w

Oświetlenie LED w przestrzeni publicznej

Podstawową funkcją oświetlenia dróg, ulic, chodników i placów miejskich jest zapewnienie bezpieczeństwa użytkownikom przestrzeni publicznej. Właściwe oświetlenie poprawia zarówno bezpieczeństwo ruchu drogowego poprzez ograniczenie liczby wypadków jak i bezpieczeństwo osobiste mieszkańców-oświetlone zaułki i ulice to mniejsze ryzyko rozboju czy kradzieży. Wykorzystanie sztucznego oświetlenia w przestrzeni publicznej, poza poprawą bezpieczeństwa, ma również wpływ na estetykę miejsca. Projektowanie architektoniczne obiektów publicznych coraz częściej uwzględnia aspekty harmonii, wkomponowując oświetlenie w krajobraz przestrzeni. Właściwie dobrane systemy oświetleniowe pozwalają na podniesienie walorów architektonicznych danej przestrzeni, tworząc symbiozę architektury i światła. Efektownie (i efektywnie) oświetlone obiekty często stają się wizytówką danego miasta i jego atrakcją turystyczną.

Specyficznym rodzajem oświetlenia jest oświetlenie drogowe. Ze względu na wysokie wymagania techniczne dotyczące trwałości i bezpieczeństwa zaprojektowanie oświetlenia dróg i ulic nie jest sprawą łatwą. Podstawowymi warunkami decydującymi o odpowiedniej jakości i funkcjonalności oświetlenia drogowego są: poziom luminacji drogi- optymalna wartość to 2cd/m2 –zapewniający właściwą widoczność, równomierność luminacji drogi- minimalna wartość całkowitej równomierności to 0,4, ograniczenie efektu olśnienia wywołującego oślepienie kierowców- parametrem decydującym jest tu TI (wskaźnik zwiększenia progu kontrastu)- wartość nie mniejsza niż 10 dla dróg głównych, prowadzenie wzrokowe-oświetlenie pełni też funkcję informującą kierowców o kierunku skrętu drogi. Nowoczesne oprawy oświetlające drogi są zindywidualizowane, dopasowane do konkretnych zastosowań.

Oświetlenie LED ze względu na swoje cechy stanowi dobrą alternatywę dla oświetlenia tradycyjnego w przestrzeni publicznej, pozwalając na praktycznie nieograniczone kreacje świetlne. Główne zalety LED to: wysoka żywotność (obecnie do 50 tys. godzin), trwałość niezależna od ilości włączeń i wyłączeń, wysoka odporność na wstrząsy i wibracje, brak promieniowania UV i podczerwonego, energooszczędność, nieduże rozmiary i szeroka gama kolorystyczna. Każda technologia, a w szczególności ta będąca wciąż w fazie rozwoju nie jest pozbawiona barier. Podobnie jest z technologią LED, której ograniczenia to: stosunkowa podatność na zmiany temperatury-wzrost temperatury powoduje zmniejszenie wielkości emitowanego strumienia świetlnego, są to jednak wahania niewielkie-wielkości ok.7% przy wzroście temperatury o ok. 30°, uzależnienie wydajności opraw LED od jakości całego modułu (od zasilaczy, układu optycznego, chłodzenia) dlatego niezwykle istotne jest odpowiednie dobranie modułu pod względem parametrów technicznych, brak dużej ilości doświadczeń eksploatacyjnych wynikający z tego, że LED jest technologią stosunkowo nową, wchodzącą na rynek.

Na mocy dyrektywy UE 2005/32/EC I o wymaganiach związanych z projektami produktów zużywających energię stopniowo wycofywane będą ze sprzedaży wysokoprężne lampy wyładowcze: lampy sodowe, rtęciowe i metalohalogenkowe. Dla przykładu lampy rtęciowe w 2015 roku stracą certyfikat CE- nie będą więc dopuszczone na rynku europejskim. Stanowi to impuls dla samorządów i instytucji odpowiedzialnych za oświetlenie dróg do wymiany dotychczasowych źródeł światła na energooszczędne i bardziej przyjazne dla środowiska. Lampy uliczne LED cechują się długą żywotnością, około 10 razy lepszą niż wysokoprężne lampy sodowe i osiągnięciem pełnej mocy świetlnej tuż po zapaleniu. Czym kierować się przy wyborze źródeł światła LED? Przede wszystkim należy wybierać produkty wiarygodnych producentów, co wyeliminuje ryzyko zakupu niepełnowartościowych, niespełniających norm wyrobów, których pojawienie się na rynku związane jest z dynamicznym rozwojem technologii. Istotny jest dobór zamienników LED, które zastąpią dotychczasowe oświetlenie, biorąc pod uwagę ich parametry techniczne. Możliwa jest renowacja lub całkowita wymiana oświetlenia-producenci oferują szereg wyrobów opartych o diody LED, dostosowanych zarówno do tradycyjnego oświetlenia ulicznego (lampy o wyglądzie tradycyjnych latarni gazowych) jak i nowoczesne instalacje o futurystycznych kształtach. Przykładowo: zamiennik lampy rtęciowej o mocy 125 W to lampa LED o mocy 45W-oszczędność energii możliwa do uzyskania w tym przypadku to 70%, zamiennik lampy rtęciowej o mocy 80W to lampa LED o mocy 31 W i oszczędność energii do 80%. Mimo, że LED jest technologią stosunkowo nową, biorąc pod uwagę koszty zakupu i eksploatacji produkty LED wykazują konkurencyjność w porównaniu z oprawami tzw. konwencjonalnych źródeł światła, jakimi są lampy wyładowcze wysokoprężne powszechnie stosowane do oświetlenia polskich dróg.

Oświetlenie LED stopniowo wpisuje się w krajobraz polskich miast. Przykładowe inwestycje wykorzystujące to źródło światła to: podświetlenie mostu na Wiśle we Włocławku- ponad 600 opraw LED o łącznej mocy 20kw, iluminacja pomnika Powstania Warszawskiego w Warszawie- łączna moc 2,4kw oraz oświetlenie budynku Starostwa Powiatowego w Rybniku, o mocy 6kw. Głównym warunkiem dobrego oświetlenia jest zapewnienie właściwej jakości widzenia w połączeniu z wysoką wydajnością energetyczną-wśród innych źródeł światła diody LED wyróżniają się bardzo dobrym połączeniem tych cech.

Avatar photo

Napisane przez RedPen

Oświetlenie LED – dobre czy niedobre?

Murapol rozpoczął inwestycję w samym sercu Poznania