Gości organizowanej po raz 17. Wielkiej Gali Integracji w dobry nastrój wprowadzi Katarzyna Pakosińska, która wspólnie z Piotrem Pawłowskim, Prezesem Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji zainauguruje tegoroczną uroczystość. Tematem przewodnim Gali będzie mobilność osób z niepełnosprawnością. Będzie to również okazja do świętowania ratyfikacji Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych. Uroczystość organizowana z okazji Światowego Dnia Osób Niepełnosprawnych, rozpocznie się o godz. 18.30. Galę uświetnią występy gwiazd i kabaretów.
Zwycięzców młodzieżowego konkursu filmowego, którego wyniki jak co roku poznamy podczas Gali, ogłosi prezenterka telewizyjna i dziennikarka – Dorota Gardias. Tomasz Kammel przypomni ideę oraz przedstawi tegorocznych laureatów konkursu „Medal Przyjaciela Integracji”. Medal jest wręczany osobom oraz instytucjom, które nie z formalnego obowiązku, ale z chęci budowania społecznej integracji działają na rzecz środowiska niepełnosprawnych.
Co roku Wielka Gala Integracji gromadzi środowisko osób z niepełnosprawnościami z całej Polski a także przedstawicieli Kancelarii Prezydenta RP, Rządu, parlamentarzystów, reprezentantów samorządów, organizacji pozarządowych, instytucji, świata nauki i kultury.
Wielka Gala Integracji organizowana jest od 1997 roku z okazji Światowego Dnia Osób Niepełnosprawnych (3 grudnia). Spotkanie jest okazją do podziękowania wszystkim osobom, firmom i instytucjom współpracującym ze Stowarzyszeniem na rzecz budowania w Polsce społecznej integracji osób niepełnosprawnych.
Podczas Gali odbywają się koncerty i występy znanych artystów (np. Myslovitz, Grupa Mocarta, Zakopower, Kayah, Anna Maria Jopek, Stanisław Soyka, Brathanki, Absurdalny Kabaret, "Raz, dwa, trzy"). Co roku Galę prowadzą znani prezenterzy telewizyjni i aktorzy (m.in. Grażyna Torbicka, Magda Mołek, Dorota Wellman, Marcin Prokop, Hubert Urbański, Agata Młynarska, Michał Olszański).
*******
Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji jest organizacją pożytku publicznego, która od 1995 roku działa na rzecz osóbz niepełnosprawnością, przełamując bariery społeczne i architektoniczne. Dzięki realizowanym kampaniom społecznym, pracy centrów aktywizacji zawodowej, dwumiesięcznikowi „Integracja” i portalowi niepelnosprawni.pl każdego dnia działa na rzecz wyrównywania szans oraz integracji społecznej.