Jednym z nich jest implantologia. Jednak wysokie koszty i lęk przed skomplikowanym zabiegiem często odstraszają, nie pozwalając cieszyć się z osiągnięć nowoczesnej medycyny.
Implant zębowy jest jedną z dostępnych metod odbudowy braków zębowych. Jest to śruba umieszczona w kości szczęki, która pełni funkcję korzenia zęba. Na nim zamontowany jest łącznik oraz korona, która imituje naturalny ząb.
Jak powstał implant?
Implanty zębowe z roku na rok zyskują na popularności. Nie jest to jednak nowy wynalazek. Pierwsze dokonania w tej dziedzinie miały miejsce ponad 60 lat temu. Szwedzki ortopeda, Per-Ingvar Branemark, podczas badań mikrokrążenia krwi w kościach oraz procesu ich gojenia się po urazie odkrył, że tytan umieszczony w tkance kostnej zrasta się z nimi. Pierwszym zastosowaniem jakie Branemarkowi przyszło do głowy było umocowanie za pomocą tytanowych implantów protez zębowych. We wrześniu 1965 roku wykonano pierwszy zabieg wszczepienia implantów. W latach 80-tych tą technikę wprowadzono do standardowego leczenia stomatologicznego.
Zalety implantów
Przewagą implantu nad innymi metodami jest obniżony poziom zaniku kości. Implant stymuluje tkankę kostną, pomagając zachować zdrowy stan kości oraz owal twarzy. Dodatkowo dzięki trwałemu połączeniu z kością, eliminują dyskomfort ruchomych protez, podczas mówienia, czy gryzienia. Implant jest wykonany z czystego tytanu, ponieważ ten metal jest traktowany obojętnie przez organizm ludzki. Połączenie implantu z kością jest bardzo trwałe.
Na czym polega zabieg i czy jest bolesny?
Czas trwania leczenia implantologicznego jest bardzo indywidualny. Może wynosić od 3 do 6 miesięcy. W tym czasie dochodzi do osseointegracji, czyli zrostu żywej tkanki kości z tytanem, co stabilizuje implant w kości szczęki.
Sam zabieg wszczepu wykonuje się ściśle według wcześniej skonstruowanego, całościowego planu leczenia, wyników badań oraz pomiarów kostnych. Polega on na wykonaniu w określonych miejscach kości niewielkich otworów tak, aby następnie wkręcić w nie implanty. Zabieg trwa od pół godziny do dwóch godzin w zależności od ilości założonych wszczepów. Jest całkowicie bezbolesny dzięki zastosowaniu znieczulenia miejscowego.
Kolejnym etapem leczenia jest pobranie wycisków i przygotowanie obudowy protetycznej (korona lub most). Korona zęba, kształtem i kolorem, jest podobna do pozostałych zębów. Proces ten trwa od 1 do 3 tygodni.
Odrzucenie implantu
W ok. 2-3% przypadków dochodzi do odrzucenia implantu przez organizm na skutek braku integracji z kością. Może to być spowodowane powikłaniami na skutek niesterylnych warunków przeprowadzenia zabiegu lub niewystarczającej higieny jamy ustnej. Dlatego bardzo ważny jest wybór odpowiedniego specjalisty i kompleksowe podejście do leczenia.
Wciąż za drogo
Niestety implanty są wciąż produktem z wyższej półki. Samo wszczepienie implantu wiąże się z kosztem od 3 do 4 tys. złotych, a założenie korony zęba od 2,8 do 4 tys. złotych. Idealnym rozwiązaniem na skorzystanie z osiągnięć nowoczesnej stomatologii może być produkt MediRaty, który umożliwia rozłożenie kosztów zabiegu na raty. W Polsce tego typu ofertę posiada jedynie firma Ratalnie.com. Cała procedura odbywa się w ekspresowym tempie, a oprocentowanie jest bardziej korzystne niż to, które można otrzymać w ramach pożyczki gotówkowej. Wystarczy wybrać jedną z 500 placówek medycznych współpracujących z firmą Ratalnie.com, złożyć wniosek, a na drugi dzień pieniądze są przelewane na konto kliniki.
Wszczepienie implantów zębowych pomoże nam poradzić sobie z problemem estetycznym, ale także funkcjonalnym. Pełna jama ustna doda nam pewności siebie i pozwoli cieszyć się zdrowiem na długi czas. Dlatego koszty zabiegu należy potraktować jako inwestycję w przyszłość, a oferta finansowania MediRaty może okazać się idealnym rozwiązaniem.
Więcej na temat rozłożenia płatności na raty www.ratalnie.com