W odpowiedzi na rosnące koszty energii, zarządcy nieruchomości coraz częściej sięgają po nowoczesne systemy zarządzania budynkami, które pozwalają na optymalizację zużycia energii oraz kosztów eksploatacyjnych. Nic dziwnego, ponieważ koszty energii rosną w zawrotnym tempie. Zgodnie z danymi przekazanymi przez Główny Urząd Statystyczny, w grudniu 2024 r. ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 4,7%. Badanie Krajowego Rejestru Długów obrazuje kolejną przerażającą statystykę – aż 80% Polaków spodziewa się wzrostu rachunków w tym roku. Czy zrównoważone budownictwo i inteligentne systemy zarządzania budynkiem to klucz do niższych rachunków wynajmujących? Z jakich rozwiązań warto skorzystać?
Aż 80% Polaków spodziewa się wzrostu rachunków i kosztów życia w nadchodzących miesiącach – wynika z badania Krajowego Rejestru Długów. Największe obawy dotyczą rachunków za ogrzewanie – ankietowani szacują, że ceny mogą wzrosnąć nawet o 70%. W odpowiedzi na te prognozy zarządcy nieruchomości coraz częściej wdrażają inteligentne systemy zarządzania budynkami, które mogą skutecznie optymalizować zużycie energii i ograniczać koszty eksploatacyjne. Czy technologia stanie się kluczem do walki z rosnącymi cenami? Jakie rozwiązania warto rozważyć?
Nowoczesne technologie odpowiedzią na nasze problemy
Zarządcy nieruchomości coraz częściej sięgają po nowoczesne systemy zarządzania budynkami, dzięki którym udaje się zoptymalizować zużycie energii, a co za tym idzie kosztów eksploatacyjnych. Nic dziwnego, ponieważ koszty te rosną w zawrotnym tempie, a zgodnie z danymi przekazanymi przez Główny Urząd Statystyczny, w grudniu 2024 r. ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 4,7%. To nie wszystko!
Jak wskazuje KRD w swoim badaniu pt. „Portfele polskich gospodarstw domowych pod presją rosnących cen” w najbliższych 12 miesiącach Polacy najbardziej boją się wzrostu rachunków za ogrzewanie (o 70%), a na drugim miejscu (wzrost o 65%) plasuje się woda i ścieki. Prąd i gaz zajął miejsce czwarte z przewidywaniami wzrostu o 56%. Czy oszczędności dla jednostek powinny zacząć się właśnie od ruchu na górze – deweloperów oraz zarządców nieruchomości? To dobry pomysł, ponieważ to właśnie dzięki ekologicznym rozwiązaniom technologicznym nie będziemy w tak znaczącym stopniu zależni od cen energii, jak ma to miejsce obecnie. Co istotne, obawy są uzasadnione. Przykładem może być rewolucji może być wyczekiwany projekt ustawy Prawo wodne oraz nowelizacji ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków, który wprowadzi zmianę w taryfach, co w konsekwencji może doprowadzić do wzrostu cen.
Jak widać statystyka nie jest zbyt optymistyczna, dlatego nie dziwi, że rosnące ceny energii stały się jednym z głównych wyzwań na ten rok dla właścicieli i zarządców nieruchomości, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. W obliczu trudnej sytuacji na rynku energii konieczne staje się wdrażanie efektywnych rozwiązań pozwalających na optymalizację zużycia energii. Jednym z najnowszych trendów są inteligentne systemy zarządzania budynkiem, które umożliwiają monitorowanie i kontrolowanie przepływu mediów – wody, ogrzewania, wentylacji – w czasie rzeczywistym, zapewniając maksymalną efektywność. Również wykorzystanie czujników i systemów analitycznych w monitorowaniu zużycia mediów to elementy, które są obecnie coraz bardziej powszechne w nowych lub modernizowanych budynkach.
Nowoczesne technologie pozwalają na zautomatyzowanie wielu procesów w budynku, takich jak regulacja temperatury, ciśnienia w instalacjach wodociągowych, czy kontrolowanie wentylacji. Dzięki zastosowaniu czujników i systemów analitycznych możliwe jest ścisłe monitorowanie zużycia mediów, identyfikowanie nieefektywności i dostosowywanie parametrów budynku do aktualnych potrzeb. W ten sposób można uzyskać nie tylko oszczędności energetyczne, ale także poprawić komfort użytkowników budynku – mówi Piotr Serafin, ekspert ds. systemów instalacyjnych Uponor (GF Buliding Flow Solutions).
Poprawa efektywności energetycznej szansą dla niższych cen?
W Polsce wciąż wprowadzane są zmiany w prawodawstwie, które wymuszają poprawę efektywności energetycznej budynków. Fala renowacji, czyli programu wprowadzonego przez Unię Europejską ma konkretny cel – nałożenie na właścicieli obowiązku zmniejszenia zapotrzebowania budynków na energię z paliw kopalnych, zwiększenie efektywności energetycznej oraz poprawę standardów budowlanych przez promowanie zielonych technologii. Warto więc wspomnieć o Dyrektywie CSRD, która mówi o europejskim zrównoważonym rozwoju, wprowadza w życie coraz to nowe przepisy, które tylko w naszym kraju wpłyną na największe przedsiębiorstwa (zatrudniające powyżej 250 osób lub o określonym poziomie przychodów) zobligowanych do przekazywania informacji o ich wpływie na środowisko, społeczność oraz standardów zarządczych. Wszystko to sprawi, że emisyjność budynków, w których najemcy prowadzą działalność gospodarczą, również będzie musiała być raportowana. Jak widać, zmiany narzucane przez Unię Europejską dotyczą dziś praktycznie każdego sektora, a docelowo wpłynąć mają na obniżenie rachunków dla jednostek. W perspektywie wprowadzone działania mają pomóc oszczędzić pobór energii, ciepła oraz gazu i pozwolić na oszczędności najemców oraz redukcję zużycia energii w częściach wspólnych.
W Polsce rośnie zainteresowanie budownictwem zrównoważonym (tzw. Green Building), które kładzie duży nacisk na efektywność energetyczną i redukcję emisji CO2. Istnieje coraz więcej regulacji związanych z tzw. zielonymi certyfikatami, które mogą być wymagane przez wynajmujących czy właścicieli budynków, szczególnie w przypadku dużych obiektów komercyjnych. Takie certyfikaty (np. LEED, BREEAM, DGNB) mogą wymagać wdrożenia rozwiązań związanych z efektywnością energetyczną, w tym inteligentnego zarządzania budynkiem – tłumaczy Piotr Serafin, ekspert ds. systemów instalacyjnych Uponor (GF Buliding Flow Solutions). Nasze rozwiązania spełniają normy i zasady branżowe, co sprawia, że mają pozytywny wpływ na całokształt certyfikacji Green Building oraz strategię zrównoważonego rozwoju Unii Europejskiej.
Wspomniane certyfikaty obejmują nie tylko efektywność energetyczną, ale również aspekty związane z jakością powietrza w budynkach, zrównoważonym zarządzaniem wodą i materiałami. Z perspektywy najemców budynków komercyjnych, posiadanie certyfikatu zrównoważonego budownictwa staje się coraz ważniejsze, ponieważ może wpłynąć na wartość wynajmu, obniżenie kosztów eksploatacyjnych oraz poprawę wizerunku firmy. Wszystko to może stać się dodatkową motywacją dla właścicieli nieruchomości do inwestycji w inteligentne systemy.