Amfiteatr Opolski usytuowany jest w miejscu szczególnym. Położony na wyspie Pasieka w zabytkowej dzielnicy willowej, nad brzegiem rzeki Odry, przy bulwarach spacerowych. Obiekt powstał na początku lat 60-tych, a jego widownia została tak ukształtowana aby wykorzystać fragmenty istniejących umocnień dawnego Zamku Piastów Śląskich.
Widok sceny z charakterystycznym zadaszeniem w którego tle widać budynek Urzędu Wojewódzkiego i Wieżę Piastowską jest obrazem-ikoną kojarzącą się z Festiwalem Piosenki. Zadaniem architektów było wpisanie się w ten pejzaż i zachowanie oryginalnego układu przestrzennego. Przebudowa objęła więc zmianę zadaszenia nad sceną, przebudowę widowni i sceny, budowę budynku obsługi widzów oraz zagospodarowanie terenu.
Nowy, otwarty pawilon obsługi widzów stanął między widownią a rzeką Odrą. Jego głównymi elementami są dwa rozległe tarasy. Niższy stanowi foyer dla widzów, górny, to atrakcyjny taras widokowy z dodatkową lożą dla ok. 200 osób. W uzyskanej przestrzeni umieszczono pawilony gastronomiczne.
Wieczorem, w trakcie wydarzeń kulturalnych, obiekt iluminuje specjalnie zaprojektowane oświetlenie. Oświetlenie ledowe pozwala na układanie scenariuszy świetlnych i uzyskanie efektu zmiany kolorów.
Wnętrza są w szarościach betonu architektonicznego, bieli ścian i zadaszeń membranowych, oraz naturalnych kolorów drewna. Uzupełnienie stanowią sufity podwieszone z siatki, zmieniające połysk i fakturę w zależności od kąta patrzenia, oraz szklane refleksy prostopadłościennych pawilonów.
Wykład odbędzie się 31 maja w Klubie Sztuka Architektury:
ul. Andersa 13 (Skwer Tekli Bądarzewskiej – Stacja Muranów), Warszawa
Początek godzina 17.30.
Wstęp na wykład jest bezpłatny.
Po wykładzie planowana jest dyskusja.
Klub Sztuka Architektury jest wspólnym projektem portalu Sztuka-Architektury.pl oraz Stowarzyszenia Stacja Muranów
Patronat medialny: Wnętrze i Ogród, portal deko-racja.pl
Program kolejnych prezentacji można znaleźć na portalu www.Sztuka-Architektury.pl
Sztuka – Architektury jest jednym z największych, fachowych, sieciowych mediów architektonicznych w Polsce. Powstał w 2001 roku jako rozwinięcie strony internetowej towarzyszącej polskiej prezentacji wystawy laureatów nagrody Pritzkera – architektonicznego Nobla. Oprócz informacji o aktualnościach z polskiej i światowej architektury serwis Sztuka-Architektury.pl jest organizatorem szeregu wydarzeń architektonicznych, jak: „ArchFilmFest – Festiwal Filmów o Architekturze", „Akcja-Kreacja. Projektowanie na żywo", program szkoleń "Bottom-up design" czy „Polska Architektura XXL" – doroczny plebiscyt będący podsumowaniem największych wydarzeń architektonicznych w kraju. Wortal ma także własny program wydawniczy oraz bazę danych najlepszych, młodych pracowni projektowych.
Fot. Materiały Architektów