Wraz z początkiem 2025 roku firma Ventix Serwis z Jaworzna odświeża swoją ofertę, wprowadzając montaż i serwis BMS (ang. Building Management System – system zarządzania budynkiem). Do tej pory firma świadczyła usługi związane z instalacjami grzewczymi, wentylacyjnymi i klimatyzacyjnymi, a także układami automatycznej regulacji. Ventix Serwis obsługuje zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorstwa czy obiekty użyteczności publicznej.
Montaż i serwis systemów zarządzania budynkiem to nowość w ofercie Ventix Serwis, jednak firma z Jaworzna od dawna ma do czynienia z podobnymi rozwiązaniami. Firma świadczy bowiem usługi związane z Aparaturą Kontrolno-Pomiarową i Automatyką (AKPiA) w instalacjach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, kotłowniach, węzłach cieplnych czy komorach chłodniczych. AKPiA pozwala na monitorowanie poszczególnych procesów i sterowanie nimi, zaś BMS to centralny układ zarządzania, który integruje wszystkie systemy obecne w budynku. W ramach usługi Ventix Serwis zapewnia dostawę wszystkich komponentów BMS, montaż systemu (wraz z pierwszym uruchomieniem i szkoleniem personelu), a także serwis gwarancyjny i pogwarancyjny.
BMS – jak działa ten system?
Za pomocą BMS można zarządzać wszystkimi procesami zachodzącymi w budynku i jego otoczeniu. System ten monitoruje pracę instalacji HVAC oraz oświetlenia, zużycie energii elektrycznej, a także działanie systemów bezpieczeństwa (np. instalacji alarmowych i przeciwpożarowych). Użytkownik może kontrolować wszystkie procesy z jednego miejsca (np. z poziomu komputera lub urządzenia mobilnego). Systemy BMS zawierają również automatykę, która czuwa nad prawidłowym przebiegiem procesów i w razie wykrycia anomalii wydaje polecenie odpowiednim elementom wykonawczym. Tym sposobem użytkownik nie musi wchodzić do budynku czy pomieszczenia, aby włączyć/wyłączyć urządzenie czy dokonać zmiany nastaw.
Co wchodzi w skład systemu BMS?
Firma Ventix Serwis świadczy kompleksowe usługi związane z wykonaniem systemu zarządzania budynkiem, zapewniając również dobór i dostawę niezbędnych komponentów. Warto jednak wiedzieć, że w skład systemy BMS wchodzą trzy elementy:
- środki sprzętowe, w tym m.in. panel sterowania, czujniki, urządzenia mechaniczne (siłowniki), mierniki zużycia mediów;
- komponenty oprogramowania, w tym oprogramowanie BMS, programowalne sterowniki, interfejs użytkownika;
infrastruktura komunikacyjna: sieci przewodowe, sieci bezprzewodowe, protokoły komunikacyjne (Modbus, BACnet).
System zarządzania budynkiem – główne korzyści
Wdrożenie systemu BMS przyczynia się do optymalizacji pracy urządzeń i obniżenia zużycia energii elektrycznej, co przekłada się na niższe koszty operacyjne w przedsiębiorstwie lub niższe koszty użytkowania budynku mieszkalnego. Automatyczne zarządzanie wszystkimi procesami ma również korzystny wpływ na żywotność sprzętu oraz instalacji, co ogranicza koszty związane z konserwacją i naprawami. Za pomocą systemu BMS można również zwiększyć komfort użytkowników budynku, zapewniając im optymalne warunki w zakresie oświetlenia, temperatury czy wilgotności powietrza. Ponadto obiekt wyposażony w system centralnego zarządzania zyskuje lepszą ochronę przed awariami czy niebezpiecznymi sytuacjami (np. pożarem).
Powyższe korzyści sprawiają, że system BMS zalecany jest szczególnie dla takich budynków jak:
- hotele,
- biurowce,
- centra handlowe,
- centra danych,
budynki użyteczności publicznej (szkoły, szpitale).
Co więcej, art. 13 Dyrektywy unijnej 2024/1275 w sprawie charakterystyki energetycznej budynków wskazuje, że budynki niemieszkalne, nowe budynki mieszkalne i budynki mieszkalne poddawane ważniejszym renowacją będą musiały być wyposażone w tego typu system. Będzie to więc nie tylko luksus, ale także i konieczność:
„Art. 13. – Systemy techniczne budynku – Dyrektywa 2024/1275 w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (wersja przekształcona)
9. Państwa członkowskie ustanawiają wymagania w celu zapewnienia, jeżeli jest to wykonalne pod względem technicznym i ekonomicznym, aby budynki niemieszkalne zostały wyposażone w systemy automatyki i sterowania budynków, w następujący sposób:
- do dnia 31 grudnia 2024 r. – budynki niemieszkalne o znamionowej mocy użytecznej dla systemów ogrzewania, systemów klimatyzacji, połączonych systemów ogrzewania i wentylacji pomieszczeń lub połączonych systemów klimatyzacji i wentylacji powyżej 290 kW;
- do dnia 31 grudnia 2029 r. – budynki niemieszkalne o znamionowej mocy użytecznej dla systemów ogrzewania, systemy klimatyzacji, połączonych systemów ogrzewania i wentylacji pomieszczeń lub połączonych systemów klimatyzacji i wentylacji powyżej 70 kW.
10. Systemy automatyki i sterowania budynków umożliwiają:
- ciągłe monitorowanie, rejestrowanie, analizowanie i dostosowywanie zużycia energii;
- analizę porównawczą efektywności energetycznej budynku, wykrywanie utraty efektywności systemów technicznych budynku oraz informowanie osoby odpowiedzialnej za obiekty lub zarządzanie infrastrukturą techniczną budynku o możliwościach poprawy efektywności energetycznej;
- komunikację z połączonymi systemami technicznymi budynku i innymi urządzeniami wewnątrz budynku, a także interoperacyjność z systemami technicznymi budynku w zakresie różnych rodzajów technologii zastrzeżonych, urządzeń i producentów;
- do dnia 29 maja 2026 r. monitorowanie jakości środowiska wewnętrznego.
11. Państwa członkowskie ustanawiają wymagania w celu zapewnienia, jeżeli jest to wykonalne pod względem technicznym, ekonomicznym i funkcjonalnym, aby od dnia 29 maja 2026 r. nowe budynki mieszkalne i budynki mieszkalne poddawane ważniejszym renowacjom były wyposażone w:
- funkcję obejmującą system ciągłego monitorowania elektronicznego dokonujący pomiarów sprawności systemów i informujący właścicieli lub zarządców budynków w przypadku znaczącej zmiany i gdy potrzebne jest serwisowanie systemu;
- skuteczne funkcje sterowania zapewniające optymalne wytwarzanie, dystrybucję, magazynowanie i zużycie energii oraz, w stosownych przypadkach, równowagę hydrauliczną;
- zdolność do reagowania na sygnały zewnętrzne i do dostosowywania zużycia energii.
Państwa członkowskie mogą wyłączyć domy jednorodzinne poddawane ważniejszym renowacjom z wymagań ustanowionych w niniejszym ustępie, jeżeli koszty instalacji przekraczają korzyści.
12. Państwa członkowskie ustanawiają wymagania w celu zapewnienia, jeżeli jest to wykonalne pod względem technicznym i ekonomicznym, aby budynki niemieszkalne o znamionowej mocy użytecznej dla systemów ogrzewania, systemów klimatyzacji, połączonych systemów ogrzewania i wentylacji pomieszczeń lub połączonych systemów klimatyzacji i wentylacji:
- powyżej 290 kW – zostały wyposażone do dnia 31 grudnia 2027 r. w automatyczne sterowanie oświetleniem;
- powyżej 70 kW – zostały wyposażone do dnia 31 grudnia 2029 r. w automatyczne sterowanie oświetleniem.
Automatyczne sterowanie oświetleniem musi być odpowiednio rozmieszczone i umożliwiać wykrywanie obecności.”
O Ventix Serwis
Ventix Serwis (Ventix Serwis Tomasz Banaś Sp. J.) to firma założona w 2014 roku, której główna siedziba mieści się w Jaworznie. Firma oferuje montaż i serwis instalacji HVAC, w tym m.in. systemów klimatyzacji (VRV, split, multi split), wentylacji mechanicznej z rekuperacją, agregatów wody lodowej, układów kogeneracyjnych oraz różnych systemów ogrzewania. W zakresie usług świadczonych przez Ventix Serwis są również układy automatycznej regulacji i automatyki, w tym instalacje AKPiA i BMS. Firma podejmuje zarówno stałe, jak i jednorazowe zlecenia, niezależnie od rozmiaru inwestycji czy ich stopnia trudności.