w

Popularność warsztatów edukacyjnych live rośnie

Kursy online odbywające się w czasie rzeczywistym są uważane za niemal tak samo efektywną metodę nauki jak szkolenia stacjonarne – tak wynika z raportu Hays poświęconego kwestii rozwoju zawodowego z perspektywy pracowników i pracodawców. Bezpośredni kontakt z prowadzącym oraz wymiana doświadczeń to główne zalety tej formy – mówią eksperci ze streamingowego serwisu rozwojowego Youniversity.

 

Możliwość rozwijania swoich kompetencji to jedna z najważniejszych rzeczy dla pracowników i jeden
z czynników determinujących to czy pracownik zechce dołączyć do organizacji lub pozostać w niej – tak wynika z badania Rozwój zawodowy – oczekiwania specjalistów i możliwości firm przeprowadzonego przez firmę Hays w 2022 roku. Dlatego tak ważne jest dopasowywanie oferty szkoleniowej do preferencji użytkowników – zarówno jeśli chodzi o treść merytoryczną jak i formę przekazywania wiedzy.

Pracownicy za najbardziej efektywną metodę uczenia się uważają szkolenia stacjonarne (27%). Pozostałe miejsca na podium zajmują szkolenia online: odbywające się w czasie rzeczywistym (23%) oraz takie, z których można skorzystać w dowolnym czasie (15%).

5 zasad dobrych warsztatów 

Największymi zaletami warsztatów na żywo (zarówno stacjonarnych jak i online) są: bezpośredni kontakt z prowadzącym, możliwość zadawania pytań i uzyskania odpowiedzi. Dodatkowo, uczestnicy wymieniają się doświadczeniami między sobą.

Aby przeprowadzić efektywne szkolenie online, które zapadnie w pamięć, eksperci Youniversity zdefiniowali 5 kluczowych czynników:

  1. Solidne przygotowanie i planowanie. Przed rozpoczęciem sesji online warto dokładnie przemyśleć tematykę, cele i sposób jej przeprowadzenia. Należy również przygotować się technicznie, żeby jakość prowadzonej transmisji była na najwyższym poziomie i nie było żadnych problemów np. zacinanie się.
  2. Pozytywna energia prelegentów. Sesja powinna być prowadzona z pozytywną energią
    i motywować uczestników do aktywnego udziału oraz rozwijania swoich umiejętności i wiedzy.
  3. Interakcja i zaangażowanie uczestników. Warto stosować różne metody, takie jak praca w grupach, dyskusje, gry i zabawy, aby uczestnicy mieli okazję wziąć udział w rozmowie. Żeby jeszcze bardziej zaangażować gości warsztatów w wykonanie zadania, warto zastosować grywalizację z nagrodami.
  4. Jasny przekaz. Komunikacja jest kluczowa podczas prowadzenia sesji online. Warto pamiętać o jasnym i precyzyjnym przekazie oraz zadawać pytania, aby upewnić się, że uczestnicy zrozumieli przekazywane treści.
  5. Informacja zwrotna. Po zakończeniu sesji warto poprosić uczestników o opinię i feedback, aby dowiedzieć się, co było dobre, a co można poprawić. Dzięki temu można wyciągnąć wnioski
    i lepiej przygotować się do kolejnych sesji.

 

Warsztat Live, do którego zawsze możesz wrócić

 

W odpowiedzi na rosnące zainteresowanie konsumentów platforma rozwojowa Youniversity wprowadza nowe, 4-godzinne warsztaty live, prowadzone przez doświadczonych specjalistów, którzy przekazują praktyczną wiedzę.

Każdy temat jest szczegółowo omawiany, a uczestnicy mają bezpośredni kontakt z prowadzącym, dzięki czemu mogą nie tylko nabyć praktycznych umiejętności. Dodatkowo mają szansę dowiedzieć się jak rozwiązać konkretne problemy, z którymi spotykają się w pracy. Po zakończeniu warsztatów nagranie z sesji staje się dostępne na platformie.

– Szkolenie live czy video on demand? Nowy format łączy oba te zagadnienia. Uczestnicy sesji na żywo mają okazję nie tylko w efektywny sposób przyswajać wiedzę, ale także zadawać pytania i realnie rozwiązywać swoje problemy. Z kolei dostępność wideo po zakończeniu kursu daje możliwość szczegółowej analizy spotkania lub zapoznania się z jego przebiegiem przez osoby nieobecne – mówi Anna Morzy-Brzosko – Head of Blended Learning w Youniversity.

Narzędzia skutecznego lidera

Nowy format zainaugurowany został warsztatem Anny Morzy-Brzosko, Head of Blended Learning
w Youniversity oraz Małgorzaty Lektarskiej, Transformation Managera w Leanpassion. Tematyka warsztatu koncentrowała się na poznaniu metody kontrakt 5R, zbudowanej w oparciu o 5 elementów:

  1. kieRunek – cele zespołu na dany rok
  2. Ramy – struktura, w ramach której powinien działać zespół
  3. Role – role, jakie powinien pełnić każdy członek zespołu
  4. Reguły – twarde reguły zapewniające spójność funkcjonowania zespołu
  5. Relacje – budowanie atmosfery zaufania, wsparcia i pracy zespołowej

Jest to metoda pozwalająca liderowi zadbać o spójność działań zespołu, jego integrację, efektywność, przyjazną atmosferę oraz koncentrację na realizacji wspólnych celów. Rekordowa grupa stworzyła kontrakt już w ciągu 2 godzin.

Kolejna sesja odbędzie się już 23 maja i dotyczyć będzie Tablicy Boardmeetingowej, czyli jednego
z najbardziej skutecznych narzędzi nowoczesnego menedżera. Regularne jej wykorzystywanie pozwala zwiększyć efektywność i zaangażowanie zespołu o kilkanaście procent, i to już w pierwszych miesiącach od uruchomienia spotkań.

W przyszłości na uczestników czekają takie tematy jak: kaskadowanie celów, budowanie zespołu
i komunikacja, zarządzanie konfliktem, problem solving, zarządzanie zmianą, Lean Six Sigma oraz wiele innych.

O Youniversity

Youniversity to serwis rozwojowy wspierający ludzi w codziennym dążeniu do podnoszenia swoich kompetencji i samodoskonalenia, dający użytkownikom nielimitowany dostęp do ponad 800 inspirujących filmów i seriali rozwojowych w technologii streamingowej.

Celem Youniversity jest zbudowanie nawyku regularnej nauki, rozwój kompetencji, pogłębianie wiedzy oraz podtrzymywanie zapału do ciągłego samodoskonalenia. Ludzie chcą się uczyć tylko tego, co przydaje im się w życiu i w pracy, dlatego to użytkownicy serwisu decydują czego, kiedy, jak i gdzie chcą się uczyć.

Youniversity to treści przydatne na co dzień w pracy, jak np. seriale o przywództwie, zarządzaniu, komunikacji, feedbacku czy rozwiązywaniu konfliktów, ale również tematy wspierające użytkowników w wyzwaniach poza rolą biznesową – na przykład bijąca rekordy popularności seria o zaburzeniach snu czy potędze umysłu.

To również unikatowe treści, jak seriale i filmy z takimi osobowościami jak mistrz olimpijski Mateusz Kusznierewicz, psycholożka Igi Świątek – Daria Abramowicz czy półfinalista programu The Voice of Poland Bogdan “Bodzio” Świerczek, którzy opowiadają o swojej drodze do sukcesu i towarzyszących temu zmaganiach.

Z pomocą Youniversity użytkownik rozwija swoją motywację i kompetencje, stając się lepszym liderem, specjalistą, współpracownikiem, ale przede wszystkim lepszym sobą.

Inni mają wymówki – Ty masz wybór. Rozwijaj się z Youniversity!
YOU ARE THE SCHOOL NOW!

Napisane przez Pamela Pasich

Przełomowy wyrok TSUE

Tajniki treningu na manekinach w gongfu