Najlepsze programy do OCR* odwzorowują w edytorach nie tylko sam tekst, ale także tabele, przypisy czy nagłówki. Coraz bardziej znaną funkcjonalnością jest możliwość tworzenia plików na potrzeby archiwizacji.
Zazwyczaj zeskanowane dokumenty zapisywane są jako JPG lub inne pliki graficzne i tak też przechowywane są na dysku. Przy przeszukiwaniu zasobów komputera w celu odnalezienia konkretnego wyrażenia są one pomijane – komputer nie odczyta w nich tekstu, ani tym bardziej nie wyodrębni poszukiwanego hasła. Zamiast otwierać każdy kolejny zeskanowany plik w poszukiwaniu konkretnego wyrażenia, za pomocą technologii OCR można wcześniej zapisać je jako plik Word lub Excel, co znacznie skróci czas wyszukiwania. Biorąc pod uwagę, że aplikacje OCR eliminują konieczność ręcznego przepisywania tekstów w komputerze, umożliwiają edycję plików JPG i PDF, a do tego liczba dokumentów przechowywanych w firmowych i domowych komputerach stale rośnie, OCR-y stają się niemal koniecznością we współczesnym biurze lub w domu.
Najpopularniejszy program do optycznego rozpoznawania tekstów, ABBYY FineReader 10 Professional Edition daje przydatną możliwość przekształcenia i zapisania dokumentu graficznego w formacie PDF/A – archiwalnego PDF. Utrzymuje on wysoką jakość obrazu, daje pełne możliwości przeszukania i, jak sugeruje nazwa, sprawdza się w celach archiwizacyjnych. Daje też możliwość tworzenia tagowanych PDF-ów (kompatybilnych z Adobe Acrobat 5.0 i wyższymi), które zawierają informację o logicznej strukturze dokumentów, obrazach czy tabelach. Bez obawy można wykorzystać ten format do przechowywania takich dokumentów, jak: dokumenty prawne, księgowe, formularze, artykuły z prasy czy fragmenty książek. Informacje oraz wersja demo na www.finereader.pl.
*OCR – optyczne rozpoznawanie znaków, współczesne programy OCR przekształcają skutecznie pismo drukowane pochodzące z różnego rodzaju drukarek atramentowych, laserowych, cyfrowych czy innych.