W obliczu trudnej sytuacji społeczno-politycznej w Uzbekistanie, Polska stała się atrakcyjnym miejscem pracy dla jego obywateli. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej ogłosiło, że w pierwszym półroczu 2023 roku wydano ponad 145 tys. zezwoleń na pracę dla cudzoziemców, w tym ponad 14 tys. dla obywateli Uzbekistanu.
W wyniku migracji Ukraińców do innych państw Unii Europejskiej, na polskim rynku pojawia się więcej wolnych wakatów. Coraz częściej zapełniają je pracownicy z Uzbekistanu
i pozostałych państw Azji Środkowej.
Kierunek: Polska. Czy mówimy o nowym trendzie?
Sytuacja gospodarcza Uzbekistanu jest trudna, a kraje takie jak Polska oferują jego obywatelom szansę na lepsze życie i rozwijanie swojej kariery zawodowej.
Na przestrzeni następnych czterech, pięciu lat możemy spodziewać się bardzo dużej liczby pracowników z Azji Środkowej, którzy już teraz zastępują stanowiska dawniej zajmowane przez obywateli Ukrainy. Mam na myśli liczby idące w milionach. Na polskim rynku pracy widzimy coraz większe zapotrzebowanie na takich pracowników, pojawia się coraz więcej ofert pracy, którą mogą wykonywać – komentuje Sebastian Wojcieszek, ekspert rynku pracy, właściciel WS Corp.
Obywatele Uzbekistanu w dużej mierze zaprzestali migracji w kierunku Rosji, z uwagi na spadek kursu rubla oraz na trwającą wojnę. W poszukiwaniu zarobku starają się dostać do Europy, z uwagi na ogromną dysproporcję płacową między Polską a Uzbekistanem. Dla porównania – pracownik, który zarabia w naszym kraju 4-5 tys. złotych może zapewnić swojej rodzinie byt na około trzy lub cztery miesiące.
Czy zezwolenie na pracę gwarantuje wizę?
Dla firm zainteresowanych zatrudnieniem cudzoziemców spoza Unii Europejskiej, proces uzyskania zezwolenia na pracę jest niezbędny. „Cudzoziemiec otrzymuje wizę na podstawie zezwolenia na pracę, zaświadczenia o wpisie wniosku o wydanie zezwolenia na pracę sezonową do ewidencji wniosków lub oświadczenia pracodawcy o powierzeniu pracy cudzoziemcowi” – informuje rządowa strona poświęcona zatrudnianiu cudzoziemców.
Zezwolenia na pracę wydawane przez urzędy wojewódzkie są często mylone z wizami pracowniczymi wydawanymi przez konsulaty. Warunkiem podjęcia pracy przez posiadacza jakiejkolwiek wizy jest uzyskanie odpowiedniego dokumentu legalizującego pracę, takiego jak zezwolenie na pracę.
Obywatel Uzbekistanu, który planuje przyjazd do Polski, napotyka pewne trudności, związane z uzyskaniem wizy poprzez ambasadę kraju. Jako firma posiadająca oddział również na terenie Węgier, staramy się znaleźć alternatywne rozwiązania w procesie pozyskiwania wizy. Poprzez złożenie wniosków na terenie Węgier i Litwy, które ułatwiają wjazd do tych krajów, możemy rozpocząć pilotażową migrację pracownika do Polski – wyjaśnia Sebastian Wojcieszek.
14 tys. wydanych pozwoleń na pracę dla obywateli Uzbekistanu wyraźnie wskazuje na duże zainteresowanie podjęciem zatrudnienia w naszym kraju. Jak przewidują eksperci – z czasem ten trend może tylko wzrastać, co w perspektywie coraz większej liczby wolnych wakatów, może być dla pracodawców ważnym sygnałem, gdzie szukać rąk do pracy.
_________
WS Corp – agencja pracy tymczasowej, obecna na rynku od 2016 r. Pomagamy klientom w znalezieniu i zatrudnieniu wykwalifikowanych pracowników, którzy będą spełniać wymagania i oczekiwania firm.
Kontakt dla mediów: Olga Wybodowska, Agencja Face it – [email protected]; 452 931 567