Migracja zarobkowa stanowi obecnie jedno z najważniejszych zjawisk społeczno-ekonomicznych w Europie. W ostatnich latach Polska zyskała ogromne znaczenie jako miejsce zatrudnienia dla obywateli Ukrainy – od ponad roku również jako miejsce schronienia przed wojną. W jaki sposób dzisiaj Ukraińcy poszukują zatrudnienia i jak odnajdują się w polskim środowisku pracy?
Coraz większa liczba Ukraińców znajduje pracę w różnych branżach w Polsce, przyczyniając się do rozwoju gospodarki obu krajów. Według danych z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, liczba Ukraińców pracujących w Polsce stale rośnie. Obecnie szacuje się, że przekracza już pół miliona osób.
Od schronienia do zatrudnienia
Czynniki takie jak: bliskość geograficzna i kulturowa oraz fakt, że już od wielu lat nasi sąsiedzi z Ukrainy poszukiwali pracy w Polsce, sprawiły, że to właśnie nasz kraj był głównym kierunkiem dla uciekających przed wojną, a teraz wielu Ukraińców wiąże z Polską plany na rozwój życia zawodowego. Dziś, gdy w Ukrainie nadal nie jest bezpiecznie, wielu Ukraińców decyduje się na poszukanie stałego zajęcia w Polsce – już nie tylko na „przeczekanie”, ale na dłużej.
Ukraińcy poszukujących pracy w Polsce korzystają z różnych metod, takich jak internetowe platformy rekrutacyjne, pośrednictwo pracy, a także polecanie przez znajomych i rodzinę. Branże, w których podejmują pracę najczęściej, to przede wszystkim budownictwo, sektor usługowy, rolnictwo oraz opieka zdrowotna. Pracownicy z Ukrainy odgrywają coraz ważniejszą rolę w wielu sektorach polskiej gospodarki, przyczyniając się do rozwoju i różnorodności rynku pracy.
Doceniani za zaangażowanie
Ukraińcy odnajdują się w polskim środowisku pracy przede wszystkim dzięki postępującej w szybkim tempie integracji kulturowej, łatwości nauki języka polskiego oraz sprawnej adaptacji do nowego otoczenia. Odnoszą coraz więcej sukcesów i są doceniani jako pracownicy.
Podstawą odnalezienia się Ukraińców w polskim środowisku pracy jest przede wszystkim ich motywacja do działania oraz determinacja do tego, by zarobić na swoje utrzymanie – mówi Iryna Miłkowska z Fundacji VIPoL Wspieramy Razem, inicjatorka akcji Pracodawca bez Granic. Wielu z nich przybywa do Polski zdecydowanych na zdobycie lepszych warunków życia dla siebie i swoich rodzin. Są po prostu chętni do pracy, co przekłada się na wysiłek i zaangażowanie w wykonywane zadania. Pracodawcy dostrzegają ich profesjonalizm i sumienność, co coraz częściej przekłada się na szybkie awanse i zwiększenie zarobków.
Nauka języka – kluczem do integracji
Ukraińcy, którzy chcą rozwijać się na polskim rynku pracy, doskonale wiedzą, że kluczem do sukcesu jest nauka języka. Większość z nich uczęszcza więc na kursy językowe i korzysta z innych narzędzi, które pomagają w opanowaniu polskiej mowy. Chętnie też korzystają z ułatwień, które pojawiły się po wybuchu wojny – zauważa Iryna Miłkowska. W środowisku pracy istnieje wiele organizacji i stowarzyszeń, które oferują wsparcie Ukraińcom w procesie adaptacji. Inicjatywy, które promują integrację i kulturalną wymianę nie tylko nie ustały, ale prężnie się rozwijają i powstają wciąż nowe akcje.
To wszystko odgrywa bardzo ważną rolę w ułatwianiu procesu dostosowania się do nowego otoczenia. Wiele z tych organizacji oferuje pomoc w znalezieniu zatrudnienia, szkoleniach zawodowych, poradnictwie prawno-pracowniczym oraz możliwości zdobywania doświadczenia. Bardzo ważną rolę odgrywają też agencje pracy tymczasowej, wspomagające obcokrajowców w znalezieniu miejsca pracy – podsumowuje Iryna Miłkowska z Grupy VIPoL. Niektóre z nich specjalizują się we wspieraniu Ukraińców, działając jako pośrednicy między pracodawcami a potencjalnymi pracownikami i odgrywając kluczową rolę w ułatwianiu procesu rekrutacji i adaptacji do nowego środowiska pracy – dodaje.
Grupa VIPoL to agencja pracy tymczasowej, która oferuje m.in. leasing unikalnych specjalistów oraz pracowników fizycznych. Firma, działająca na polskim rynku od 2010 roku, zapewniła pracę dziesiątkom tysięcy osób. Zespół tworzą profesjonaliści w dziedzinach HR, zarządzania biznesowego oraz prawa dotyczącego zatrudnienia i legalizacji pobytu obcokrajowców. Misją firmy pod hasłem „Pracujemy razem” jest łączenie ludzi w relacjach zawodowych ponad granicami państw, zapewniając obcokrajowcom szansę na godne życie. Biura grupy VIPoL znajdują się w Polsce, w Niemczech i na Ukrainie.
Fundacja VIPoL Wspieramy razem – pomysłodawca kampanii Pracodawca bez Granic – powstała po to, by wesprzeć polskich pracodawców w sprostaniu wyzwaniom współczesnych czasów. Działalność Fundacji oparta jest na monitorowaniu sytuacji w polskich firmach, zatrudniających obcokrajowców oraz reagowaniu na bieżące zapotrzebowanie osób i podmiotów nawiązujących współpracę. Podejmuje też różnorodne inicjatywy, mające na celu aktywizację i integrację społeczną, przeciwdziałanie wykluczeniu, a także uproszczenie procedur zatrudniania obcokrajowców. Ponadto udziela wsparcia pracownikom i edukuje przedsiębiorców otwartych na zatrudnianie kandydatów spoza Polski.