w

Olbrychski opowie o Toruniu

Film "A Week in Poland" w reżyserii Piotra Barełkowskiego ma być wyemitowany w lipcu w TV Polonia, a od jesieni prezentowany będzie na antenie Travel Channel.

To film, który zagranicznej publiczności ma opowiedzieć historię Polski poprzez przedstawienie okresów największej świetności polskich miast – mówi reżyser.

Ekipa, poza Toruniem, kręciła zdjęcia w Gdańsku, Poznaniu, Krakowie i Warszawie. W naszym mieście pokazany zostanie m.in. Zamek Krzyżacki, Krzywa Wieża i Dom Kopernika.

Rozmawialiśmy z wspaniałymi toruńskimi astronomami, którzy należą do światowej czołówki oraz miejscowymi konserwatorami zabytków – dodaje Piotr Barełkowski. – W ten sposób staraliśmy się opowiedzieć o klimacie tego miasta i pokazując to, co w Toruniu najpiękniejsze, zachęcić turystów, żeby tu przyjechali.

Daniel Olbrychski pełni w tym filmie funkcję narratora, który po angielsku przedstawia historię i ciekawostki z poszczególnych miejsc. Artysta przyznaje, że w Toruniu zawsze czuje się znakomicie.

Ile razy mam czas prywatnie, choć naprawdę rzadko go miewam, zawsze chętnie odwiedzam Toruń – podkreśla aktor. – Na szczęście bywam tu także profesjonalnie. Wiele razy w Dworze Artusa dawałem koncerty i miałem spotkania z publicznością, byłem też gościem festiwalu Camerimage, którego początki są przecież tutaj. To jedno z najpiękniejszych miast Europy. Teraz mam ogromne szczęście i honor, że Unia Europejska zamówiła prezentację Polski w języku angielskim i mnie zaproszono jako narratora.

W filmie o polskiej historii, dawniejszej oraz tej nowszej, wypowiadają się m.in. Lech Wałęsa i Władysław Bartoszewski.

Avatar photo

Napisane przez Aleksandra Iżycka

Firma DCB uczestnikiem II Forum Najemców Centrów Handlowych