w

Powrót obrazu Aleksandra Gierymskiego Żydówka z pomarańczami do Muzeum Narodowego w Warszawie

W wyniku starań Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i wsparcia finansowego Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń SA po kilkudziesięciu latach do zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie wrócił obraz Aleksandra Gierymskiego Żydówka z pomarańczami.

Do wybuchu II wojny światowej obraz wystawiany był w galerii malarstwa polskiego MNW. Został zrabowany prawdopodobnie w 1944 r. po upadku Powstania Warszawskiego. Od tego momentu jego losy pozostawały nieznane.

Obraz Żydówka z pomarańczami Aleksander Gierymski namalował około 1881 r. Przedstawił starą kobietę, ujętą frontalnie, opartą plecami o balustradę na tle zamglonej, odległej panoramy Warszawy w rejonie Uniwersytetu Warszawskiego, z charakterystycznymi wieżami kościoła p.w. Świętego Krzyża oraz bryłą Pałacu Kazimierzowskiego. Kobieta zajęta robieniem na drutach, na wysokości łokci przewieszone ma dwa wiklinowe kosze; w lewym dno wypełniają pomarańcze. Obraz sygnowany po lewej u dołu: A.Gierymski | Warszawa.

Odzyskany obraz wymaga gruntownej i długotrwałej konserwacji, która usunie niekorzystne skutki wcześniejszych interwencji konserwatorskich. Liczne zgniecenia, wynikłe ze zwinięcia obrazu, były powodem do wtórnego naklejenia płótna na sklejkę. Ubytki i wykruszenia w warstwie malarskiej zniwelowano przez retusze i późniejsze pokrycie obrazu warstwą wosku. Cały ten proces musi zostać odwrócony.

Żydówkę z pomarańczami będzie można zobaczyć po konserwacji na wystawie monograficznej Aleksandra Gierymskiego planowanej przez Muzeum w Roku Jubileuszowym albo wcześniej, jeśli stan obrazu na to pozwoli, na specjalnym pokazie.

Materiały wizualne MNW dostępne po zalogowaniu do konta FTP:

1) ftp://ftp.mnw.art.pl

login: prasa

hasło: mnw138

2) http://www.facebook.com/MuzeumNarodowe

3) http://www.youtube.com/watch?v=gtTtm4OnOJ4

4) http://twitter.com/#!/Muzeum_Narodowe

5) http://www.blog.mnw.art.pl/.

Zdjęcia dokumentacyjne powrotu Pomarańczarki do MNW:

Bartosz Bajerski

[email protected]

tel. +48 506 893 380.

Prosimy o uwzględnienie autorstwa zdjęć w podpisach.

Avatar photo

Napisane przez Katarzyna Wakuła

O współczesnej wizji ojcostwa rozmawiano w Łomży

Nowe mikrobusy dla niepełnosprawnych