w , ,

Narodził się na Podkarpaciu, aby wybrzmiewać o niepodległości Polski

Narodzinom Dzwonu Niepodległości, 26 października towarzyszyli m.in. inicjator pomysłu wicemarszałek samorządu województwa podkarpackiego Bogdan Romaniuk, członek Zarządu Piotr Pilch oraz dyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie Marek Jastrzębski.

W ciągu zaledwie kilku minut forma pod okiem mistrzów ludwisarstwa Waldemara Olszewskiego i jego syna Piotra – właściciela przemyskiej pracowni Jana Felczyńskiego, została zalana brązem dzwonowym, a więc stopem czystej miedzi i cyny w proporcjach 78:22. Dzwon ozdobiony został odpowiednio do jubileuszowego wydarzenia: polskim godłem z napisem Dzwon Niepodległości i herbem województwa podkarpackiego. Poza tym znajdują się na nim daty odzyskania niepodległości oraz pełna treść Roty Marii Konopnickiej. Odpowiednia inskrypcja przypomina zaś, że jest on darem Urzędu Marszałkowskiego dla Rzeszowa.

Dzwon o średnicy 118 cm i tonie uderzeniowym f/1, posiadać będzie dobrane do swej wagi – 1000 kg dębowe jarzmo i odkute w kuźni serce, a także umieszony zostanie na specjalnej drewnianej konstrukcji, o co zadba współpracująca z przemyską ludwisarnią, firma Rduch Bells & Clocks w Czernicy k. Rybnika.

– To jedyny oficjalnie odlany dzwon upamiętniający 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości. Jesteśmy dumni, że powstał on na Podkarpaciu i że będzie ważnym symbolem obchodów rocznicowych 11 i 12 listopada – przekonany jest o znaczącej randze swego dzieła Piotr Olszewski.

Dzwon Niepodległości zaplanowano wystawić na placu Farnym w Rzeszowie, gdzie podziwiający go mieszkańcy będą mogli sami wypróbować jego dźwięk. Jednocześnie pracownia ludwisarska stworzyła limitowaną serię małych dzwonków, będących replikami Dzwonu Niepodległości.

Avatar photo

Napisane przez INTRO PR

CABP nagrodzony za troskę o pracowników

Zieleń w biurze – dlaczego odgrywa tak ważną rolę?