Placówka zajmuje dwie kondygnacje w budynku przy ulicy Choroszczańskiej 24. Na parterze działa od trzech lat poradnia i ośrodek dzienny rehabilitacji osób dorosłych, natomiast na piętrze ulokowano nowoczesny ośrodek dziecięcy.
– Każdy, kto przekroczy prób naszego centrum będzie z pewnością zaskoczony, tym co zastanie wewnątrz – wygodę, intymność i nowoczesność, to czego próżno szukać w wielu publicznych jednostkach opieki zdrowotnej – przekonują przedstawiciele Hansy.
Podkreślają, że Hansa oferuje dokładnie taki zakres usług ambulatoryjnych, jaki był oferowany przez szpitale w województwie podlaskim, a w większości elementów pod względem jakości, znacznie przekracza to, na co mogli liczyć pacjenci publicznych placówek.
– W ostatnich tygodniach wiele się działo wokół rehabilitacji dziecięcej. Pojawiło się sporo negatywnych emocji. Absolutnie rozumiem obawy pacjentów, a w tym wypadku, ich rodziców i opiekunów. To zrozumiałe, że martwią się o dostępność do usług rehabilitacyjnych swoich pociech. Chciałbym jednak uspokoić i zapewnić, że wysokość przyznanego kontraktu gwarantuje placówce prawidłową obsługę pacjentów, którzy mogą do nas trafić na podstawie skierowania od lekarza rodzinnego. To szczególnie wrażliwa i dość delikatna materia – zapewniają właściciele placówki, która otrzymała najwyższy kontrakt na rehabilitacje dziecięcą w regionie.
W centrum działa ośrodek dziennej rehabilitacji dzieci z zaburzeniami wieku rozwojowego, ośrodek dziennej rehabilitacji ogólnoustrojowej oraz fizjoterapii ambulatoryjnej. Ponadto placówka ma podpisaną umowę na prowadzenie poradni lekarskich. Oprócz standardowych poradni neurologii dziecięce, Hansa jest jednym z nielicznych miejsc w regionie, gdzie działają również gabinety do badań neurofizjologicznych EEG, Video EEG, biofeedback EEG.
Zainstalowane w nich najwyższej klasy urządzenia, umożliwiają lekarzom jeszcze lepszą i bardziej precyzyjną diagnostykę, co jest nieocenione przy prawidłowym rozpoznaniu i podejmowaniu decyzji dotyczącej leczenia.
Pacjenci Hansy mają do dyspozycji gabinety do terapii indywidualnej, sale kinezyterapii, fizykoterapii, hydroterapii, sala do terapii metodą integracji sensorycznej, w których odbywają się zajęcia według wszystkich najpopularniejszych metod: NDT, PNF i Vojty oraz sala doświadczania świata. Na szczególną uwagę zasługuje zwłaszcza ostatnia z wymienionych.
– Nazywamy ją „małym centrum Kopernik”. Jesteśmy jedyną placówka rehabilitacyjną w regionie, która dysponuje tak wyposażoną pracownią. To multimedialna sala, w której w bezpiecznych warunkach, dzieci mogą odkrywać fascynujący świat kolorów, dźwięków, zapachów i kształtów. Oczywiście nasi mali pacjenci mogą z niej korzystać bez żadnych ograniczeń – dodają.
W Centrum pracuje zespół doświadczonych lekarzy i fizjoterapeutów. Publiczny szpital na centrum przy Choroszczańskiej postanowiły zamienić m.in. dr Elżbieta Kuchlewska i dr Elżbieta Chabasińska – Janicka.
– Warunki w Hansie to zupełnie inna jakość i komfort w porównaniu do szpitalnych realiów, w których przez lata zawodowo funkcjonowałam. Odczują to przede wszystkim pacjenci. Wyposażenie, sprzęt, dostępność do zabiegów, pracowni, a przede wszystkim do specjalistów – mamy na miejscu dokładnie to, czego brakowało na co dzień w szpitalu. Dla pacjentów zmieniło się więc wszystko – na lepsze – mówi znana białostocka lekarka, specjalista rehabilitacji dr Elżbieta Kuchlewska.
Przedstawiciel Hansy podkreśla jeszcze jeden – z pewnością mniej istrotny z medycznego punktu wiedzenia – ale niezwykle ważny pod względem komfortu pacjentów aspekt – lokalizację placówki, która wbrew pozorom ułatwia dostępność. Dotyczy to zarówno pacjentów zmotoryzowanych – którzy mogą bez przeszkód korzystać z bezpłatnych miejsc parkingowych, jak i osób, które podróżują komunikacją masową.
– W pobliżu znajdują się przystanki autobusowe, więc również pod tym względem nie odczują tej zmiany osoby przyzwyczajone do korzystania z placówek znajdujących się w centrum miasta – dodaje właściciel.