w

Pracodawca – czy ma pewność, że jego pracownik nie wprowadza do obiegu fałszywek?

Firma DCB stara się wpłynąć na świadomość przedsiębiorców i pokazać im, jak niebezpieczne są fałszywki. Trenerzy firmy DCB niemal codziennie przekazują wiedzę na temat autentyczności banknotów, monet i dokumentów kolejnym osobom, utrudniając tym samym fałszerzom wprowadzenie ich „produktu” na rynek.

Problem fałszywek problemem wielu polskich firm

Według statystyk, jeden na 10.000 – 20.000 banknotów w Polsce jest fałszywy . Co roku do polskiej komendy policji trafia średnio od 100 do 200 falsyfikatów[1] . Warto zaznaczyć, że podrobione pieniądze to ogromne straty dla przedsiębiorstw i gospodarstw domowych, do których trafiły. Przyjęcie fałszywki, to nie tylko ogromny stres dla osoby, która to zrobiła. To bardzo często również odpowiedzialność materialna polegająca na wyrównaniu straty pracodawcy, a czasem nawet sprawa karna w sądzie.

Ukryte fałszywki – konsekwencja strachu pracowników?

„W Polsce większość wprowadzonych do obiegu fałszywek nie jest wykrywana . Aż 60 proc. banknotów wychwytywanych jest dopiero na poziomie skarbca. Oznacza to, że falsyfikaty zostały wprowadzone do obiegu przez kasę”– mówi Sylwester Salach, prezes firmy DCB. Czym jest to spowodowane? Przede wszystkim brakiem wystarczającej wiedzy kasjerów w zakresie odpowiedniego rozpoznawania fałszywek . Nie potrafią oni odróżnić prawdziwego banknotu od falsyfikatu . Co więcej, wielu pracowników sklepów nie przyznaje się do przyjęcia fałszywki , gdyż nie chce ponosić odpowiedzialności karnej za wprowadzenie jej do dalszego obiegu. Często wydają falsyfikat jako resztę lub sami wymieniają go na swoje własne, przez co ponoszą straty materialne . Kasjerzy często nie wiedzą też, że ponowne wprowadzenie fałszywki do obiegu jest przestępstwem, za które mogą trafić nawet do więzienia.

Pracodawcy zazwyczaj nie wiedzą o tych samowolnych praktykach, gdyż ich podwładni boją się do tego przyznać. Stres związany z przyjęciem podrobionych pieniędzy sprawia, że osoba pracująca na kasie robi się coraz bardziej nerwowa , wolniej pracuje, jest smutna oraz zamyślona. Często sama składa wypowiedzenie albo po prostu zostaje zwolniona , gdyż wyniki jej pracy nie są zadowalające.

Jak uszczęśliwić pracowników?

Pracodawcy rzadko decydują się na profesjonalne szkolenia dla pracowników z zakresu wykrywania falsyfikatów . Nie wiedzą, że taki kurs jest z prawnego punktu widzenia obowiązkowy dla wszystkich, którzy na co dzień zajmują się obrotem gotówką. Osoby obsługujące kasę – bojąc się o swoją pracęnie podejmują z szefem rozmów na temat udziału w specjalistycznych kursach , gdyż mają świadomość, że w związku z kryzysem finansowym firmy tną wydatki . Nie zmienia to jednak faktu, że tylko profesjonalna wiedza na temat sprawdzania banknotów może pomóc w wykryciu zarówno falsyfikatów , jak i osób produkujących oraz wprowadzających do obiegu fałszywki. „Nasza firma posiada w swojej ofercie szkolenia z weryfikacji autentyczności pieniędzy z niemal wszystkich krajów świata oraz z wykrywania podrobionych dokumentów . Kursy organizowane przez DCB S.A. skierowane są zarówno do osób prywatnych, jak i do firm, banków czy instytucji finansowych . Na warsztatach uczestnicy dowiadują się, jak w ciągu 2-3 sekund określić prawdziwość banknotu . Ponadto, mają możliwość przećwiczyć w praktyce nową wiedzę pod okiem fachowca. Zachęcam wszystkich pracodawców do przeszkolenia swoich podwładnych. Po naszych kursach pracownicy wrócą uśmiechnięci, zadowoleni i przede wszystkim pewni swojej wiedzy w zakresie fałszywek” dodaje Sylwester Salach, prezes firmy DCB.

Warto już dziś zadbać o zwiększenie bezpieczeństwa w swoich przedsiębiorstwach . Firma DCB stwarza możliwość poznania zupełnie nowego podejścia do sprawdzania i wykrywania fałszywych banknotów . Wystarczy kilka godzin, aby uchronić podwładnych przed niepotrzebnymi problemami , firmę przed odejściem zestresowanych pracowników , a siebie przed problemami finansowymi .

Informacje o firmie:

Firma DCB S.A. jest ekspertem w dziedzinie wykrywania fałszywych banknotów . Udziałowcami spółki są: Remedium – Doradcy Finansowi Sp. z o.o., fundusz inwestycyjny BIO-MED Investors SA z Wrocławia oraz inwestorzy prywatni. Przedsiębiorstwo jest wyłącznym dystrybutorem Lampy Kasjerskiej DeCoBa 1085. Urządzenie cechuje bardzo wysoki współczynnik wykrywalności fałszywych banknotów i papierów wartościowych. DCB S.A. prowadzi również szkolenia dla banków i firm handlowych w tym zakresie.

Firma intensywnie rozwija się i buduje sieci dystrybucji i sprzedaży swoich produktów na terenie całej Polski. Plany rozwojowe spółki przewidują debiut na rynku alternatywnym New Connect w 2012 roku . Do głównych założeń inwestycyjnych spółki należą przede wszystkim dynamiczny rozwój działalności, zdobywanie nowych klientów oraz pozyskiwanie nowych źródeł finansowania.

W marcu 2010 roku firma DCB otrzymała nagrodę „Innowacja Handlu” w kategorii Ochrona i Systemy Zabezpieczeń dla innowacyjnej lampy kasjerskiej DeCoBa 1085 . W kwietniu 2010 roku spółka została również wyróżniona Złotym Medalem Międzynarodowych Targów Poznańskich dla najlepszego produktu prezentowanego podczas Międzynarodowej Wystawy Zabezpieczeń Securex 2010. W styczniu 2011 spółka została uhonorowana prestiżowym Certyfikatem Polish Product w kategorii Firma Roku 2010.


[1] Ibidem.

Avatar photo

Napisane przez Orchidea PR

Pierwsze w Polsce stoisko Hello Kitty w Centrum Handlowym Osowa

Amadeus Hotel Optimisation usprawni działalność dużych biur podróży