Wstęp na imprezę jest wolny, ale na niektóre pokazy obowiązują wcześniejsze zapisy. Szczegółowy program znajduje się na stronie Toruńskiej Nocy Naukowców. W Aktualnościach można tam również znaleźć adres strony, na której umieszczono regulamin konkursu plastycznego dla dzieci pt. Młyn wiedzy.
Cztery z ponad dwudziestu zaplanowanych imprez poprowadzą pracownicy Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy. O tym, czego nie dowiesz się z serialu CSI, czyli kulisach pracy genetyka sądowego, będzie można dowiedzieć się podczas warsztatów przygotowanych przez naukowców z Zakładu Genetyki Molekularnej i Sądowej Collegium Medicum. W trakcie imprezy przedstawiony zostanie przebieg badań śladów biologicznych od momentu ich ujawnienia aż do uzyskania profilu genetycznego osoby, która dany ślad pozostawiła. Prowadzący opowiedzą również o tzw. "efekcie CSI" czyli o tym, czym różni się filmowa fikcja od rzeczywistości i o ciekawych sprawach kryminalnych, które pomagali rozwikłać. Warsztat zostanie powtórzony 3 razy w sali nr 47, blok B Wydziału Chemii (w godz. 18:00-19:30, 19:45-21:15 oraz 21:30-23:00. Odbiorca od 15 lat. Chętnych do udziału w tej odsłonie Nocy Naukowców obowiązują wcześniejsze zapisy.
Pokaz Inżynierii tkankowej w medycynie XXI wieku zaprezentują badacze z Zakładu Inżynierii Tkankowej Collegium Medicum. Inżynieria tkankowa jest nową, ale intensywnie rozwijającą się dyscypliną naukową, która stwarza alternatywne rozwiązania zmieniające sposób podejścia do leczenia przy pomocy przeszczepów oraz uzupełniania ubytków narządów i tkanek. Impreza będzie miała miejsce w holu głównym Wydziału Chemii UMK w godz. 18:00-22:00. Odbiorca bez ograniczeń wieku.
Elektrostymulacja mięśni znajdzie się w centrum zainteresowania uczestników pokazu przygotowanego przez Katedrę i Zakład Laseroterapii i Fizjoterapii Collegium Medicum. Jest to zabieg poprawiający krążenie krwi, pobudzający mięśnie, jak również wspomagający utratę zbędnych kilogramów, podczas którego na ciele umieszcza się elektrody stymulujące pracę mięśni. Każdy uczestnik Nocy Naukowców będzie mógł doświadczyć elektrostymulacji mięśni na własnej skórze w holu głównym Wydziału Chemii UMK w godz. 20:00-22:00. Odbiorca bez ograniczeń wieku.
Warsztaty dotyczące Sprawności fizycznej w niepełnosprawności odbędą się pod okiem pracowników Katedry i Zakładu Podstaw Kultury Fizycznej Collegium Medicum. Zaplanowano 3 odsłony imprezy w godz. 19:00-19:45, 20:00-20:45 oraz 21:00-21:45. Na placu przed Wydziałem Chemii UMK (w razie niepogody w holu głównym siedziby chemików) można będzie między innymi osobiście przekonać się jak trudno jest poruszać się na wózku inwalidzkim, jak jest on wykorzystywany w sporcie (w zespołowych grach sportowych typu rugby i koszykówka) oraz dowiedzieć się jak udzielać pomocy osobom niepełnosprawnym. Odbiorca bez ograniczeń wieku.
Przypominamy, że Noc Naukowców będzie miała miejsce w miasteczku akademickim na Bielanach w Toruniu, w piątek 28 września. Impreza rozpocznie się o godz. 18:00, a zakończy o północy. Wstęp wolny.