W raporcie, który będzie stanowił podsumowanie badań w zakresie innowacyjności polskiej gospodarki przeprowadzonych przez zespół naukowców z białostockich uczelni – Uniwersytetu, Wyższej Szkoły Ekonomicznej i Politechniki, zostaną ujęte cztery podlaskie projekty. Wśród nich, uruchomiony zaledwie przed dwoma miesiącami portal dla firm – infoklik.eu.
– To dla nas wielkie zaskoczenie i nie mniejsze wyróżnienie, że zostaliśmy dostrzeżeni i wytypowani do udziału w tym przedsięwzięciu. To niewątpliwie spora nobilitacja, że możemy wraz z grupą tylko kilku firm z województwa podlaskiego reprezentować nasz region w tak zacnym gronie– mówi Andrzej Nosorowski, prezes spółki Infoklik, właściciel portalu stworzonego dzięki dotacji z 8.1. POIG.
Badania realizowane przez zespół naukowców pod kierunkiem dr Jolanty Sienkiewicz z Uniwersytetu w Białymstoku zaczęły się w październiku i potrwają do końca lutego. W tej chwili trwa wnikliwa analiza i opracowywanie redakcyjne zgromadzonych materiałów, które zostały przekazane przez firmy w formie wypełnionych ankiet i kwestionariuszy. Autorzy mają nadzieję, że raport ujrzy światło dzienne już na początku marca.
Wcześniej jednak, bo w lutym odbędzie się natomiast konferencja, w której wezmą udział m.in. opisane w „Dobrych Praktykach” przedsięwzięcia. Zdaniem organizatorów, będzie to znakomita okazja do wymiany doświadczeń, uwag, a także biznesowych kontaktów. – To będzie spotkanie autorów najbardziej innowacyjnych rozwiązań z całego kraju – dodaje dr Sienkiewicz.
Zdecydowana większość spośród opisanych w dokumencie projektów została zrealizowana przez duże, często ogólnopolskie firmy. – Zatrudniający trzech pracowników Infoklik będzie więc swoistym „mikro – rodzynkiem”, ale na szczęście mały nie oznacza mniej wartościowy – dodaje przedsiębiorca.
W opinii dr Sienkiewicz w raporcie znajdzie się miejsce wyłącznie dla najlepszych. – Chcemy przedstawić innowacyjną awangardę – taki primus inter pares, bez względu na wielkość czy branżę, w której działa określony podmiot. Pod uwagę braliśmy wiele rozmaitych czynników, ale najważniejszy był pomysł i jego wdrażanie – zapewnia.
Badania to element projektu realizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego i Uniwersytet w Białymstoku pn. „Podlaska Strategia Innowacji – budowa systemu wdrażania", który stanowi jednocześnie kontynuację prac nad Regionalną Strategią Innowacji Województwa Podlaskiego oraz wypełnia postulat dokumentu "Kierunki zwiększania innowacyjności gospodarki na lata 2007-2013", wskazujący na konieczność budowania gospodarki opartej na wiedzy oraz wpisuje się w zasadniczy cel Narodowej Strategii Spójności, tj. tworzenie warunków dla wzrostu konkurencyjności gospodarki polskiej opartej na wiedzy i przedsiębiorczości zapewniającej wzrost zatrudnienia oraz wzrost poziomu spójności społecznej, gospodarczej i przestrzennej.
Wydanie raportu zostanie sfinansowane przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.