Sale doświadczania świata to miejsca, w których terapeuci starają się pobudzać zmysły niepełnosprawnych intelektualnie dzieci za pomocą całej gamy bodźców: światła, odgłosów, elementów do dotykania, zapachów itp. Warunki stwarzane w tego typu pomieszczeniach dają pozytywne rezultaty w pracy z dziećmi o różnym stopniu niepełnosprawności, osobami niewidomymi, w podeszłym wieku, pacjentami oddziałów psychiatrycznych. Terapia w takich salach określana jest słowem Snoezelen. Nazwa ta składa się z dwóch wyrazów pochodzących z języka niderlandzkiego: "snuffelen”, co znaczy węszyć, oraz "doezelen", czyli drzemać. Terapia pobudza ciekawość, rozwija integrację sensoryczną oraz proces poznawczy. Dzięki niej u pacjentów wzrasta poczucie bezpieczeństwa, zmniejsza się poziom lęku, zwiększa się ich chęć do nawiązywania kontaktów z otoczeniem.
– Od dawna staraliśmy się pozyskać środki na sfinansowanie tego typu pomieszczenia, które jest niezbędne do prowadzenia skutecznej terapii – mówi Zbigniew Berestecki, dyrektor przemyskiej placówki. – Dokładamy wszelkich starań, aby zapewnić naszym podopiecznym jak najkorzystniejsze warunki do rozwoju i terapii. Jesteśmy wdzięczni Fundacji za wsparcie naszej placówki – dodaje.
Ośrodek w Przemyślu to instytucja z ponad 60-letnią tradycją, zajmujący się kształceniem oraz rewalidacją dzieci i młodzieży niesłyszącej oraz słabo słyszącej oraz z wielorakimi sprzężeniami, m.in. autyzmem, upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim i umiarkowanym oraz mózgowym porażeniem dziecięcym. Stąd potrzeba tworzenia specjalnie wyposażonych sal terapeutycznych. Do szkół prowadzonych w ramach ośrodka uczęszcza 107 uczniów, kształcących się na wszystkich poziomach edukacyjnych (szkoła podstawowa – z klasą wstępną, gimnazjum, szkoły ponadgimnazjalne: zasadnicza szkoła zawodowa, liceum profilowane, liceum uzupełniające, szkoła policealna).
W sfinansowanej przez Fundację Rosa sali znajdują się: kolumna wodna, łóżko wodne z matą grzewczą, kabina lustrzana z wyposażeniem, tapeta UV, wyspa światłowodowa, pufa relaksacyjna, zestaw kina domowego z głośnikami, wodospad światłowodów, fototapeta oraz pomoce dydaktyczne.
Jak dodaje dyrektor Berestecki, sala powstała również dzięki staraniom i zaangażowaniu pracowników ośrodka: Natalii Shelest (psycholog) oraz Iwony Olejarz (terapeuta).
– Jako organizacja pożytku publicznego staramy się dotrzeć z pomocą wszędzie tam, gdzie jest to tylko możliwe. Sala terapeutyczna w przemyskiej placówce powstała w ramach jednego z naszych programów – mówi Bohdan Pecuszok, prezes Fundacji Rosa. – Dzięki środkom pozyskiwanym w ramach akcji 1 procent dla opp oraz dotacjom finansujemy powstawanie nowoczesnych sal terapeutycznych. Efekty naszych prac widzimy na co dzień, a to mobilizuje nas jeszcze bardziej do realizacji kolejnych pomieszczeń – dodaje.
Pokój terapeutyczny w Przemyślu jest już 16 Salą Doświadczania Świata powstałą dzięki wsparciu Fundacji Rosa. Podobne pokoje działają już m.in. w Legnicy, Zielonej Górze, Krakowie, Słupsku, Wałbrzychu, Bolesławcu oraz Sosnowcu. Pracownicy Fundacji wciąż pracują nad kolejnymi salami.