w ,

Polska napędza leasing w Europie Środkowo-Wschodniej

Skończyły się inwestycje związane z Euro 2012, a wraz z nim zmniejszyło się zapotrzebowanie na maszyny. Warto jednak dodać, że według statystyk Leaseurope (instytucja zrzeszająca firmy leasingowe) Polska jest drugim, co do wielkości rynkiem leasingowym spośród krajów Europy Środkowo-Wschodniej, zaraz po Rosji. W pierwszej piątce znalazły się również Czechy, Słowacja i Ukraina.

To może nas utwierdzać w przekonaniu, że z polskim leasingiem nie jest wcale tak źle. Wiele firmy nawet rozszerza swoją ofertę o dodatkowy produkt. Tak też zrobiła firma SG Equipment Leasing Polska, proponując przedsiębiorcom pożyczkę. Joanna Liszka z SG Equipment Leasing Polska nie ukrywa jednak, że jest to branża konkurencyjna. – Na rynku istnieje około 50 firm, które stawiają sobie za cel uzyskanie jak najwyższego udziału w rynku – mówi Liszka, która obsługuje m.in. firmę Komatsu.

Leasing – dlaczego się opłaca?

Komatsu oddaje swoje maszyny w leasing już od 15 lat. Zdaniem Liszki jest to bardzo atrakcyjna forma dla przedsiębiorców. Przede wszystkim nie muszą się oni martwić za bardzo o kwestie finansowe. – W przypadku zakupu trzeba od razu zaangażować znaczną kwotę, podczas gdy leasing daje możliwość opłaty wstępnej na poziomie zaledwie 10 procent  wartości sprzętu. Koszty leasingu w całości stanowią koszty uzyskania przychodu, wpływają więc bezpośrednio na obniżenie zobowiązań podatkowych korzystającego, czyli leasingobiorcy – odpowiada Liszka.  – W przypadku kredytu kredytobiorca musi pokryć wartość VAT-u, w leasingu finansuje ją firma leasingowa – kontynuuje.

Zaletę  leasingu można również dostrzec, kiedy zestawimy go z wynajmem. Umowa leasingu zawsze jest zawierana na czas określony, zaś umowa najmu jest zwykle krótsza (może, ale nie musi być zawarta na czas określony). Poza tym w przypadku wynajmu nie można wykupić maszyny. Za to można to zrobić, kiedy bierze się sprzęt w leasing.

Joanna Liszka nie tylko zwraca jeszcze uwagę na korzyści płynące z leasingu, ale także na maszyny jaki chcemy wynająć. Leasing gwarantuje nam sprawne urządzenia. – W przypadku firmy Komatsuw leasing można wziąć, tylko nowe maszyny bądź takie, które nie mają więcej niż 5 lat – informuje Liszka.

Decydując się na leasing powinniśmy zabrać ze sobą odpowiednie dokumenty. Przy pierwszym kontrakcie potrzebne będą dokumenty rejestrowe oraz finansowe za dwa ostatnie okresy rozliczeniowe.

Avatar photo

Napisane przez Bandera

Dachser wprowadza Cargoplus w Polsce

Plast – Box SA wprowadza do regularnej produkcji wiadra do mrożonek