w ,

Polimery i roboty na wyciągnięcie ręki

Zajęcia przygotowane przez ekspertów z Politechniki Łódzkiej odbyły się już po raz trzeci w laboratoriach współorganizatora wydarzenia – Zespołu Szkół Chemicznych we Włocławku. Ich uczestnicy – uczniowie z Włocławka oraz okolicznych gmin – przeprowadzili samodzielnie reakcje, które znali dotąd jedynie ze szkolnych podręczników. Oprócz zapalenia substancji bez użycia ognia otwartego, mieli szansę stworzyć piankę poliuretanową oraz przekonać się, jakie substancje chemiczne znajdują się w produktach spożywanych na co dzień przez każdego z nas. O mechanizmie działania sztucznego nosa, czujnika wykorzystywanego do identyfikacji i analizy lotnych substancji chemicznych opowiedział im natomiast dr hab. inż. Ireneusz Kocemba.

W tym roku ANWIL poszerzył program warsztatów o zajęcia mechatroniczne. Odbyły się one dzięki wspólnej inicjatywie włocławskiej spółki z Grupy ORLEN oraz Politechniki Gdańskiej i Zespołu Szkół Technicznych we Włocławku. Tutaj szczególną atrakcją były dla uczestników ćwiczenia, w trakcie których poznawali proces komputerowego sterowania urządzeniami numerycznymi. Pod czujnym okiem pracowników naukowych uczniowie operowali nowoczesnymi systemami używanymi do obróbki elementów przy użyciu tokarki i frezarki CNC. W części teoretycznej najwięcej czasu poświęcono dynamicznie rozwijającej się obecnie dziedzinie napędów mechatronicznych.

ANWILOWE warsztaty edukacyjne to jeden z wielu projektów włocławskiej spółki z Grupy ORLEN, podczas których ich uczestnicy mają okazję poznawać przedmioty ścisłe w niekonwencjonalny sposób. Dzięki programowi grantowemu Fundacji ANWIL dla Włocławka – Uczę się z ANWILEM w ostatnich trzech latach dofinansowanych zostało prawie 40 podobnych inicjatyw. Łączna kwota wsparcia przeznaczonego na ten cel przez fundację korporacyjną ANWILU wyniosła niemal pół miliona złotych.

Avatar photo

Napisane przez ANWIL S.A.

Białostocki sklep Tooles.pl z większą powierzchnią i nowym magazynem

Zainteresowanie sklepami internetowymi wśród dzieci rośnie trzykrotnie