w , , , , , , ,

Połączenie sztucznej inteligencji i Web3 to przyszłość. Co może zaoferować nam blockchain AI?

Wartość rynku blockchain wykorzystującego sztuczną inteligencję (blockchain AI) ma już wkrótce wzrosnąć do ponad 14 miliardów złotych. Eksperci dostrzegają ogromny potencjał zarówno w połączeniu dynamicznie rozwijającego się sektora AI oraz przebijającej się do mainstreamu branży Web3, która bazuje na technologii łańcucha bloków. Jakie jednak mogą być realne zastosowania blockchaina w połączeniu ze sztuczną inteligencją? Jak się okazuje, o wiele bliższe naszym codziennym problemom niż się wydaje.

Rynek blockchain AI ma być wart 14 miliardów złotych

Rozwiązania łączące w sobie blockchain oraz AI to jak na razie raczkująca branża, która w tym momencie wyceniana jest na około 500 milionów dolarów. Jednak według wyliczeń zawartych w raporcie Emergen Research, przy rocznym uśrednionym wzroście na poziomie 25%, w przeciągu następnej dekady wartość tego rynku ma osiągnąć wartość 3,5 miliarda dolarów, czyli ponad 14 miliardów złotych. Dla oddania perspektywy, jest to niemal połowa rocznego budżetu Polski przeznaczanego na szkolnictwo.

„Blockchain nazywany był przez wielu nową rewolucją przemysłową. Chwilę po niej pojawiła się jednak sztuczna inteligencja, która przynosi własną rewolucję. Scalenie tych dwóch młodych i dynamicznie rozwijających się branż niesie ze sobą szereg innowacyjnych i cały czas czekających na odkrycie rozwiązań” – twierdzi Katarzyna Wabik, Country Manager w Binance Poland.

Te prognozy potwierdzają również niezależne badania Markets and Markets, które już w 2020 roku sugerowały, że głównym motorem napędowym branży blockchain AI będzie tańszy i zdecentralizowany dostęp do technologii sztucznej inteligencji, która na pierwszych etapach rozwoju jest droga dla organizacji. Pokazują to dobitnie ogromne koszty, które w tym momencie ponosi między innymi OpenAI, twórca bazującego na AI i bijącego rekordy popularności ChatGPT.

Gdzie AI i Web3 mogą znaleźć wspólne zastosowanie?

Sztuczna inteligencja scalona z blockchainem może znaleźć zastosowania w szeregu branż: zaczynając od samych projektów kryptowalutowych, dochodząc do przykładów z codziennego życia. Opis takich przykładowych zastosowań zaprezentowali niedawno analitycy Binance, firmy będącej największą platformą obrotu kryptowalutami na świecie i wiodącym ekosystemem blockchain.

Według ekspertów Binance, infrastruktura Web3 oferuje szereg możliwości sprostania wyzwaniom związanym z integracją sztucznej inteligencji. Zdecentralizowane sieci umożliwiają udostępnianie nieużywanych zasobów obliczeniowych tak bardzo potrzebnych w przypadku dużych modeli językowych (LLM), na których bazuje sztuczna inteligencja. Obecne procesory GPU coraz częściej okazują się niewystarczające w zapewnieniu dostępu do wymaganej mocy obliczeniowej, a decentralizacja mogłaby rozwiązać ten problem.

Binance pisze również o koncepcji „uczenia maszynowego z zerową wiedzą” (ZKML), gdzie modele językowe sztucznej inteligencji są uruchamiane poza siecią blockchain, ale ich praca jest wykorzystywana do podejmowania decyzji już bezpośrednio w łańcuchu. W momencie, gdy OpenAI pracuje nad GPT-5, a Meta nad modelem Llama3, a modele stają się coraz większe i coraz bardziej zasobochłonne, takie rozwiązanie mogłoby pozwolić na usprawnienie procesów i co istotniejsze redukcję kosztów technologii.

„Blockchain może rozwiązać problemy sztucznej inteligencji dotyczące znacznego zapotrzebowania na moc obliczeniową GPU. Połączone siły Web3 oraz AI to ostatecznie jednak o wiele więcej potencjalnych możliwości, także dla bardziej tradycyjnych gałęzi gospodarki: w tym ochrony zdrowia, finansów czy energii” – dodaje Katarzyna Wabik z Binance Poland.

W służbie zdrowia, systemy blockchain oparte na sztucznej inteligencji mogą bezpiecznie przechowywać dokumentację pacjentów, usprawniając dostęp do danych przy jednoczesnym zapewnieniu prywatności. W świecie finansów blockchain AI eliminuje natomiast tarcia w transakcjach między stronami i przyspiesza czas rozliczeń. Przypadki użycia obejmują przetwarzanie pożyczek, handel i codzienne płatności.

AI może również optymalizować produkcję, zużycie i dystrybucję energii w zdecentralizowanych sieciach opartych na blockchain. Ułatwia to handel czystą energią i lepsze zarządzanie energią tradycyjną. Blockchain AI znajdzie zastosowanie także w grach, rozszerzonej rzeczywistości, analizie danych, realizacji wymogów prawnych oraz zwiększania bezpieczeństwa zdecentralizowanych sieci.

„Z dobrodziejstw AI jak na razie korzysta głównie sektor Web2. Gdy jednak sztuczna inteligencja na dobre zagości w Web3, możemy być świadkami kolejnego boomu technologicznego” – podsumowuje Katarzyna Wabik.

Dodatkowe informacje o Binance

 Binance to wiodący w skali globalnej ekosystem blockchain, a w pakiecie produktów ma m.in. największą na świecie pod względem obrotów giełdę kryptowalut. Platforma Binance, z której korzystają miliony użytkowników, oferuje możliwość handlu kryptowalutami, edukacji, a także dostęp do branżowych danych i badań. Binance prowadzi także rozbudowaną działalność charytatywną, a także inwestuje w rozwiązania zdecentralizowane i infrastrukturalne. Więcej informacji o Binance można znaleźć na stronie: https://www.binance.com.

Napisane przez prs

MSI prezentuje laptopy Prestige AI z nowymi procesorami Intel Core Ultra.

HONOR rusza z kampanią świąteczną która pokazuje, jak technologia może połączyć niedocenionych bohaterów