Wakacje tuż, tuż i wielu z nas wybierze się na wymarzony urlop. Co jednak zrobić, jeśli mamy pod opieką seniora, który odmawia wyjazdu gdziekolwiek, obraża się na nas, że chcemy wyjechać bez niego, albo w ogóle nie może zostać sam bez wsparcia? Czy w takiej sytuacji zmuszeni jesteśmy odwołać zaplanowany wyjazd?
Odpoczynek to ważna rzecz – wszyscy go potrzebujemy. Oderwanie od codziennych obowiązków, zmiana otoczenia, piękne widoki i relaks – to wszystko doładowuje nam baterie na kolejne życiowe wyzwania. Odpoczynek jest zwyczajnie niezbędny – i to obojętnie w jakim jesteśmy wieku. Sprawa się jednak trochę komplikuje, jeśli opiekujemy się osobą chorą, starszą lub/i z niepełnosprawnościami – stwierdza Darya Darkovich, ekspertka ds. seniorów z firmy Bravecare. Konieczność zapewnienia niezbędnej opieki jest priorytetem i w takiej sytuacji wiele osób po prostu rezygnuje z urlopu. Wydaje się, że nie mamy wyjścia, że tylko tak należy postąpić, że to jedyna właściwa droga.
Czy wolno nam myśleć o sobie?
Co się jednak z nami stanie, jeśli podejmiemy decyzję o odwołaniu urlopu? Jak się będziemy czuć?
Czy damy radę poradzić sobie z tęsknotą za odpoczynkiem, pragnieniem przygody, zobaczenia kawałka świata, zwiedzenia ciekawego miejsca, albo zrelaksowania się na łonie natury? No cóż, zapewne odrzucimy te wszystkie myśli i dojdziemy do wniosku, że nie wolno nam myśleć o swoich potrzebach, skoro musimy zadbać o bliskich – zauważa ekspertka z firmy Bravecare. To jest tzw. poświęcenie, coś co bardzo dobrze znamy, bo tę ideę wpajano nam od wczesnego dzieciństwa. Poświęcenie wiąże się często jednak ze zmęczeniem, wyczerpaniem i frustracją. Zwykły człowiek musi znaleźć czas na odreagowanie, na wytchnienie – to tak naprawdę potrzeba fizjologiczna, coś jak jedzenie, czy sen. Bez odpoczynku nie tylko nie jesteśmy w stanie normalnie funkcjonować i dobrze wypełniać naszych obowiązków, ale też jesteśmy skazani na uczucie poirytowania, stajemy się źli i nieszczęśliwi – po prostu cierpimy, co również odczuwają nasi bliscy.
Opcja 1 – wczasy seniora lub sanatorium
Co zatem zrobić, by zadbać o siebie, znaleźć czas na odpoczynek i jednocześnie zaopiekować się bliskimi?
Najlepiej wysłać ich na specjalnie dedykowane seniorom „wczasy”. Są takie miejsca na mapie Polski, w którym seniorzy znajdą wszystko, czego potrzebują. Są hotele dostosowane do potrzeb osób starszych, nieopodal których można znaleźć mnóstwo przepięknych tras spacerowych, zajęcia z aqua aerobicu, cudowny relaks w SPA – to coś, co warto zapewnić ukochanym bliskim.
Jeśli seniorzy nie mogą skorzystać z wczasów samodzielnie, warto zgłosić ich na pobyt w sanatorium lub specjalistycznym turnusie dla osób starszych, gdzie poza wypoczynkiem będą mieć profesjonalną opiekę medyczną.
Opcja 2 – wyjazd z seniorem
Jeśli seniorzy muszą pozostać pod naszą opieką, ale są na tyle mobilni, by wyjechać, warto rozważyć opcję wyjazdu razem z nimi – radzi Darya Darkovich z Bravecare. W takim przypadku warto sprawdzić, czy w wybranym hotelu można zamówić apartamenty dla rodzin, ewentualnie wybrać domek z kilkoma pokojami. Taki wyjazd będzie połączeniem przyjemnego z pożytecznym – seniorzy będą zachwyceni, a ich opiekunowie choć odrobinę odetchną.
Opcja 3 – opieka naprzemienna czyli pomoc rodziny
Rodzina to jest siła i powinna się wspierać. W wakacje warto więc wymienić się opieką nad bliskimi – ci, którzy opiekują się seniorami na co dzień zostają zastąpieni przez rodzeństwo, które nie ponosi tej odpowiedzialności – proponuje ekspertka Bravecare. To dobre rozwiązania pod warunkiem, że w rodzinie panują przyjazne stosunki i można sobie nawzajem zaufać. Dorosłe dzieci zyskują ponownie rodzica, a rodzic obecność dzieci, z którymi nie ma zbyt częstego kontaktu. Taka opcja może być też ekscytująca dla samego seniora – pobyt z innymi członkami rodziny może zadziałać rozwijająco, kojąco, a nawet wpłynąć na zatrzymanie choroby.
Opcja 4 – opiekun zewnętrzny
Jeśli wyjazd z seniorem lub pozostawienie go pod opieką innych członków rodziny jest absolutnie niemożliwy np. ze względu na jego stan zdrowia lub po prostu z uwagi na nieznoszącą sprzeciwu odmowę, warto zastanowić się nad opcją skorzystania ze wsparcia profesjonalnego opiekuna zewnętrznego. Nasza firma zapewnia taką pomoc, mamy długoletnie doświadczenie w oferowaniu tego typu usług w całej Europie, gdzie takie rozwiązania są niezwykle popularne – mówi Darya Darkovich z firmy Bravecare. Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że w Polsce świadomość, że możemy skorzystać ze wsparcia opiekunów, wciąż dopiero się rodzi, ale na pewno warto rozważyć tę opcję pod kątem bezspornych korzyści. Po pierwsze senior otrzyma najlepszą opiekę, pozna nową osobę, która dokładnie wie, jak zadbać o jego potrzeby, jak z nim rozmawiać, itp. Zapewne nawiąże się ciekawa relacja, może nawet przyjaźń, kto wie? A po drugie – my – bliscy seniora – będziemy mieć możliwość oderwania się choć na krótką chwilę regeneracji, z którego wrócimy pełni sił i w lepszym nastroju.
Warto skorzystać z takiego wsparcia również po to, by zwyczajnie zadbać o lepszą więź z bliskimi.
Bravecare to międzynarodowa firma zajmująca się profesjonalną opieką nad osobami niesamodzielnymi, chorymi, starszymi i niepełnosprawnymi, oferująca usługi na najwyższym poziomie. Pośredniczy w znalezieniu w pełni legalnej i bezpiecznej pracy
w Polsce i za granicą, starannie dobierając kompetentnych pracowników do zleceń, zapewniając językowe, psychologiczne i prawne wsparcie koordynatorów, a także oferując wynagrodzenie odpowiadające kwalifikacjom.
Więcej informacji: www.bravecare.pl