Celem przyznawanych przez zespół dziennikarski Rynku Zdrowia nagród jest uhonorowanie osób oraz instytucji, które odniosły znaczące sukcesy w sferach: zarządzania placówkami medycznymi i rozwoju terapii oraz których działalność przyczynia się do coraz sprawniejszego funkcjonowania polskiego systemu opieki zdrowotnej, nie tylko w skali kraju, ale także konkretnego regionu. Rozstrzygnięcie plebiscytu stanowi swoiste podsumowanie tego, co wydarzyło się w medycznej branży w ciągu całego roku.
Nagrody „Portrety Polskiej Medycyny” 2012 otrzymali:
– w kategorii Menedżer Rynku Zdrowia (placówki publiczne):
- Andrzej Sapiński, Dyrektor Samodzielnego Publicznego Specjalistycznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Lęborku.
Uzasadnienie: Kierowany przez dyrektora Andrzeja Sapińskiego Szpital w Lęborku nie ma żadnych zobowiązań wymagalnych, zachowuje płynność finansową. Jesienią 2011 r. uzyskał certyfikat akredytacyjny Ministerstwa Zdrowia. Placówka w 2011 r. znalazła się na bardzo wysokim, 13. miejscu, w „Złotej Setce” Ogólnopolskiego Rankingu Szpitali; w klasyfikacji dotyczącej zarządzania, lęborski szpital uzyskał więcej punktów, niż kilka placówek z pierwszej „10” tego ogólnopolskiego zestawienia najlepszych publicznych szpitali w kraju.
- Marcin Kuta, Dyrektor Specjalistycznego Szpitala im. Szczeklika w Tarnowie.
Uzasadnienie: Specjalistyczny Szpital im. E. Szczeklika w Tarnowie jest najwyżej notowanym wśród małopolskich szpitali w ubiegłorocznej „Złotej Setce” Ogólnopolskiego Rankingu Szpitali. Na szczególną uwagę zasługują nie tylko dobre wyniki finansowe, ale i liczne inwestycje w tarnowskim szpitalu. Wysoką jakość świadczonych w szpitalu usług potwierdza m.in. uzyskany w październiku 2011 r. certyfikat akredytacyjny Ministerstwa Zdrowia. Dyrektor Marcin Kuta ma na swoim koncie wiele dokonań w zakresie zarządzania, m.in.: współorganizowanie instytucji ubezpieczenia zdrowotnego w Małopolsce.
– w kategorii Menedżer Rynku Zdrowia (placówki niepubliczne):
- Dariusz Kostrzewa, Prezes Zarządu Powiatowego Centrum Zdrowia w Malborku.
Uzasadnienie: Prezes Dariusz Kostrzewa jest współautorem przekształcenia publicznego szpitala w Malborku w spółkę komunalną w 2007 roku. Przeprowadził szpital nie tylko przez komercjalizację, ale i udane połączenie z placówką w Nowym Dworze. Malbork przywoływany jest obecnie w branżowych dyskusjach jako przykład wzorcowego przekształcenia SPZOZ-u i fuzji z mniejszą jednostką. Przed zmianą formy prawnej szpital borykał się z ponad 30-milionowym zadłużeniem. Dzisiaj placówka w Malborku nie ma problemów finansowych oraz cieszy się bardzo dobrą opinią wśród pacjentów.
- Dr Grzegorz J. Goryszewski, Prezes Zarządu Grupy Allenort.
Uzasadnienie: Grzegorz J. Goryszewski, prezes Grupy Allenort, jest współzałożycielem firmy, której początki sięgają 1991 roku. Obecnie Grupa posiada m.in. sieć klinik kardiologicznych, rozwija także świadczenia w zakresie kardiochirurgii i onkologii. Grupa, osiągając sukces rynkowy, wspiera również kształcenie oraz rozwój naukowy i zawodowy kadry medycznej.
W Szpitalu Bródnowskim Grupa prowadzi Centrum Naukowo-Dydaktyczne dla lekarzy i studentów. Na uwagę zasługuje działalność Centrum Radiochirurgii Allenort w Warszawie, które stwarza pacjentom możliwość leczenia techniką neuroradiochirurgii.
– w kategorii Lekarz Rynku Zdrowia 2012:
- Prof. Witold Rużyłło, Dyrektor Instytutu Kardiologii w Warszawie.
Uzasadnienie: Profesor Witold Rużyłło jest postacią wyjątkową w polskiej medycynie. Jako pierwszy w Polsce w 1981 r. wykonał angioplastykę tętnic wieńcowych. Nie sposób w tak krótkim uzasadnieniu wymienić wszystkich osiągnięć, prac naukowych oraz aktywności w gremiach krajowych i międzynarodowych, współautora książki „Kardiologia interwencyjna” – będącej pierwszą polską publikacją obejmującą całościowo problematykę kardiologii interwencyjnej. Należy podkreślić także sukcesy kierowanego przez Pana Profesora Instytutu Kardiologii w Aninie, w tym pionierskie w kraju zabiegi, jak wszczepienie rotacyjnej pompy wspomagania lewej komory czy wdrażanie diagnostyki obrazowej choroby niedokrwiennej serca.
– w kategorii Wydarzenie Rynku Zdrowia 2012:
- 20. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Uzasadnienie: Już po raz dwudziesty Jerzy Owsiak dyrygował tym wyjątkowym przedsięwzięciem. Orkiestra zagrała iście jubileuszowo, czyli z porywającym finałowym mottem: „Gramy z pompą! Zdrowa mama, zdrowy wcześniak, zdrowe dziecko, czyli na zakup najnowocześniejszych urządzeń dla ratowania życia wcześniaków oraz pomp insulinowych dla kobiet ciężarnych z cukrzycą”. Dzięki 20. Finałowi na ten cel zebrano aż ponad 50 milionów zł. Fundacja prowadzi także sześć ogólnopolskich programów medycznych (m.in. Narodowy Program Wczesnej Diagnostyki Onkologicznej Dzieci) i jeden edukacyjny – „Ratujemy i Uczymy Ratować”.
– w kategorii Lider Rynku Zdrowia 2012:
- Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca, American Heart of Poland.
Uzasadnienie: Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca są dzisiaj największą niepubliczną siecią placówek kardiologii interwencyjnej w Polsce. Aktywność American Heart of Poland obejmuje także: kardiochirurgię, chirurgię naczyniową, rehabilitację kardiologiczną. W październiku 2011 r. doszło do zawarcia umowy inwestycyjnej między AHP i międzynarodowym funduszem Advent International. Była to najważniejsza transakcja kapitałowa na rynku medycznym w 2011 roku. Grupa AHP od lat prowadzi również szeroką działalność naukowo-badawczą; jej zwieńczeniem było otwarcie w czerwcu 2012 r. nowoczesnego Centrum Badawczo-Rozwojowego Polsko-Amerykańskich Klinik Serca.
Laureaci Dobrych Stron Rynku Zdrowia 2012:
- Starostwo Powiatowe w Żywcu.
Uzasadnienie: Starostwo Powiatowe w Żywcu zdecydowało się na pierwszą w Polsce realizację inwestycji obejmującej budowę wieloprofilowego szpitala w oparciu o klasyczną formułę partnerstwa publiczno-prywatnego. Jest już podpisana umowa z partnerem prywatnym, jest pozwolenie na budowę nowego szpitala w Żywcu. Podkreślić warto konsekwencję samorządu powiatowego w dążeniu do sfinalizowania tego przedsięwzięcia. Trzymamy kciuki za ostateczny sukces tej inwestycji, gdyż może przetrzeć szlak kolejnym samorządom, które zdecydują się na korzystanie z partnerstwa publiczno-prywatnego.
- Marek Nowicki, dziennikarz Faktów TVN.
Uzasadnienie: Marek Nowicki udowadnia, że o trudnych tematach – a takie często muszą poruszać dziennikarze zajmujący się ochroną zdrowia w ogólnodostępnych mediach – można mówić w sposób bardzo kompetentny, a zarazem zrozumiały dla przeciętnego odbiorcy. Chcielibyśmy przede wszystkim nagrodzić profesjonalizm Laureata, który przyczynia się do lepszego zrozumienia przez byłych, obecnych i potencjalnych pacjentów zawiłych zasad funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej. Dziennikarstwo na tak wysokim poziomie to znakomita edukacja zdrowotna społeczeństwa.
***
Forum Rynku Zdrowia to jedna z najbardziej reprezentatywnych debat o stanie i planowanych zmianach w polskim systemie opieki zdrowotnej. Podczas VIII Forum Rynku Zdrowia, w dniach 24-25 października 2012 roku, odbędzie się 16 dyskusji panelowych, w których udział zapowiedziało 100 prelegentów. Zarejestrowało się ponad 1000 gości.
Organizatorem wydarzenia jest Grupa PTWP SA, wydawca m.in. miesięcznika i portalu Rynek Zdrowia.
Szczegółowe informacje na temat konferencji znajdują się pod adresem:
###
Informacje o Grupie PTWP SA:
Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości powstało w Katowicach w 1995r. Grupa PTWP SA jest wydawcą m.in.: Miesięcznika Gospodarczego Nowy Przemysł, czasopisma Rynek Spożywczy, miesięcznika Rynek Zdrowia i miesięcznika Farmer oraz organizatorem spotkań biznesowych, konferencji i szkoleń, na czele z Europejskim Kongresem Gospodarczym – European Economic Congress (EEC) – jedną z najbardziej prestiżowych imprez odbywających się w Europie Centralnej.
Grupa PTWP SA posiada 70 proc. udziałów w PTWP-ONLINE Sp. z o.o., do której należą branżowe portale m.in.: wnp.pl, propertynews.pl, rynekzdrowia.pl, portalspozywczy.pl, dlahandlu.pl, rynekaptek.pl, portalsamorzadowy.pl, farmer.pl oraz serwis gieldarolna.pl.