w

Najwyższa sala koncertowa w Europie została otwarta w Warszawie — na 28 piętrze wieżowca

W Warszawie rozpoczął się pierwszy międzynarodowy sezon koncertowy muzyki klasycznej i jazzowej w najwyżej położonej sali koncertowej w Europie z widokiem na centrum stolicy — Sky Hall by Svitlo Concert na 28 piętrze Spektrum Tower. Pierwsze koncerty odbyły się 11 lutego. 

 Ogólnie program koncertów obejmuje występy gwiazd z Polski, a także z całej Europy i USA. Program zawiera muzykę klasyczną, jazzową, muzykę filmową oraz kameralne wieczory fortepianowe. Program można znaleźć pod adresem: https://skyhall.svitloconcert.pl/

Ievgenii Kryvin, założyciel Svitlo Concert, wyjaśnia, dlaczego organizatorzy wybrali właśnie to miejsce koncertowe: „Promujemy muzykę klasyczną i jazz poza ścianami filharmonii, dlatego zawsze szukamy nietypowych rozwiązań — realizowaliśmy projekty w ogrodach botanicznych, na dachach centrów handlowych, a nawet w klasztorach w różnych krajach Europy. W Warszawie, która jest jedną z europejskich stolic muzyki, paradoksalnie nie znaleźliśmy takiego gotowego miejsca. Pomógł nam przypadek i teraz tworzymy zupełnie nowy koncept — jazz i muzyka klasyczna na 28 piętrze słynnego warszawskiego wieżowca”. Dodał, że sala może pomieścić 150 widzów. Planowane są 2 koncerty dziennie. 

 „Gramy muzykę klasyczną, pop, jazz, rock. To tak zwany crossover, mieszanka stylów. Na przykład klasyka i rock, klasyka i pop. W ten sposób słuchacz idzie posłuchać muzyki popularnej, ale przychodzi na koncert prawie klasyczny — nie gramy jednak dużych dzieł, symfonii na przykład, a jedynie poszczególne fragmenty znanych klasyków. To także trochę projekt edukacyjny, który promuje muzykę klasyczną i przybliża ją szerokiemu gronu koneserów” — wyjaśnił dyrektor artystyczny projektu Volodymyr Pogoretsky. 

 

Jacek Świca jest skrzypkiem i to on zaprasza muzyków z Polski i innych krajów do udziału w projekcie. W szczególności w projekt zaangażowali się już muzycy z czołowych filharmonii, oper i orkiestr w Polsce. „Zanim publiczność zobaczy efekt końcowy, musimy dużo ćwiczyć, musimy poczuć materiał, zagrać razem, ponieważ ta różnorodność uczestników z różnych krajów jest poważnym wyzwaniem. Kolejną ważną kwestią jest to, że otwieramy wyjątkowe miejsce w Warszawie, nie ma drugiego takiego obiektu. A sama sala też wymaga specjalnych umiejętności całego zespołu — jej powierzchnia ma nietypowy półokrągły kształt, wykorzystaliśmy to i stworzyliśmy pewne efekty akustyczne dzięki najnowszemu sprzętowi, będziemy je dopracowywać, eksperymentować, bo publiczność też wpływa na akustykę, zmienia dźwięk” — podzielił się swoimi pierwszymi wrażeniami z projektu polski muzyk. 

 Powiedział też, że uczestnicy projektu są otwarci na komunikację z publicznością – przed i po koncercie, przy kieliszku dobrego wina lub kawy. „Chcemy być razem z publicznością, a nie odgradzać się wielką sceną” — przyznał muzyk.

 Na koncertach w lutym i marcu wystąpią gwiazdy muzyki klasycznej i jazzowej:

PAWEŁ TOMASZEWSKI — Pianista, kompozytor, aranżer, producent muzyczny. Doktor habilitowany, profesor Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, dziekan Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Nominowany do nagrody Fryderyk w kategorii Jazzowy Artysta Roku (2024).

GREGORY BOYD — jest muzykiem jazzowym i wokalistą z Nowego Orleanu, znanym z mistrzowskiej gry na steelpan. Łączy tradycyjny jazz nowoorleański z elementami funku, soulu i rytmów karaibskich. Jego charyzmatyczne występy i innowacyjne podejście sprawiły, że stał się ważną postacią na współczesnej scenie jazzowej.

HYUK LEE — pianista, który debiutował z orkiestrą w wieku dziewięciu lat Koncertem fortepianowym Mozarta K.413 w Salzburgu. Zwycięzca Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego Long-Thibaud 2022 w Paryżu, którego interpretacja II Koncertu fortepianowego Prokofiewa ugruntowała pozycję jako wybitnej postaci muzyki klasycznej. Występował z uznanymi orkiestrami: NHK Symphony i Orchestre de l’Opéra Royal de Versailles, a także na prestiżowych scenach, w tym Théâtre du Châtelet, Rudolfinum oraz Filharmonii Narodowej w Warszawie. 

 ANDRII POKAZ — to ukraiński pianista jazzowy i kompozytor. Znany jest z wirtuozerskiej techniki i umiejętności łączenia elementów klasycznego i współczesnego jazzu. Jego muzyka charakteryzuje się głębią improwizacji i żywą ekspresją emocjonalną.

 KARL FRIERSON (De Phazz) — to niemiecki wokalista, współzałożyciel i frontman zespołu De-Phazz. Jego styl łączy elementy jazzu, soulu, funku i downtempo. Frirson wyróżnia się aksamitnym barytonem i charyzmatycznym stylem występów. 

 DANIEL von PIEKARTZ — to pianista jazzowy z Amsterdamu, znany ze swojego unikalnego stylu łączącego jazz, soul, blues i funk. Zachwyca słuchaczy nie tylko wirtuozerską grą na fortepianie, ale także ekspresyjnym, emocjonalnym wokalem. Jego muzyka charakteryzuje się głębią improwizacji i żywą ekspresją. 

 Informacje o organizatorze: Svitlo Concert od 2012 roku tworzy unikalne projekty muzyczne w różnych krajach Europy. Łącznie organizuje ponad 250 koncertów muzyki klasycznej i jazzowej rocznie. Svitlo Concert zaczęło promować jazz i muzykę klasyczną, organizując koncerty w nietypowych miejscach: w ogrodzie botanicznym, na dachu budynku w centrum metropolii, na lądowiskach helikopterów, a nawet w klasztorach. Svitlo Concert współpracuje z międzynarodowymi partnerami w Polsce, Niemczech, Austrii, Czechach i na Ukrainie. W szczególności są to Hala Stulecia Wrocław, TAURON Arena Kraków, Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki (Poznań), Opera Leśna (Sopot), Hala Stulecia (Wrocław), Wien Konzerthausedited i wiele innych. Na przestrzeni lat Svitlo Concert zorganizowało ponad 3500 koncertów w różnych krajach Europy. 

Napisane przez Biuro prasowe

Film „love_proxy” zwycięzcą nagrody Blaue Blume 2025 w Berlinie!

Audi Tradition prezentuje historię modeli Audi 100 i A6