w ,

Piknik pszczelarski w Ogrodzie Zoobotanicznym

Pszczelarze na całym świecie borykają się z problemem masowego wymierania pszczół. Przyczyny tego zjawiska nie są do końca znane. Jako możliwe powody wymienia się stosowanie pestycydów nowej generacji w rolnictwie (powodują u pszczół zaburzenia orientacji), warrozę – chorobę przenoszoną przez roztocze Varroa destrucor czy osłabienie genetyczne rodzin pszczelich spowodowane zastępowaniem rodzimych, odpornych gatunków pszczół osobnikami z innych ekosystemów, m.in. sprowadzanymi z Chin. Stąd potrzeba działań promujących pszczelarstwo i tworzenie warunków przyjaznych pszczołom.

– Właściwie to nie musieliśmy uczestniczyć w konkursie. Toruń ma tytuł Lidera Ekologii oraz Miasta Przyjaznego Środowisku. Od czasów przedwojennych znany jest ponadto jako miasto zieleni  oraz dla zwierząt, a to zobowiązuje. Miasto i mieszkańcy chętnie angażują się w inicjatywy ekologiczne, czego doskonałym przykładem jest chociażby wiosenna impreza plenerowa „Śniadanie na Trawie”, która od lat niezmiennie cieszy się wielką popularnością. Nic więc dziwnego, że torunianie okazali się jednymi z najbardziej aktywnych w internetowym konkursie przy okazji tej akcji – mówi dyrektor Wydziału Środowiska i Zieleni, Szczepan Burak. – Dzięki ich głosom w Ogrodzie Zoobotanicznym powstanie wielka rabata w kształcie pszczoły. Głównym punktem programu będzie sadzenie nektarodajnych roślin, ale nie zabraknie także innych atrakcji.

Podczas pikniku można będzie wysłuchać wykładu eksperta i opowieści  pszczelarza. Zebrani będą mogli budować domki dla pszczół, a także  uczestniczyć w grach i zabawach sprawnościowych oraz edukacyjnych dla całych rodzin. 

– Zainicjowana w 2011 r. akcja „Z Kujawskim pomagamy pszczołom” zwraca uwagę na problem masowo ginących pszczół i edukuje na temat tego, w jaki sposób każdy z nas może przyczynić się do ich ratowania. Owady te zapylają 78% roślin na naszej planecie, z których powstaje 1/3 żywności – mówi Rafał Wadlewski, dyrektor ds. marketingu ZT „Kruszwica” S.A. – Tegoroczna edycja kampanii edukacyjnej objęła swoim zasięgiem całą Polskę. Akcję zainaugurował piknik edukacyjny w warszawskim Powsinie, a dziesięć miast z całej Polski – Chorzów, Częstochowa, Kielce, Kraków, Łódź, Olsztyn, Poznań, Rzeszów, Szczecin i Toruń – w głosowaniu na Facebooku rywalizowało o to, gdzie odbędą się kolejne trzy imprezy. Wygrały je Szczecin, Chorzów i oczywiście Toruń.

– Nic dziwnego. Gród Kopernika musi być przyjazny pszczołom, skoro szczyci się tak piękną zielenią. Jest także przyjazny dla ludzi i wszelkich zwierząt, w tym pszczołowatych. To u nas corocznie sama tylko Gmina sadzi ponad 200 tysięcy kwiatów w przestrzeni publicznej, a dwa razy tyle sadzą mieszkańcy na swych terenach. Mamy konkursy „Toruń ogrodem” i „Toruń w kwiatach”, mamy Ogród Zoobotaniczny, mamy Ogród Różany. Pszczoły i wszystkie pszczołowate czują się u nas dobrze – dodaje dyrektor Ogrodu Zoobotanicznego w Toruniu, Beata Gęsińska. –  A teraz, poprzez kolejne rabaty z  nektarodajnych roślin, damy im jeszcze większe pole do działania.

Na stronie internetowej akcji przez cały czas można zaprojektować wirtualny ogródek lub balkon przyjazny pszczołom, jak również poczytać ciekawostki i przydatne informacje na temat tych pożytecznych owadów.

Zapraszamy na stronę www.pomagamypszczolom.pl oraz profil na Facebooku http://www.facebook.com/ZKujawskimPomagamyPszczolom

Ambasadorzy akcji „Z Kujawskim pomagamy pszczołom 2012”:

  • prof. dr hab. Jerzy Wilde, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
  • dr hab. Paweł Chorbiński, prof. nadzw., Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
  • dr Anna Krzysztofiak, dr Lech Krzysztofiak, Wigierski Park Narodowy
  • Maja Popielarska, autorka ogrodniczego programu poradnikowego „Maja w ogrodzie”, prezenterka pogody w telewizji TVN, TVN 24 i TVN Meteo.

Kampanię wspierają: Zespół Szkół Rolniczych CKP w Pszczelej Woli, Stowarzyszenie Pszczelarzy Polskich „POLANKA”, Stowarzyszenie Pszczelarzy Zawodowych, Polski Związek Pszczelarski, Pszczelnicze Towarzystwo Naukowe. Ogranizatorem akcji są ZT Kruszwica S.A.

Czy wiesz, że…

  • aby zebrać 1 kg miodu, pszczoły musiałyby oblecieć dwukrotnie kulę ziemską?
  • 1 kg – tylko tyle waży 10 000 pszczół
  • 5 kg – tyle wosku można pozyskać w pasiekach zawodowych od pięciu rodzin pszczelich
  • 30 km/h – z taką prędkością lata robotnica
  • 50-100 g – tyle czystego propolisu, czyli kitu pszczelego, można pozyskać z jednego ula
  • 100-150 – tyle kwiatów odwiedza robotnica w czasie jednego lotu; w ciągu 1 dnia daje to 10 000-15 000 kwiatów
  • 2000 – przez tyle lat uczeni usiłowali rozwiązać zagadkę pochodzenia wosku!
  • 10 000 – tyle razy każda larwa, od chwili złożenia jaja do zasklepienia komórki, odwiedzana jest przez pszczoły karmicielki
  • 20 000 – tyle lotów muszą wykonać robotnice, aby zebrać 1 litr nektaru, z którego powstanie zaledwie 150 g dojrzałego miodu
  • 25 000 – tyle ruchów na minutę w trakcie lotu wykonuje skrzydło pszczele
    750 000-3 000 000 – tyle kwiatów muszą odwiedzić pszczoły, aby powstał 1 kg miodu.

Avatar photo

Napisane przez Aleksandra Iżycka

W czym na bal nocy letniej? Pomagamy wybrać wieczorową kreację na lato

Lato w stylu vintage