Nowe stoiska zastąpią wcześniejsze, których do tej pory używały toruńskie kwiaciarki. Są one przeszkolone, w kolorze ciemnozielonym. Powstały na podstawie projektu inż. Andrzeja Ryczka, który po konsultacjach ze sprzedawcami wprowadził do projektu sugerowane przez nich zmiany. Dzięki temu zwiększona została powierzchnia stoiska.
Stoiska kwiatowe zostaną przekazane w najem handlującym za symboliczną kwotę. W związku z koniecznością utrzymania przez pięć lat trwałości projektu, zgodnie z wytycznymi programu, przez ten okres będą one stanowiły własność gminy. Natomiast po pięciu latach zostaną przekazane na własność najemcy. Wykonanie jednego stoiska kosztowało około 25 tysięcy złotych.
Nadzór autorski nad realizacją stoisk kwiatowych sprawował inż. Andrzej Ryczek. Montaż kolejnych stoisk planowany jest w przyszłym tygodniu.
Projekt „Toruń – Hanza nad Wisłą” koordynowany przez Biuro Toruńskiego Centrum Miasta.
"Toruń – Hanza nad Wisłą" to projekt realizowany w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka Działanie 6.4, Inwestycje w produkty turystyczne o znaczeniu ponadregionalnym, którego celem jest stworzenie konkurencyjnych i innowacyjnych produktów turystycznych o charakterze unikatowym i ponadregionalnym.
Cel projektu to powstanie nowej atrakcji turystycznej na bazie – promowanej dotychczas z powodzeniem – dawnej historii Torunia oraz wyeksponowanie walorów kulturalnych i edukacyjnych Zespołu Staromiejskiego. Grupa docelowa, do której kieruje się rezultaty projektu „Toruń – Hanza nad Wisłą” to mieszkańcy i turyści, a mając na uwadze zbliżające się Mistrzostwa Europy – EURO 2012, w szczególności turyści zagraniczni, którzy w tym okresie odwiedzą nasz kraj.
Idea projektu to ożywienie w świadomości społecznej dawnej funkcji handlowej miasta, która była podwaliną średniowiecznego rozkwitu. W ramach projektu zaplanowano szereg inwestycji mających na celu modernizację i zagospodarowanie najważniejszych obiektów zlokalizowanych na terenie starego i nowego miasta, m. in. Ratusza Staromiejskiego, kompleksu budynków Domu Eskenów czy ruin Zamku Krzyżackiego. Zaplanowano również wprowadzenie w przestrzeń miejską elementów małej architektury związanych i podkreślających dawną świetność kupiecką miasta oraz jego rolę w Związku Wielkiej Hanzy.