Bez względu na to, czy twoje dane są zapisane na serwerze, komputerze stacjonarnym, laptopie czy płycie CD, jest spora szansa, że w razie awarii i braku backupu odzyskasz swoje dane. Najczęściej odzyskiwane są dane z dysków twardych, jednak do laboratoriów odzyskiwania danych trafiają również taśmy streamer'owe, czy pamięci flash.
Co robić w razie utraty danych?
Jeśli podejrzewasz, że twój dysk się zepsuł, wyłącz natychmiast sprzęt. Nie uruchamiaj ponownie komputera, nie potrząsaj, nie czyść go. Zwykle w momencie pojawienia się pierwszych problemów, większość danych da się jeszcze odzyskać. Jednak w nerwach, działając impulsywnie możemy sami sobie taką szansę odebrać… Pamiętaj że danych nie wolno odzyskiwać z problematycznego nośnika, tylko z jego kopii! Dlatego tak ważne jest, by móc jak najszybciej przegrać dane, a nie działać na "umierającym" nośniku.
Najlepiej od razu zadzwoń do ekspertów od odzyskiwania danych i poinformuj o tym, co się stało. Jeśli będziesz wysyłać nośnik danych, włóż go do worka antystatycznego, owiń folią bąbelkową i dokładnie zapakuj, by nie uległ fizycznemu uszkodzeniu podczas transportu.
Rodzaje uszkodzeń
Istnieją dwa rodzaje uszkodzeń powodujące utratę danych. Są to uszkodzenia software'owe (logiczne) i hardware'owe (fizyczne).
Uszkodzenia logiczne (software'owe) polegają na naruszeniu integralności struktury logicznej danych, a nie na uszkodzeniu samych nośników. Czasem w tego typu przypadkach pomagają standardowe narzędzia, jednak często problem jest na tyle głęboki, że konieczna jest ingerencja specjalisty pracującego w laboratorium data recovery.
Dużo cięższymi od uszkodzeń logicznych przypadkami utraty danych są uszkodzenia mechaniczne nośników. W tego typu przypadkach uszkodzeniu ulegają najczęściej elementy nośników takie jak głowice, wewnętrzna i zewnętrzna elektronika dysku, silnik, czy same talerze. Odzyskiwanie danych w tych przypadkach wymaga zastosowania najnowszych technologii oraz laboratoryjnych warunków pracy specjalistów data recovery. Co ciekawe, prawie zawsze dane można odzyskać. Niestety nie zawsze się to opłaca…
Etapy data recovery
Pierwszym etapem procesu odzyskiwania danych jest ekspertyza uszkodzonego nośnika . Pozwala ona na określenie rodzaju uszkodzenia, wskazanie możliwości odtworzenia danych, czasu potrzebnego do zakończenia całego procesu oraz kosztów. Przede wszystkim, na tym etapie, specjaliści szacują, która ze stosowanych w polskim laboratorium technologii przyniesie najlepsze rezultaty w możliwie najkrótszym czasie.
Kolejnym etapem procesu odtwarzania informacji jest odzyskiwanie danych . Na końcu są one zgrywane na nośnik i przekazywane klientowi .
Po otrzymaniu danych z powrotem najlepiej jest wykonać ich kopię zapasową i wdrożyć procedury archiwizacji danych, by zminimalizować ryzyko podobnej sytuacji w przyszłości.