w , , , , ,

Pierwsza modułowa szkoła we Wrocławiu. Powstanie w ekspresowym tempie

[ZDJĘCIE] Szkoła Specto na Maślicach powstanie w technologii modułowej. Fundacja Ogólnopolski Operator Oświaty zbudowała w ten sposób we Wrocławiu już siedem przedszkoli. Na zdjęciu przedszkole Marco Polo przy ul. Zatorskiej (fot. fundacja Ogólnopolski Operator Oświaty)

Na początek: sto nowych miejsc w czterech klasach szkoły podstawowej, nowocześnie wyposażone sale lekcyjne i świetlica. Fundacja Ogólnopolski Operator Oświaty, dzięki współpracy z Urzędem Miasta Wrocławia nową szkołę przy ul. Lubelskiej uruchomi w ciągu czterech miesięcy. Pierwsi uczniowie zasiądą w ławkach już we wrześniu.

Nowa szkoła przy ul. Lubelskiej 95A pomoże uzupełnić sieć publicznych placówek i miejsc dla pierwszoklasistów na szybko rozwijającym się, wrocławskim osiedlu Maślice.

– Naszym celem jest zapewnianie dostępu do dobrej oferty edukacyjnej w miejscach, w których są takie potrzeby. Pilnie śledzimy sytuację pod tym kątem w całym kraju i kiedy dowiedzieliśmy się, że na Maślicach jest potrzebna nowa szkoła, złożyliśmy ofertę – mówi Mateusz Krajewski, prezes fundacji Ogólnopolski Operator Oświaty. – Z wrocławskim Urzędem Miasta współpracujemy od wielu lat, prowadzimy szkoły i przedszkola, wysoko oceniane przez wrocławian. Cieszymy się, że otwieramy tu kolejną placówkę.

– Zwiększanie liczby miejsc w placówkach oświatowych, szczególnie na rozwijających się osiedlach, należy do najważniejszych zadań miasta. A współpraca z inwestorem zewnętrznym jest jednym ze sposobów jego realizacji – mówi Marcin Miedziński z Departamentu Edukacji UM we Wrocławiu. – Dzięki tej inwestycji zwiększymy ofertę edukacyjną Maślic, odciążając funkcjonujące tam placówki.

Choć organem prowadzącym nie jest samorząd, a fundacja, szkoła będzie publiczna, bezpłatna i włączona do miejskiego systemu rekrutacji. Szkoła Podstawowa Specto, bo tak będzie się nazywać nowa, wrocławska podstawówka, już w pierwszym roku szkolnym przyjmie setkę uczniów do czterech klas. W kolejnych latach będzie „rosła” razem z dziećmi.

– W pierwszym etapie, od września tego roku, uruchomione będą cztery oddziały szkolne, świetlica, szatnie i węzeł żywieniowy. Do września 2024 szkoła powiększy się dwukrotnie, do ośmiu oddziałów – tłumaczy Monika Kremser, prezes spółki Edu-Expert, która realizuje inwestycje Ogólnopolskiego Operatora Oświaty. – Po kolejnych dwóch latach budynek będzie już dwupoziomowy, żeby przyjąć kolejnych uczniów. Prace podzielone są na cztery roczne etapy.

Każda sala lekcyjna wyposażona zostanie zgodnie ze standardem fundacyjnych placówek Operatora w komplety nowoczesnych pomocy naukowych, funkcjonalne meble szkolne oraz ergonomiczne, regulowane krzesła i ławki dla każdego ucznia.

Ekspresowe tempo inwestycji może zaskakiwać, jednak jest całkowicie realne. Budynek nowej szkoły powstanie w technologii modułowej. Błyskawicznej w montażu i z możliwością późniejszej rozbudowy. Fundacja Ogólnopolski Operator Oświaty w samym Wrocławiu od 2012 roku zbudowała i prowadzi już siedem przedszkoli modułowych. Specto przy Lubelskiej będzie pierwszą we Wrocławiu szkołą, powstałą w tej technologii. Koszt pierwszego etapu wyniesie 4 miliony złotych.

Wrocław, miasto dobrych rozwiązań

Co ważne dla samorządu, do budowy szkoły Wrocław nie będzie dokładał z miejskiego budżetu. Inwestycję sfinansuje fundacja z własnych środków. Po uruchomieniu szkoła finansowana będzie z subwencji oświatowej. Tak samo, jak już działające w mieście placówki fundacji.

Bo Szkoła Specto przy Lubelskiej będzie już trzecią szkołą podstawową, prowadzoną we Wrocławiu przez fundację Ogólnopolski Operator Oświaty. Obecnie fundacja prowadzi w mieście dwie podstawówki:

  • Publiczną Szkołę Podstawową Leonardo przy ul. Roosevelta
  • Publiczną Szkołę Podstawową Marco Polo przy ul. Zatorskiej

Razem z szesnastoma publicznymi przedszkolami, da to razem dziewiętnaście placówek edukacyjnych, jakie fundacja Ogólnopolski Operator Oświaty prowadzi we Wrocławiu.

– To nie pierwsza placówka oświatowa, jaką we Wrocławiu, w ścisłej współpracy z miastem prowadzić będzie Ogólnopolski Operator Oświaty. Jest to Fundacja z doświadczeniem, znająca wrocławski rynek edukacyjny – mówi Marcin Miedziński.

– W inwestycjach oświatowych zaufanie i sprawna współpraca z samorządem to klucz do sukcesu. We Wrocławiu mamy jedno i drugie, a to procentuje – podkreśla Mateusz Krajewski. – Daje możliwość błyskawicznej reakcji na potrzeby rodziców. Nowa szkoła Specto przy ul. Lubelskiej jest tego najlepszym dowodem.

Rekrutacja do nowej szkoły podstawowej Specto rozpocznie się już 8 maja. Zapisy przyjmowane będą w formie elektronicznej. Informacje o postępie prac, pełnej ofercie edukacyjnej, kadrze pedagogicznej i rekrutacji znaleźć będzie można na uruchomionej już stronie internetowej placówki: www.specto-wroclaw.operator.edu.pl.

Fundacja Ogólnopolski Operator Oświaty od 21 lat wspiera samorządy w realizacji zadań i projektów oświatowych. Fundacja jest organizacją pożytku publicznego. Prowadzi bezpłatne przedszkola i szkoły w całej Polsce. W 63 placówkach, prowadzonych obecnie przez fundację uczy się ponad 7600 dzieci.

* * *

Kontakt dla mediów:

Bartłomiej Dwornik
fundacja Ogólnopolski Operator Oświaty, dział komunikacji
[email protected], +48 533 978 513

* * *

Rozliczając PIT za rok 2022 możesz wesprzeć projekty fundacji Ogólnopolski Operator Oświaty: uruchomienie Wirtualnej Poradni Pedagogicznej oraz program Logopeda w każdej szkole i przedszkolu. Fundacja pod adresem https://operator.edu.pl/pl/1-5-procent-podatku-pit/ uruchomiła stronę informacyjną na temat obu projektów i przekazania na ich wsparcie 1,5% podatku. Przez fundacyjną stronę można bezpłatnie rozliczyć się online przez internet, pobrać darmową aplikację do rozliczeń, albo wypełnić i wydrukować aktywne druki formularzy PIT 28PIT 36PIT 36LPIT 37PIT 38PIT 39PIT OP.

Projekty fundacji Ogólnopolski Operator Oświaty można wesprzeć również rozliczając się na platformie Twój e-PIT oraz w każdej innej formie. Wystarczy w rozliczeniu wskazać KRS 00000 44866.

Publikacje Instytutu De Republica z Feniksami!

Opieka nad seniorami – inspiracje z Europy