Niemal dwa razy większa powierzchnia handlowa, około 200 sklepów różnych branż, rozbudowana część restauracyjna, miejsca do relaksu i organizacji eventów oraz kino Helios z ośmioma salami projekcyjnymi. A całość jest połączeniem wartości i symboli kojarzonych nie tylko ze Skandynawią, ale także z Wrocławiem – tak w skrócie opisać można projekt rozbudowy i modernizacji Parku Handlowego Bielany.
– Ta inwestycja ma dla nas ogromne znaczenie, przygotowywaliśmy się do niej od dłuższego czasu. Po jej zakończeniu Park Handlowy Bielany będzie miał niemal trzy razy więcej najemców i niemal 150 tys. mkw. powierzchni handlowej. Stanie się największym centrum handlowym w Polsce, a naszym klientom będziemy mogli zaproponować bogatą ofertę handlową i rozrywkową – mówi Mikael Andresson, dyrektor zarządzający Inter IKEA Centre Group Poland.
Trwa już budowa nowego sklepu IKEA na terenie za marketem OBI. Dotychczasowy budynek tej szwedzkiej sieci (po przeniesieniu się IKEA do nowej lokalizacji) zostanie wyburzony, a na jego miejscu powstanie nowa część Parku Handlowego Bielany. Istniejąca część centrum handlowego zostanie przebudowana i połączona z nową w jednolitą całość, z zupełnie inną fasadą oraz aranżacją wnętrz. Powiększony i rozbudowany Park Handlowy Bielany zajmie 170 tys. mkw. powierzchni całkowitej, a nowa galeria będzie miała trzy kondygnacje: dwa poziomy handlowe oraz parking podziemny.
Duch Skandynawii, energia Wrocławia
Park Handlowy Bielany działa już od 14 lat. W tym czasie stał się jednym z najpopularniejszych centrów handlowych w regionie. Od początku wnosił ze sobą wartości kojarzące się ze Skandynawią – regionem, z którego pochodzi Inter IKEA Centre Group, zarządzająca obiektem – takie jak szlachetna prostota, umiarkowanie, elegancki, minimalistyczny a zarazem przyjazny i bliski ludziom design.
Okazuje się jednak, że oprócz tego Skandynawię oraz Dolny Śląsk, a zwłaszcza Wrocław, łączy jeszcze zaskakująco wiele elementów. Te właśnie podobieństwa i analogie stały się inspiracją dla architektów londyńskiego biura projektowego BPD, które przygotowało projekt rozbudowy i modernizacji Parku Handlowego Bielany. Koncepcja zakłada podkreślenie zarówno idei bliskich całej grupie IKEA ze względu na tradycję i pochodzenie, jak i wartości ważnych dla wrocławian i mieszkańców Dolnego Śląska, którzy wybierają Park Handlowy Bielany na miejsce zakupów i spędzania czasu.
Szlakiem Odry i jej mostów…
– Głównym motywem, który odnajdziemy w projekcie rozbudowanego Parku Handlowego Bielany, jest topografia Wrocławia. Wrocław powstał wzdłuż rzeki Odry, która była bardzo istotnym elementem miastotwórczym – mówi Dariusz Węglicki, project manager odpowiedzialny w Inter IKEA Centre Group Poland za ten projekt. – Nieprzypadkowo bywa on nazywany Wenecją Północy.
Inspiracja Odrą, jej kanałami i mostami widoczna jest przede wszystkim w kształcie i układzie nowego pasażu handlowego: główny trakt komunikacyjny spina wszystkie elementy, zaczynając od hipermarketu Tesco i istniejącą część obiektu, poprzez nowo projektowaną część galerii, sklep OBI, a na nowym sklepie IKEA kończąc. Nawiązania do Odry będzie można odnaleźć także w świetliku dachowym i układzie pasażu (szklany dach symbolizować ma taflę wody, a podłoga – koryto rzeki). Poprzez zastosowanie takiego układu komunikacyjnego powstał podział na centralną „wyspę” w pasażu oraz zewnętrzne „brzegi”, czyli miejsca, w których zlokalizowane są lokale handlowe. Wyspa przywoływać będzie układ wysp na Odrze oraz wyspy skandynawskie, o naturalnej, nieregularnej linii brzegowej. Zastosowane materiały – kamień, drewno, metal, szkło – mają podkreślać skandynawskie umiłowanie prostych, minimalistycznych i eleganckich rozwiązań.
Połączenie “wyspy” i “brzegów” jest kolejnym wyraźnym odniesieniem do bardzo charakterystycznego elementu dla Wrocławia, czyli ponad stu wrocławskich mostów o zróżnicowanej konstrukcji i designie. Mostki w Parku Handlowym Bielany łączyć będą poszczególne części pasażu handlowego, zwłaszcza na poziomie +1.
… oraz wypraw na Ślężę
Odzwierciedlenie bliskości obu miejsc-inspiracji, czyli Skandynawii oraz Dolnego Śląska i Wrocławia, dostrzec będzie można także w kształcie i materiale zastosowanym w projekcie dla zewnętrznej formy Parku Handlowego Bielany. Dynamiczna fasada – poprzez swój nieregularny kształt, różnice wysokości, rozcięcia, wgłębienia, kolorystykę – nawiązuje do skał i kamiennych formacji, często spotykanych zarówno na nabrzeżach skandynawskich, jak i w Masywie Ślęży.
Te elementy obu krajobrazów – polskiego i skandynawskiego – znajdą również odbicie w zagospodarowaniu terenu i małej architekturze. Bloki kamienne i granitowe w kompozycji z drewnem oraz roślinnością lokalną stworzą miejsca odpoczynku i inne elementy wyposażenia zewnętrznego. Zewnętrzna posadzka również zaprojektowana zostanie z materiałów lokalnych (kamień) i nawiązywać będzie swoim wyglądem do górskich szlaków turystycznych.
Spotkajmy się w Parku Handlowym Bielany
Inspiracja Wrocławiem przejawia się nie tylko w zaproponowanych w projekcie rozwiązaniach architektonicznych, ale przede wszystkim w dążeniu do stworzenia w Parku Handlowym Bielany przestrzeni do odpoczynku, rozrywki, spędzania wolnego czasu z rodziną i przyjaciółmi – tak, by nawiązywać do hasła promującego Wrocław jako miejsce spotkań.
Stąd też w rozbudowanym Parku Handlowym Bielany zaprojektowano nowy, duży foodcourt z restauracjami i kawiarniami, a także nowoczesne kino z ośmioma salami projekcyjnymi, którego operatorem będzie Helios. Pojawią się strefy spotkań skierowane do różnych grup: osób młodych, dla których ważne są kontakty z bliskimi, korzystanie z oferty kulturalnej i nowinki technologiczne, a także dla rodzin z dziećmi i osób szukających codziennych inspiracji. Nie zabraknie też przestrzeni do organizacji eventów – do warsztatów i zabaw, po wystawy, koncerty i prezentacje.
Realizacja inwestycji
Choć trwają już prace przy modernizacji wewnętrznych dróg dojazdowych, to przebudowa obiektu rozpocznie się na dobre w momencie przeprowadzki sklepu IKEA do budowanego właśnie nowego budynku. Według planów nastąpi to na wiosnę 2013 roku. Po wyburzeniu dotychczasowego sklepu IKEA inwestor przystąpi do budowy nowej części centrum handlowego oraz do przebudowy istniejącego centrum. W następnej kolejności przeprowadzona zostanie przebudowa ulicy Czekoladowej na odcinku pomiędzy rondem przy Parku Handlowym Auchan Bielany i sygnalizacją świetlną przy Macro Cash & Carry (budowa dwóch dodatkowych pasów jezdnych pod wiaduktem, ścieżki rowerowej i przejścia dla pieszych). Zostaną też zmodernizowane parkingi.
– Planujemy, że pierwsze zakupy w nowym, większym centrum handlowym klienci będą mogli zrobić w 2014 roku – mówi Mikael Andresson, dyrektor zarządzający Inter IKEA Centre Group Poland.
Koszt budowy nowego Parku Handlowego Bielany ma wynieść 205 mln złotych.
Park Handlowy Bielany po modernizacji i rozbudowie – podsumowanie:
- 170 tys. mkw. powierzchni całkowitej (obecnie – 91,5 tys. mkw.),
- 145 tys. mkw. powierzchni handlowej (obecnie – 80 tys. mkw.),
- ·około 200 najemców,
- kino Helios – powierzchnia 3 tys. mkw., 8 sal projekcyjnych, w tym sala premier na około 500 osób,
- 4700 miejsc parkingowych (w tym 700 na parkingu podziemnym),obecnie – 4000 miejsc,
W ramach inwestycji inwestor przeprowadzi przebudowę ul. Czekoladowej.