Podczas sesji inaugurującej IX Kongres Nowego Przemysłu, zatytułowanej „Przyszły, docelowy, pożądany – kształt sektora energetycznego w Polsce" dyskusja toczyła się wokół kształtu organizacyjnego i własnościowego sektora energetycznego w Polsce.
– Myślę, że nie ma prostej i jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, ile ma być własności prywatnej, a ile publicznej. Nie sama własność decyduje, czy podmiot jest efektywny czy nie jest efektywny –mówił Marek Woszczyk, Prezes Urzędu Regulacji Energetyki.
Z informacji płynących z Ministerstwa Skarbu Państwa wynika, że w najbliższych latach nie należy się spodziewać zasadniczych zmian własnościowych w koncernach energetycznych kontrolowanych przez państwo. Z dyskusji zaś wynikało, że przynajmniej na razie nie należałoby oczekiwać zbyt dużego zainteresowania polskimi aktywami ze strony zachodnich koncernów energetycznych.
– Duże zachodnie korporacje mają kłopoty, bo albo przeinwestowały, albo im zabrano energetykę nuklearną, albo ceny spadły, albo, co najczęstsze, mają miks wszystkich tych trzech zjawisk i one raczej się wycofują z różnych miejsc na świecie, niż wchodzą. Tłumu chętnych nie ma – mówił Paweł Smoleń, wiceprezes zarządu ds. operacyjnych PGE, który zarazem wskazał, że pojawiają się nowi gracze w postaci funduszy inwestycyjnych.
– Przyszłość uzależniona jest od tego, jaki będziemy mieć model regulacji. Dopiero wtedy będziemy mogli mówić o skutkach dla rynku i dla spółek – powiedział podczas inauguracji IX Kongresu Nowego Przemysłu Adam Szejnfeld, Poseł na Sejm RP, Przewodniczący Komisji Skarbu. – Mówiąc o docelowym modelu sektora, myślę o jego potrzebach. W przypadku elektroenergetyki czekają nas kluczowe dla branży wydarzenia. Z jednej strony potrzebne są na wielką skalę procesy inwestycyjne. Z drugiej czeka nas wiele wyłączeń – dodał.
W przyszłym roku, jak zapowiedział Tomasz Tomczykiewicz, sekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki, nastąpić mają zmiany w polityce energetycznej Polski.
– To, co się opłaca i jest w miarę odporne na różne scenariusze, to jest produkcja taniej i niezawodnej energii w oparciu o źródła paliw, nad którymi ma się panowanie. W przypadku Polski i Niemiec to jest węgiel brunatny. Charakteryzuje się on ogromną przewagą ekonomiczną nad innymi rodzajami paliwa. Ponieważ pozyskuje się paliwo na bazie kontrolowanych przez siebie kosztów, a nie cen światowych, zależnych od wielu czynników, stabilizuje się dochodowość. Ponadto węgiel brunatny jest średnio tańszy, bo odkrywkowy. Te projekty bronią się w dowolnym scenariuszu. W Polsce aż się o nie prosi. Mamy nowe złoża jeszcze nietknięte, ale klimat społeczny nie sprzyja takim inwestycjom. Mimo to spróbujmy – mówił Paweł Smoleń.
– Skoro w Europie rośnie zużycie energii musimy się do tego przygotować. Nasze firmy powinny być także na to gotowe. Skoro tak duże nadzieje wiążemy z gazem łupkowym powinniśmy dobrze się do jego eksploatacji przygotować – mówił podczas IX Kongresu Nowego Przemysłu Jacek Socha, były Minister Skarbu, Wiceprezes PwC.– Jeśli chcemy skutecznie zagospodarować potencjalne złoża gazu łupkowego, powinniśmy to robić w sposób systemowy – dodał.
Z dyskusji „Miks energii w Polsce na tle Europy", jaka odbyła się podczas IX Kongresu Nowego Przemysłu wynika, iż na kształtowanie się miksu paliwowego w Polsce wpływ ma bardzo dużo czynników: koszty wydobycia krajowego węgla brunatnego i kamiennego, ceny technologii OZE, ceny gazu, regulacje unijne oraz prawo krajowe. Jeszcze przez długie lata węgiel pozostanie znacznym składnikiem polskiego miksu.
– W istotnej mierze na kształtowanie się miksu energetycznego będzie wpływał koszt pozyskiwania nośników energii, nie wiemy jakie będą za kilka lat ceny gazu w Europie i na świecie, gaz łupkowy może znacząco zmienić proporcje cen poszczególnych nośników energii – mówił Janusz Steinhoff, były wicepremier i minister gospodarki.
Zwracał przy tym uwagę, czy mając tak dużą ilość węgla w miksie energetycznym będziemy w stanie produkować go tanio. Barier ochronnych przez importem węgla nie ma, więc rosną ilości węgla importowanego, który jest tańszy niż węgiel krajowy.
Prelegenci sesji inauguracyjnej IX Kongresu Nowego Przemysłu omówili m.in.: czynniki wpływające na strukturę i perspektywy polskiej energetyki, politykę energetyczną Unii Europejskiej, mapę drogową europejskiej gospodarki niskoemisyjnej roku 2050, miks energetyczny Polski i realne możliwości jego zmiany, powodzenie projektu atomowego, a także decyzje determinujące przyszłość polskiej energetyki, czyli politykę regulacyjną i właścicielską Skarbu Państwa.
Pozostałe tematy poruszone podczas pierwszego dnia IX Kongresu Nowego Przemysłu to miks energii w Polsce na tle Europy, smart utilities, inteligentne sieci w polskiej energetyce, inwestycje w energetyce i rynek energii w Polsce – perspektywa klienta.
Wiedzą i doświadczeniem pierwszego dnia IX Kongresu Nowego Przemysłu podzielili się m.in.: Janusz Bil, p.o. Prezesa Zarządu, Wiceprezes Zarządu ds. Handlowych Enei; Krzysztof Bonk, Dyrektor ds. Obrotu Energią Alpiq Energy; Maciej Bukowski, Prezes Instytutu Badań Strukturalnych; Kamil Čermák, Prezes CEZ Polska; Andrzej Czerwiński, Poseł na Sejm RP, Przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Energetyki; Rafał Czyżewski, Prezes Zarządu Energa-Operator; Ziemowit Iwański, Dyrektor Wykonawczy GE Hitachi Nuclear Energy; Ireneusz Łazor, Prezes Zarządu Towarowej Giełdy Energii; Piotr Łuba, Partner w Dziale Doradztwa Biznesowego PwC; Marek Michałowski, Przewodniczący Rady Nadzorczej Budimex; Jarosław Myjak, Wiceprezes Zarządu PKO Bank Polski; Paweł Olechnowicz, Prezes Zarządu i Dyrektor Generalny Grupy LOTOS, Przewodniczący Rady Dyrektorów CEEP; Wiesław Różacki, Prezes Zarządu i Dyrektor Generalny Rafako; Paweł Smoleń, Wiceprezes Zarządu ds. Operacyjnych w PGE Polska Grupa Energetyczna; Jacek Socha, Partner i Wiceprezes PwC, Minister Skarbu Państwa w latach 2004-2005; Szymon Skobel, Dyrektor ds. Sprzedaży PKP Energetyka; Bogusław Skuza, Członek Zarządu PZU; Janusz Steinhoff, Wicepremier, Minister Gospodarki w latach 1997-2001; Robert Stelmaszczyk, Prezes Zarządu RWE Stoen Operator; Paweł Szałamacha, Poseł na Sejm RP; Adam Szejnfeld, Poseł na Sejm RP i Przewodniczący Komisji Skarbu; Grzegorz Tomasik, Członek Zarządu PSE Operator; Tomasz Tomczykiewicz, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki RP; Andrzej Twardowski, Dyrektor Zakładu Elektrowni Alstom Power; Rafał Wardziński, Prezes Zarządu Polskie LNG; Maciej Wiśniewski, Prezes Zarządu Domu Maklerskiego Consus; Marek Woszczyk, Prezes Urzędu Regulacji Energetyki.
Pierwszy dzień IX Kongresu Nowego Przemysłu zwieńczyła wieczorna Gala wręczenia wyróżnień Nowy Impuls. Wyróżnienia te otrzymały osoby, przedsiębiorstwa i instytucje działające na rzecz polskiego sektora energetyczno-paliwowego.
Podczas drugiego dnia IX Kongresu Nowego Przemysłu odbędą się debaty na tematy takie jak: rynek gazu – w kierunku liberalizacji, energetyka atomowa w Polsce, gaz łupkowy, energia przyszłości w Polsce, OZE: nowe regulacje – nowe otwarcie, ciepłownictwo – biznes i regulacje.
W IX Kongresie Nowego Przemysłu, największej imprezie sektora energii w Polsce, weźmie udział ponad 1000 osób i 60 panelistów. Kongres Nowego Przemysłu to jedno z najważniejszych wydarzeń gospodarczych w Polsce. Poświęcony jest strategicznym zmianom zachodzącym w polskim sektorze energii (energetyka/gaz).
Organizatorem Kongresu Nowego Przemysłu jest Grupa PTWP SA, wydawca m.in. Miesięcznika Gospodarczego Nowy Przemysł oraz portalu wnp.pl.
Szczegółowe informacje na temat konferencji znajdują się pod adresem:
http://www.wnp.pl/konferencje/1960.html
###
Informacje o Grupie PTWP SA:
Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości powstało w Katowicach w 1995r. Grupa PTWP SA jest wydawcą m.in.: Miesięcznika Gospodarczego Nowy Przemysł, czasopisma Rynek Spożywczy, miesięcznika Rynek Zdrowia i miesięcznika Farmer oraz organizatorem spotkań biznesowych, konferencji i szkoleń, na czele z Europejskim Kongresem Gospodarczym – European Economic Congress (EEC) – jedną z najbardziej prestiżowych imprez odbywających się w Europie Centralnej.
Grupa PTWP SA posiada 70 proc. udziałów w PTWP-ONLINE Sp. z o.o., do której należą branżowe portale m.in.: wnp.pl, propertynews.pl, rynekzdrowia.pl, portalspozywczy.pl, dlahandlu.pl, rynekaptek.pl, portalsamorzadowy.pl, farmer.pl oraz serwis gieldarolna.pl.