w

Prezes Yawal S.A. pomaga potrzebującym

Idea powstania Centrum Misyjnego Pobres została zaczerpnięta z doświadczenia pracy misjonarek klaretynek w Ameryce Łacińskiej, gdzie 53 lata temu założyły swoje zgromadzenie i z powodzeniem prowadzą tego typu ośrodki. Główną pomysłodawczynią i osobą, która przez lata czuwała nad powodzeniem całego projektu jest siostra, Joanna Dresler.

Budowa Centrum Misyjnego zaczęła sie w 2005 roku. Wtedy też poświęcono plac, na którym miał stanąć Pobres. Dwa lata później ruszyła budowa ośrodka w Aleksandrii.

Powstało dzieło wspaniałe. Na początku wyglądało to marnie. Budynek, w którym mieszkały siostry był drewnianą budką, gdzie warunki bytowe były bardzo kiepskie. Trudno było uwierzyć, że taki obiekt może powstać. Widzieliśmy cały projekt i wizualizacje, patrzyliśmy na kosztorys i próbowaliśmy go jakoś poskromić. Udało się to dzięki pomocy sponsorów— wyszło to taniej i lepiej, przede wszystkim dzięki osobistemu zaangażowaniu Edmunda Mzyka, prezesa firmy Yawal System. Służył on pomocą i stawiał na naszej drodze dobrych ludzi. Dzięki pomocy finansowej, jaką nam udzielił, Aleksandria zyskała miejsce, z którego z pewnością skorzysta większość jej mieszkańców. Rozwijać się tu będą nasze dzieci i młodzież. Jesteśmy mu niezwykle wdzięczni za pomoc – powiedział podczas otwarcia główny architekt Centrum Misyjnego.

Położony niedaleko Aleksandrii Yawal System jest jednym z największych producentów profili aluminiowych w Polsce. Właściciel większościowego pakietu akcji firmy, Edmund Mzyk, poprzez swoją fundację wsparł znaczącą kwotą projekt powstania Centrum Misyjnego Pobres.

Aktywizacja życia w Aleksandrii, przedszkole i świetlica dla młodzieży z pewnością przysłużą się mieszkającym tu rodzinom pracującym dla Yawal. Jak zaznacza sam prezes: – Wszystko, co zrobiliśmy, ukierunkowane było by pomóc społeczności naszego regionu.

Pobres to jedna z wielu działalności, w które zaangażowany jest Edmund Mzyk. W rejonie Częstochowy działa również fundacja na rzecz środowiska lokalnego oraz założony przez niego w 1996 roku Klub Rotary, prężnie wspierający region w kluczowych kwestiach. Dzięki działalności Klubu, zakupiono w pełni wyposażony ambulans dla miasta i samochód dla Hospicjum Ziemi Częstochowskiej. Szpitale zyskały nowe łóżka, a oddział dziecięcy salę multimedialną. Klub Rotary pomaga również szkołom podstawowym, fundując stołówki i sprzęt interaktywny. Koordynuje wymianę międzynarodową młodzieży w ramach rotariańskiego Youth Exchange Programme oraz organizuje wakacyjne pobyty dzieci i młodzieży szkolnej z ubogich polskich rodzin ze Lwowa.

Na 13 maja 2012 roku zapowiadana jest premiera współfinansowanego przez Edmunda Mzyka filmu, pt.: „Zwykli ludzie, niezwykłe sprawy”. Dzieło to zobrazuje początki tworzenia się częstochowskiej Solidarności i ruchu oporu w latach 1980 – 1989. Film oparty jest na wspomnieniach uczestników przeszłych wydarzeń. Rozmowy z bohaterami tamtych dni przeprowadził częstochowski historyk, Wojciech Rotarski, który jest konsultantem naukowym filmu i współautorem scenariusza. Film zostanie pokazany podczas pielgrzymki ludzi represjonowanych pod względem politycznym na Jasną Górę.

Nie sposób wymienić wszystkie działania, gdyż wsparcie regionu odbywa się na wielu płaszczyznach. Zawsze tam, gdzie rodzi się potrzeba i brakuje nakładów, by ją zrealizować. Częstochowski oddział Klubu został odznaczony przez Rotary International złotą odznaką Paul Harris. Prezes Edmund Mzyk sprawował funkcje prezydenckie w klubie w latach 2003 – 2005 oraz 2009 – 2010.

Avatar photo

Napisane przez RedPen

Plantronics GameCom 780 Niewiarygodne doznania dźwiękowe w czasie gry

O połowę mniej dopłat do kredytów