Uroczystości związane z odsłonięciem pomnika rozpoczęły się o godz. 12.00 mszą św. pod przewodnictwem Jego Ekscelencji ks. Józefa Guzdka Biskupa Polowego Wojska Polskiego. Msza odbyła się w Kościele Garnizonowym. Następnie przemaszerowano w stronę ul. Piastowskiej, gdzie znajduje się pomnik generała.
W uroczystościach wziął udział reprezentujący Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej prof. Tomasz Nałęcz z Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, prawnuczka generała broni Józefa Hallera Barbara Haller z oraz przedstawiciele parlamentu, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Sztabu Generalnego i Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego, władze wojewódzkie i samorządowe regionu, a także ułani ze Szwadronów Jazdy i Orkiestry Wojskowej z Bydgoszczy. Do Torunia przybyli również Hallerczycy z całej Polski.
– Stoimy dokładnie u początku historycznego szlaku, którego koniec wyznaczają wody Zatoki Puckiej, które w mroźne dni 1920 roku stały się świadkiem zaślubin Polski z morzem. Tu, w naszym Toruniu, wszystko wówczas się zaczęło. Dlatego o bohaterze tamtych zdarzeń Toruń nigdy nie zapomniał. Czcimy generała Józefa Hallera jako jednego z ojców niepodległej Polski, dowódcę Frontu Pomorskiego, obrońcę Ojczyzny i Honorowego Obywatela Torunia. Dziś odsłaniamy jego pomnik – mówił prezydent Torunia Michał Zaleski. – Rozległy plac św. Katarzyny, pobliski kościół garnizonowy oraz kolejowy Dworzec Toruń-Miasto przechowują pamięć tego jednego i pamiętnego dnia – 21 stycznia 1920 r. – kiedy Toruń z entuzjazmem przyjmował sztab z generałem Hallerem na czele. Z nim uosabiamy odzyskaną polskość Torunia i całego Pomorza. W nim dostrzegamy nieustannie wzór cnót ludzkich, obywatelskich i żołnierskich. Pokazujemy je dziś sobie, Toruniowi i całej Polsce, bo bez nich nie wyobrażamy sobie życzliwej spójności społecznej wszystkich Polek i Polaków.
Pomnik stanął na wysepce znajdującej się pomiędzy przeciwległymi jezdniami ulicy Piastowskiej. To właśnie tędy generał Haller wraz ze swoją armią przemaszerował wyzwalając Toruń. Na cokole znalazły się napisy „Generał Józef Haller 1873 – 1960” oraz „Dowódcy Frontu Pomorskiego wyzwolicielowi Torunia w styczniu 1920 Roku Honorowemu Obywatelowi Naszego Miasta Mieszkańcy Torunia 13 VII 2012”.
Uroczystość uświetniła Orkiestra Wojskowa z Bydgoszczy oraz Klub Jazdy Konnej im. 8 Pułku Strzelców Konnych z Działowa.
Uchwałę w sprawie wzniesienia pomnika gen. Józefa Hallera, Honorowego Obywatela Miasta Torunia, podjęła Rada Miasta Torunia, 17 czerwca 2010 r. Kilka miesięcy później, 21 października zatwierdzona została lokalizacja pomnika. Powołano również Komitet Organizacyjny Budowy Pomnika. To on podjął decyzję o wyłonieniu artysty rzeźbiarza – wykonawcy toruńskiego monumentu – w drodze zamkniętego konkursu, który został przeprowadzony w terminie maj-czerwiec 2011 r. Zwycięskim projektem okazała się praca autorstwa Andrzeja Borcza – artysty rzeźbiarza, adiunkta II stopnia na Wydziale Sztuk Pięknych UMK.
Uroczystości odsłonięcia towarzyszyła wystawa przygotowana przez Muzeum Okręgowe zatytułowana „Powrót Pomorza do Polski w 1920 r. Dowódca wojsk Frontu Pomorskiego generał Józef Haller”. Zlokalizowana jest ona na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego. Wystawa będzie czynna do 19 sierpnia 2012 r.
Wydarzenie zostało objęte Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego.