przez układ nerwowy może powodować brak koncentracji, impulsywność, nadpobudliwość psychoruchową lub niską samoocenę. W praktyce przekłada się to na: problemy w czytaniu i pisaniu, zaburzenia poczucia równowagi oraz brak koordynacji ruchowej. Nowy sprzęt terapeutyczny, który dzięki Fundacji Rosa znajdzie się w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Bolesławcu, pomoże głównie w terapii z zakresu integracji sensorycznej. Jednak skorzystają z niego również pozostali pacjenci.
– Nasza Poradnia jest placówką ogólnodostępną. Pod naszą opieką znajdują się dzieci w różnym wieku. W ramach wczesnego wspomagania obejmujemy terapią nawet kilkumiesięczne dzieci. Pomagamy maluchom uczęszczającym do przedszkoli i szkół podstawowych, a także młodzieży – mówi Teresa Rudzińska, wicedyrektor PCEiKK ds. psychologiczno-pedagogicznych. – Wśród pacjentów znajdują się m.in. osoby niepełnosprawne oraz z dysfunkcjami rozwojowymi. To właśnie im posłuży nowa sala terapeutyczna i przekazane przez Fundację wyposażenie do integracji sensorycznej – dodaje.
Nowa sala terapeutyczna została wyposażona m.in. w centrum ruchowe, huśtawki, maty antyuderzeniowe, piłki żelowe i sensoryczne, zjeżdżalnię rolkową, miękkie klocki oraz deskę rotacyjną.
– W ramach prowadzonych przez Fundację programów finansujemy powstawanie różnego rodzaju pomieszczeń terapeutycznych, wyposażonych w najnowocześniejszy sprzęt – mówi Bohdan Pecuszok, prezes Fundacji Rosa. – Dzięki niemu młodzi pacjenci mogą swobodnie korzystać z terapii stosowanych przez profesjonalne placówki na całym świecie. Skuteczność tych metod przekonuje nas do dalszego działania – dodaje.
Kontakt dla mediów:
Agnieszka Łesiuk
[email protected] , PR time
tel.: + 48 71 33 70 686, fax: + 48 71 33 70 685
Więcej o Fundacji Rosa
Fundacja Rosa powstała w 2004 roku – od tego czasu aktywnie działa w Polsce jako organizacja pożytku publicznego. Fundusze, które otrzymuje w ramach corocznej akcji przekazywania 1% podatków na cele charytatywne, przeznacza na wspomaganie dzieci i młodzieży. We wrześniu 2011 roku Fundacja Rosa dołączyła do grona organizacji zrzeszonych w Dolnośląskiej Federacji Organizacji Pozarządowych.
W imię zasady, że tylko aktywne działanie prospołeczne może zmieniać świat na lepsze, od początku istnienia organizacja prowadzi akcję „Twoja Szkoła”, której celem jest wspieranie konkretnych placówek edukacyjnych. Każda z nich otrzymuje unikalny identyfikator, dlatego sumy pochodzące z akcji 1% dla OPP trafiają do wybranych szkół.
Zachęcona powodzeniem swoich działań, w grudniu 2010 roku Fundacja Rosa zainaugurowała projekt pod nazwą „Lekki tornister”. Fundacja wyposaża szkoły w specjalne szafki, w których dzieci mogą przechowywać najcięższe podręczniki oraz przybory. Kolejnym przedsięwzięciem, którego realizacja rozpoczęła się w 2010 roku, jest program „Pokój Uśmiechu”. Dzięki niemu w lecznicach powstają przyjazne miejsca – poczekalnie i pomieszczenia do zabawy – w których najmłodsi pacjenci wraz z rodzicami mogą choć na chwilę zapomnieć o chorobach i trudach leczenia. W 2011 roku Fundacja rozpoczęła prace nad 10 pokojami uśmiechu. Kolejne wciąż czekają na realizację.
Uśmiech najmłodszych beneficjentów różnego rodzaju projektów sprawia, że z tym większym zaangażowaniem pracownicy Fundacji przygotowują nowe programy. Pierwszy z nich dotyczy działań terapeutycznych kierowanych do dzieci z różnego rodzaju dysfunkcjami mózgu. Kolejny – jest wsparciem nowoczesnej formy terapii dla dzieci z wykorzystaniem delfinów (delfinoterapia). Celem trzeciego z programów jest kompletne urządzanie pomieszczeń terapeutycznych dla dzieci (m.in. do stymulacji sensorycznej czy też sal doświadczania świata). Powstają one nie tylko w szkołach integracyjnych, ale również w innych placówkach oświatowych. Dzięki wsparciu Fundacji Rosa 19 z nich wzbogaciło się o pomieszczenia terapeutyczne. Kolejne placówki czekają na realizację pomieszczeń. To dzięki dotacjom, darowiznom oraz w szczególności 1% podatku Fundacja Rosa przywraca dzieciom uśmiech!
Więcej na stronie: www.fundacjarosa.pl