Czasem brakuje nam pomysłów, a czasem świadomości, że turystyka w dobie Internetu daje niemal nieskończoną liczbę ciekawych alternatyw, nie tylko tydzień w Chorwacji albo dwa tygodnie w Sopocie.
Zmiana punktu widzenia
Jak sami przyznajemy, przy planowaniu formy i miejsca urlopu ulegamy często sugestiom otoczenia, własnym przyzwyczajeniom lub po prostu brak nam funduszy na wyszukane wyjazdy. Aż 65% turystów pytanych przez Tanie-Loty.com.pl stwierdza, że opinia znajomych jest dla nich, obok ceny, czynnikiem decydującym o planach na urlop. Jest to oczywiście podejście zrozumiałe i uzasadnione – wolimy zdać się na to, co sprawdzone niż stracić pieniądze i się rozczarować.
Niemniej warto zmienić nieco perspektywę i zamiast iść za ciosem, po raz czwarty udając się na last minute do Bułgarii czy Turcji, zapytać siebie: „na co mam teraz tak naprawdę chęć, czego potrzebuję?” Odpowiedź może być zaskakująca.
Bo co, jeśli się okaże, że wcale nie masz ochoty na długi urlop w tropikach, w pięciogwiazdkowym hotelu, albo że wizja trzeciego z rzędu campingu na Helu wcale już Cię nie cieszy? Marzysz za to o chwili świętego spokoju, czytaniu książek i leniwym włóczeniu się po mieście z kimś bliskim?
Psycholog Robert Milczarek z Centrum HOLIS radzi:
Przyglądajmy się swoim potrzebom i temu co w sposób naturalny sprawia, że ładujemy akumulatory. Warto uświadomić sobie co jest modą, na ile jej ulegamy i czy odpoczywamy zgodnie z sezonowym trendem, a na ile rzeczywiście robimy to co chcemy robić w zgodzie ze sobą. Warto na pewno dostosować formę aktywności podczas odpoczynku do własnego temperamentu czyli najprościej: np. kto potrzebuje dużo bodźców, zmienności sytuacji, szybko się nudzi, a kto potrzebuje zmniejszyć sobie liczbę bodźców, raczej ma komfort gdy realizuje powtarzalne czynności i woli zwolnić podczas urlopu. Jesteśmy tak różni, że warto wsłuchać się w swoje potrzeby i odpowiedzieć sobie samemu na pytania: Co sprawia, że mogę się rozluźnić? Jakie warunki wpływają na to, że czuję się lepiej? Co lubię robić dobrze się bawiąc – i co mnie jednocześnie nie męczy?
Urlop w domu
Kiedyś spędzanie wakacji w domu było synonimem nudy i niedostatku. Te czasy dawno minęły, a urlop w miejscu zamieszania wcale nie musi być nieciekawy. Codzienna praca w ciągu roku raczej nie pozostawia zbyt wiele czasu na zatrzymanie się, odwiedzanie ulubionych miejsc, wystaw w galeriach sztuki, imprez, zwykłe przesiadywanie w kafejkach. Brakuje nam też czasu na skorzystanie z warsztatów rozwojowych czy innych aktywności oferowanych w okolicy. Taki „statyczny” urlop pozwoli się wyciszyć i odkryć nowe oblicze najbliższego otoczenia.
W zależności od potrzeb i środków finansowych możesz zdecydować się na różne warianty: skorzystać z kulturalnej i turystycznej oferty regionu, w którym mieszkasz, rozwinąć swoje umiejętności w jakiejś dziedzinie albo w ciągu 2 tygodni radykalnie poprawić swoją sylwetkę poprzez dietę i ćwiczenia. Pomysłów jest naprawdę wiele, trzeba tylko odpowiedzieć sobie pytanie, na co mamy ochotę w trakcie urlopu. Wolne dni mogą być też pretekstem do zrobienia rzeczy, na które zazwyczaj nie ma się czasu.
Dla kogo?
Jeśli z jakichś powodów nie możesz wyjechać, zatrzymują Cię w domu sprawy rodzinne albo finansowe, wykorzystaj wszelkie możliwe sposoby, by umilić sobie czas spędzony w miejscu zamieszkania i dać sobie trochę wytchnienia. Wbrew pozorom taki wypoczynek też może być niezapomnianym doświadczeniem.
Jak to zrobić?
Korzystaj z informacji, promocji lub zakupów grupowych – dzięki temu możesz przeżyć przygodę tam, gdzie mieszkasz i to już za niewielkie pieniądze. Możesz chodzić na liczne niszowe, niewielkie koncerty klubowe, wieczory poetyckie itp. Uważne śledzenie kalendarzy wydarzeń kulturalnych w Twoim regionie z pewnością podsunie jakieś ciekawe pomysły na spędzenie urlopu w domu. Jeśli jednak wyznajesz zasadę, że skoro urlop to koniecznie zmiana miejsca, przemyśl inne rozwiązania.
Podróż na własną rękę
Opalanie się na leżaku przy hotelowym basenie i sączenie drinków z palemką to dla niezależnych i żądnych wrażeń turystów prawdziwy koszmar. Grupowe wyjazdy mogą jednak zmęczyć nawet ich stałych uczestników.
Jeżeli w tym roku nie masz ochoty na nieustanne towarzystwo grupki głośnych i wesołych turystów ani na niekończący się ciąg zabaw integracyjnych, rozwiązanie jest proste – wyjedź samodzielnie, weź ze sobą tylko najbliższych.
Wspólna organizacja urlopu krok po kroku, planowanie poszczególnych miejsc do odwiedzenia – to wszystko już samo w sobie jest ekscytujące.
Nic tak nie pozwala doświadczyć prawdziwego klimatu odwiedzanego miejsca i poznać innych ludzi, jak samodzielny, spokojny wyjazd. Przykładem mogą tu posłużyć znani podróżnicy, jak Beata Pawlikowska czy Krzysztof Matys – ich wspomnienia z podróży po świecie są niesamowicie wciągające, a przecież żadne z nich nie korzysta z ofert zorganizowanych wyjazdów.
Dla kogo?
W ten sposób najlepiej podróżuje się w samodzielnie lub w niewielkiej grupie. Samodzielna podróż to opcja idealna również dla studentów – wakacje można przygotowywać przez długi czas przed wyjazdem i dzięki temu sporo zaoszczędzić, nie rezygnując z przyjemności.
Jak to zrobić?
Wszystko zależy od tego czego oczekujesz od takiego wyjazdu. Jeśli to ustalisz, pozostaje tylko przywitać się z komputerem i rozpocząć radosne wyszukiwanie. Powszechnie dostępne tanie loty, internetowe przewodniki turystyczne i tanie hotele, które można łatwo zarezerwować online sprawiają, że możesz przygotować się do wyjazdu, nie wychodząc z domu. Właściwie cały wakacyjny wyjazd możesz zaplanować w sieci.
Urlop tematyczny
Od dawna chcesz zacząć trenować jogę, pływać, wrócić do malowania akwarelami albo wreszcie nauczyć się rękodzieła? Dla pasjonatów wakacje tematyczne to wspaniały sposób na wypoczynek. Wystarczy wybrać określony temat i przygotować trasę podróży z nim powiązaną, np. popularne dziś oferty zorganizowanych wakacji kulinarnych lub poświęconych jakiemuś artyście. Ograniczeniem jest tylko wyobraźnia, a tylko w niektórych wypadkach gotówka. Ale przecież to nie wszystkie możliwości.
Dla kogo?
Jeśli masz jakąś pasję, choćby dotąd ukrytą i niezrealizowaną to wakacje tematyczne są właśnie dla Ciebie – spróbuj.
Jak to zrobić?
Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zacząć rozwijać swoje zdolności i zainteresowania właśnie teraz. Spróbuj zastanowić się, jakie miejsca związane z twoim hobby warto odwiedzić, sprawdź czy w czasie Twojego urlopu organizowane są jakieś warsztaty plenerowe czy inne wyjazdy tematyczne. Z pewnością uda Ci się znaleźć tyle propozycji, że wystarczy na kilka sezonów. Zrób kolejny krok – stwórz listę priorytetów, ułóż plan, upewnij się, że cała ta przygoda jest dla Ciebie odpowiednia i osiągalna finansowo. Planowanie zajmie trochę czasu, ale tak naprawdę będziesz się przy tym świetnie bawić!
Urlop dla każdego
Sposobów na spędzenie wolnego czasu jest tyle ile pomysłów rodzących się w naszych głowach i wbrew pozorom ciekawy wypoczynek nie musi być niebotycznie drogi.
Powyżej przedstawiono tylko kilka propozycji na urlop, które mogą stać się punktem wyjścia do twoich własnych planów.
Więcej inspiracji do alternatywnych form spędzania urlopu znajdziesz na Tanie-Loty.com.pl w pełnym artykule pt. Urlop – jak wybrać najlepszą opcję?
Źródło: dane Tanie-Loty.com.pl, portal Wedwoje.pl.