Toruński speedrower ma bardzo silną pozycję w Polsce. Nasi zawodnicy są Mistrzami Polski w 2010 roku. Reprezentowali też nasz kraj z sukcesami na Mistrzostwach Świata w USA w 2011 roku, gdzie drużynowo zdobyli medal brązowy, a indywidualnie Łukasz Nowacki zdobył złoty medal uzyskując tytuł Indywidualnego Mistrza Świata, Rafał Duliński – srebrny medal i tytuł Indywidualnego Wicemistrza Świata, natomiast Łukasz Nowacki, Przemysław Binkowski i Marcin Paradziński – srebrny medal Mistrzostw Świata. Za swoje sukcesy zawodnicy Toruńskiego Stowarzyszenia Żużlowego PEKUM wielokrotnie byli nagradzani przez prezydenta Torunia Michała Zaleskiego, niektórzy z nich otrzymują też stypendium sportowe miasta.
Natomiast reprezentacja Anglii to aktualny Mistrz Świata w speedrowerze. Toruńskie zawody zapowiadają się niezwykle emocjonująco, ponieważ ostatni mecz pomiędzy naszymi drużynami, rozegrany w USA, zakończył się zwycięstwem Polaków.
Anglicy rozegrają w Polsce trzy mecze. Inauguracyjne spotkanie odbędzie się 15 sierpnia w Bydgoszczy, kiedy to pod taśmą staną kobiety! Zawody w Toruniu rozpoczną się w czwartek, 18 sierpnia o godz. 15.00 meczem juniorskim, a już dwie godziny później rywalizować będą seniorzy. W toruńskiej reprezentacji pojadą: w kategorii seniorów – Rafał Duliński, Marcin Paradziński, Przemysław Binkowski, Paweł Cegielski, w kategorii juniorów – Rafał Ignacak. W reprezentacji Anglii wystąpi m.in. Lee Aris, który w Polsce jeździ również dla torunian. Patronat nad spotkaniem objął Prezydent Miasta Torunia.
Rower speedrowerowy, tak jak motocykl żużlowy, nie posiada hamulców, przerzutek ani innych wystających części, co jest bardzo ważne ze względu na bezpieczeństwo na torze. Kierownica jest podobna do używanych w starych ukraińskich rowerach, jej kształt – indywidualnie dostosowany do zawodnika – ma wspomagać go podczas samego manewru startu. Zasady dyscypliny są bardzo podobne do żużla. W wyścigu udział bierze 4 zawodników, którzy mają do przejechania dystans czterech okrążeń (w zależności od toru jest to od ok. 200 do 400 metrów). Punkty przyznawane są za kolejność przekroczenia linii mety (pierwszy zawodnik na mecie otrzymuje 4 punkty, drugi 3, trzeci 2, czwarty 1. Ta punktacja obowiązuje w Polsce od 2008 r. i jest zgodna z punktacją stosowaną w zawodach rangi międzynarodowej.