Wielka sztuka w Wojanowie
Każdego festiwalowego wieczoru w Wojanowie rozbrzmiewała muzyka. Wydarzenie rozpoczął koncert Filharmonii Dolnośląskiej pod batutą Roderica von Bennigsena. W kolejnych dniach amatorzy muzyki klasycznej mogli posłuchać gry zagranicznych artystów na najwyższym, światowym poziomie. Swoje umiejętności zaprezentowali m.in. Goldberg Trio Wien, Praska Filharmonia Kameralna i Trio Filharmonii Berlińskiej.
Organizatorzy zadbali także o miłośników teatru, na festiwalu pojawili się artyści Wrocławskiego Teatru Pantomimy, którzy zaprezentowali dwie sztuki: „Dom Bernardy Alby” i „Poławiaczy Papieru”. Bogusław Koca zaskoczył widzów swoim monodramem „Rozmowy z ciszą”. Spektakle cieszyły się bardzo dużą popularnością, dla osób, które nie zmieściły się w sali, został zorganizowany specjalny mimodram.
W programie nie zabrakło spotkań z poezją i literaturą. Do Wojanowa przyjechała Ewa Lipska, z którą festiwalowi goście mogli się spotkać podczas wieczoru poetyckiego. Pojawiły się także regionalne akcenty: wykład o Dolinie Pałaców wygłosiła Joanna Lamparska, znana poszukiwaczka skarbów i autorka przewodników, natomiast Ivo Łaborewicz opowiedział o historii Wojanowa.
Festiwal był okazją do spotkań ze sztuką wizualną. Swoje rzeźby na dziedzińcu pałacu zaprezentował Ryszard Zarzycki. Goście mogli zobaczyć także wystawę rzeźb wykonanych z brązu Józefa Petruka oraz obrazy tego artysty. Dużym zainteresowaniem cieszyła się wystawa prac, będących połączeniem różnych mediów oraz techniki assemblage, autorstwa Wojciecha Kaniowskiego. W Sali Balowej można było oglądać wystawę malarską z serii „Afrodyta” Johanna Weyringera.
Ostatniego dnia nie zabrakło atrakcji dla najmłodszych – w Wojanowie pojawił się Bajkobus. Dzieci miały okazję zobaczyć przejmujące przedstawienie pt. „Powrót Mamuta”. Festiwal zamknął plenerowy koncert Das Wiener Kammer Ensemble. Wydarzenie przyciągnęło tłumy widzów, którzy mogli się poczuć jak w Wiedniu, muzycy zaprezentowali najpiękniejsze walce, polki i galopy Dynastii Straussów.
Ambitne plany na przyszły rok
Odwiedzający Wojanów mieli okazję obcować nie tylko ze sztuką, ale także z jej twórcami. Codziennie, podczas „Porannej kawy z artystami” uczestnicy festiwalu mogli porozmawiać o sztuce. – Do Wojanowa przyjechali liczni goście, amatorzy sztuki i pięknych miejsc. Mamy nadzieję, że coraz więcej turystów będzie odwiedzać Dolinę Pałaców i Ogrodów, a wielka sztuka zagości tutaj na dłużej. Mamy już ambitne palny na przyszły rok, kolejna edycja festiwalu będzie równie interesująca – mówi Grażyna Kolarzyk z Fundacji Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej.