Raport zwraca też uwagę na rosnącą liczbę inwestorów z regionu Azji-Pacyfiku oraz siłę średnich przedsiębiorstw. Międzynarodowa kancelaria Squire Sanders we współpracy z „mergermarket”, niezależną agencją zajmującą się analizą transakcji M&A, opublikowała studium aktywności spółek działających w sektorze industrials i branży chemicznej w pierwszym kwartale 2012 r. Raport wskazuje na wyraźny wzrost liczby globalnych transakcji w przedmiotowym sektorze, których wartość osiągnęła najwyższy poziom od 2007 roku.
Opracowanie „Global M&A Series: Industrial & Chemicals Report” przygotowane zostało w ramach serii publikacji dotyczących globalnych transakcji na rynku M&A, których celem jest przedstawienie i dogłębne zrozumienie zachodzących na nim procesów. Stanowi kompleksowy przegląd trendów w zawieraniu transakcji oraz analizę produktów i usług spółek z sektora industrials, sektora zróżnicowanej produkcji przemysłowej (diversified industrials), branży chemicznej i surowców oraz podsektora motoryzacyjnego i produkcyjnego.
„Wyniki raportu potwierdzają nasze obserwacje i wnioski płynące ze współpracy z klientami kancelarii” – powiedział Peter Święcicki, Partner zarządzający w Kancelarii Squire Sanders Święcicki Krześniak. „Transakcje M&A stają się coraz bardziej skomplikowane i coraz bardziej globalne. Widać wyraźną tendencję w kierunku internacjonalizacji przedsiębiorstw, która przejawia się na przykład w rosnącej liczbie uczestników tych transakcji z regionu Azji-Pacyfiku. Na tle kliku mega-transakcji wyróżnia się intensywna aktywność na rynku średnich przedsiębiorstw, które wspierają sektor globalnie”.
„Global M&A Series: Industrial & Chemicals Report” podaje, że transakcje o charakterze międzynarodowym stanowiły 42% wszystkich zrealizowanych w ubiegłym roku transakcji. Wartość transakcji ogółem wyniosła 345,7 mld USD i, w odniesieniu do stanowiącej 2/3 całkowitej liczby transakcji grupie 15 – 100 mln USD, jest najwyższa od roku 2007. Region Azji-Pacyfiku ostatecznie wyprzedził Europę, jako drugi najważniejszy rynek po Ameryce Północnej.
„Spółki z branży diversified industrials reagują na globalną nieprzewidywalność, realizując strategie M&A, które poszerzają ich zasięg geograficzny i zmniejszają ryzyko wynikające z polegania tylko na jednym rynku” – powiedział Cipriano S. Beredo III, partner i lider globalnej grupy Squire Sanders zajmującej się branżą diversified industrials (Diversified Industrials Industry Group leader). „Przedsiębiorstwa kontynuują ekspansję poza granice ich kraju. Przewidujemy, że ten trend będzie się utrzymywał w roku 2012”.
Raport zwraca także uwagę na sektor chemiczny i surowcowy. Aktywność w zawieraniu transakcji M&A w tym sektorze zwiększyła się o 16 %, jeśli chodzi o liczbę, a o 56 %, jeśli chodzi o wartość, przy czym wykupy akcji spółek publicznych (private equity buyouts) stanowiły około 6,7 mld USD. W porównaniu do roku 2010 wykupy akcji spółek publicznych wzrosły 34%, pod względem liczbowym i o 56%, jeśli chodzi o wartość.
„Branża chemiczna i surowcowa jest jednym z bardziej cyklicznych sektorów przemysłu” – powiedziała Carolyn J. Buller, partner i globalny lider grupy Squire Sanders zajmującej się branżą chemiczną (Chemicals Industry Group leader). „Po spadku w 2009 r., aktywność w zawieraniu transakcji M&A w branży chemicznej powróciła do stabilnego poziomu. W 2012 roku przewidujemy dalszy wzrost tej aktywności, która będzie napędzana sprzedażą przedsiębiorstw i inwestycjami private equity”.
Zarys globalnej aktywności branży industrials i chemicznej w zawieraniu transakcji M&A w roku 2011 i 2012:
· Globalne transakcje M&A w branży industrials i chemicznej w roku 2011 osiągnęły najwyższy od roku 2007 poziom wartości ogółem (345,7 mld USD).
· Liczba transakcji (60) o wartości 1 mld USD lub wyższej osiągnęła najwyższy poziom w ciągu czterech lat.
· Wykupy i inwestycje private equity wzrosły o odpowiednio 48% i 30% od roku 2010.
· Wykupy akcji spółek publicznych stanowiły blisko jedną piątą (18%) i ponad jedną dziesiątą (11%) wszystkich wyjść (exits) ze wszystkich ogłoszonych transakcji M&A.
· Region Azji-Pacyfiku wyprzedził Europę i stał się drugim największym rynkiem transakcji po Ameryce Północnej, z 29% udziałem w aktywności M&A w branży industrials i chemicznej.
· Europa Zachodnia pozostała najatrakcyjniejszym globalnie regionem dla zawierania transakcji M&A w branży industrials i chemicznej – dwie na pięć fuzji i przejęć miały miejsce właśnie w tym regionie.
· Aktywność w branży produkcyjnej nadal była najintensywniejsza w Europie Zachodniej – tam miało miejsce 40% z 382 transakcji zawartych globalnie w roku 2011, z przewagą transakcji spółek o małej i średniej kapitalizacji.
· W 2011 r. aktywność transakcyjna w podsektorze motoryzacyjnym wzrosła o ponad 20% w porównaniu do roku poprzedzającego – zawarto 345 transakcji wartych 31,3 mld USD.
· Największą aktywność transakcyjną w niszy elektroniki przemysłowej (industrials electronics) odnotowano w regionie Azji-Pacyfiku, co stanowiło 37 % całej aktywności i 41%, jeśli chodzi o liczbę transakcji.
· Aktywność private equity w zawieraniu transakcji w sektorze automatyki przemysłowej wzrosła o 72%, co stanowiło jedną trzecią całej aktywności transakcyjnej w tym podsektorze w ubiegłym roku, z trzykrotnym zwiększeniem liczby wtórnych wykupów (secondary buyouts) w porównaniu do roku 2010.
***
Informacje o „mergermarket”
„mergermarket”, część The Mergermarket Group, jest niezależnym narzędziem do analizy transakcji M&A, wykorzystywanym przez najważniejsze światowe instytucje finansowe. Dostarcza ono informacji na temat potencjalnych transakcji za pośrednictwem największej na świecie grupy dziennikarzy i analityków M&A, mających bezpośredni dostęp do licznego grona menedżerów i osób wpływających na podejmowane decyzje.
Informacje o kancelarii Squire Sanders Święcicki Krześniak sp.k.
Kancelaria Squire Sanders Święcicki Krześniak sp.k. jest częścią międzynarodowej firmy prawniczej Squire Sanders, która zatrudnia ponad 1 300 osób w 37 biurach w 18 krajach. W Polsce firma jest obecna od 2005 roku. Obsługuje klientów korporacyjnych w zakresie prawa gospodarczego, prawa pracy, prawa bankowego i finansowego, prawa telekomunikacyjnego, prawa podatkowego, prawa nieruchomości, prawa procesowego oraz fuzji i przejęć. Kancelaria obsługiwała m.in. jedną z najgłośniejszych transakcji na rynku spożywczym – sprzedaż Wedla japońskiej grupie Lotte.
Więcej informacji na: squiresanders.com.
Kontakt dla mediów:
Paulina Gadomska-Dzięcioł, Effective Public Relations
[email protected], tel. 22 822 07 75, 501 241 557
Andrew Gregory
Squire Sanders Media Relations and Communications Manager, Asia and Europe
T: +44 207 655 1257