Gorący romans? A może włoska przygoda czy intrygujący kryminał? Do rywalizacji o tytuł najlepszej książki na lato stanęło 60 gorących tytułów w różnych kategoriach, wśród których swoje typy wskazało zarówno profesjonalne jury, jak i Internauci. Na stronie internetowej konkursu i plebiscytu – www.ksiazkanalato.pl – można zapoznać się z letnimi książkami, po czym spakować do plecaka te najbardziej interesujące.
Na wszystkich oddających głos w konkursie czekały atrakcyjne nagrody książkowe, a także prawdziwa niespodzianka. – Nagrodą dla osoby, która najbardziej aktywnie zachęcała przyjaciół do głosowania, był czytnik e-booków, ufundowany przez księgarnię eClicto.pl – mówi Sławomir Krempa, redaktor naczelny wortalu literackiego Granice.pl – Trafił on do pani Agnieszki Watkowskiej-Dorsz, która skłoniła ponad 450 osób do oddania głosów.
Czas na zwycięzców!
Lato to czas relaksu i nieskrępowanej wolności. Jednak nawet w ten wakacyjny czas przyda się nieco… dyscypliny. Wiedzą o tym doskonale Internauci, bowiem to dzięki ich aktywności tytuł „Najlepszej książka na lato” zdobyła pozycja „Dyscyplina na całe życie” dr. Ray`a Guarendiego (Wydawnictwo Mateusza)
O tym, że wśród jurorów zasiadają miłośnicy zwierząt, wiadomo nie od dziś. Jednak wybór szacownego grona przekonuje, że o zwierzętach także czytają – szczególnie, jeśli książką jest propozycja wydawnictwa Illuminatio „Misja na czterech łapach. Powieść dla ludzi”
W. Bruce’a Camerona. Tytuł „Najlepszej książki na lato” – otrzymała zatem również przepiękna powieść o psiej naturze i o tym, że nie wszystkie psy idą do nieba – zwłaszcza, jeśli na Ziemi mają pewną misję do wypełnienia.
Pozostali laureaci
Internauci odwiedzili stronę internetową agencji nieruchomości, by znaleźć pewien dom w Cambridge. Ich oczom ukazała się scena jak z koszmaru: na dywanie w dużym pokoju leżała kobieta w ogromnej kałuży krwi… To oczywiście motyw przewodni kryminału „Zabójcze marzenia” Sophie Hannah (Wydawnictwo G+J Gruner+Jahr PL), który za sprawą czytelników znalazł się w gronie laureatów.
Czy, budząc się pewnego dnia jako dziecko, potrafilibyśmy wykorzystać zdobytą w dorosłym życiu wiedzę, by odmienić własną przyszłość? Głosujący chcieli się o tym przekonać, dlatego też wybrali książkę dla młodzieży „Czas Alicji” Penelope Bush (Wydawnictwo Akapit Press), którą z pewnością czytali w zaciszu „Dworku pod lipami” Anny Szepielak – najlepszej powieści obyczajowej na lato (Wydawnictwo Nasza Księgarnia).
Jeśli lektura powyższych książek wpędziła czytelników w nostalgiczny nastrój, zawsze można zaaplikować sobie szczyptę śmiechu i dwie łyżeczki szczęścia, czyli sięgnąć po „Dozownik wesołości” (Wydawnictwo Semen) wyróżniony w kategorii „Kropelka optymizmu”. Trzeba tylko uważać, by wśród składników nie znalazło się trujące ziele, choć, jak wiadomo, nawet trucizną można uwieść. Przekonują o tym internauci, którzy głosowali na powieść „Trucizną mnie uwodzisz” Jennifer Clement (Dom Wydawniczy Mała Kurka).
Serca miłośników podróży literackich podbiła książka „W Korei” Anna Sawińskiej (Wydawnictwo Kwiaty Orientu), która nie jest tylko zbiorem obserwacji dotyczących różnych aspektów życia w Korei, ale i próbą analizy przemian, jakie osoba rzucona w tak odmienną kulturę musi przejść, by wtopić się w nią.
„Proszę”, „Dziękuję” i „Przepraszam” to trzy magiczne słowa, których dzieci uczą się już od kołyski. Internauci dokonali zatem doskonałego wyboru, głosując na pozycję „100 sposobów aby powiedzieć dziękuję” siostry Marie de la Visitation (Wydawnictwo Święty Wojciech).
Lato to czas nie tylko na wyprawy górskie, ale także na wyprawy tropem historii. Najlepiej oczywiście odbywać je również za sprawą książki „Polska za Nerona” Aleksandra Krawczuka (Wydawnictwo Iskry) – opowieści osnutej wokół rzymskiej wyprawy po bursztyn w I w. n.e.
Nikt chyba nie może powiedzieć, że podczas wakacyjnego wypoczynku nudził się choć odrobinę. Jeśli jednak rzeczywiście nie ma pomysłu, jak wypełnić wolny czas, to z pewnością przygody Jacka i Basi, młodych detektywów, stanowią wskazówkę, jak produktywnie wykorzystać każdy dzień – rozwiązując zagadki kryminalnych oczywiście, o czym przekonuje Dariusz Rekosz w książce „Detektywów para – Jacek i Barbara Tajemnicza szafa” (Wydawnictwo Dreams). Być może to w ich towarzystwie odkryjemy sekret czarnych odcisków dłoni, które pojawiają się na drzwiach na wszystkich kontynentach. Jeśli nie, to tajemnice znaków pozostawianych przez skrzydlatych nieznajomych z pewnością rozwikła pewna siedemnastolatka, uczennica szkoły sztuk plastycznych. Te wydarzenia możemy śledzić dzięki powieści „Córka dymu i kości” Laini Taylor (Wydawnictwo Amber).
Nie lada wyzwanie stanęło także przed członkami jury – wszak trudno wśród tylu wspaniałych tytułów wybrać te najlepsze. Skoro konkurs dotyczył książek, to musiała wśród laureatów znaleźć się książka… o książkach, a właściwie o ich pisaniu. „Pióro. Autobiografia literacka” Marka Nowakowskiego (Wydawnictwo Iskry) to historia literackiej inicjacji autora i jego pierwszych prób zostania pisarzem.
Od dobrej lektury warto niekiedy się oderwać i dać sobie czas na jej przemyślenie. Najlepiej zrobić to w drodze – szczególnie, jeśli będzie to „Droga do Różan” Bogny Ziembickiej (Wydawnictwo Otwarte). Do refleksji skłoniła również „Filotea 2.1. Duchowość dla świeckich” Elżbiety Wiater (Wydawnictwo: eSPe), a także pozycja „Mam czas dla dziecka. Pedagogika walfdorfska dla najmłodszych” Barbary Kowalewskiej (Oficyna Wydaniwcza IMPULS).
Mimo, iż jurorzy podczas wakacji nie wybierają się do Izraela, to jednak dr Jonathan Weber, profesor Harvardu i biblista, prowadzący na terenie tego kraju prace wykopaliskowe, przykuł uwagę szacownego grona. Szczególnie, że dokonał on wstrząsającego znaleziska, które staje się koszmarem mogącym zniszczyć całe chrześcijaństwo… O tym, co może podważyć sens naszego istnienia, przekonamy się podczas lektury powieści „Ślad życia, ślad śmierci” Paula L. Maiera (Wydawnictwo Promic). Oczywiście, kiedy my będziemy przeżywać wraz z Weberem przygody, to nasze dzieci nie muszą wcale siedzieć przez telewizorem. Pomysłów na spędzenie wolnego czasu dostarczy im bowiem wiele książka „501 zabaw bez telewizora” Di Hodges (Wydawnictwo Wilga).
„Powiadają, że Czarny Dow zabił więcej ludzi niż zima, i wspiął się na tron Północy po górze usypanej z czaszek (…)”. Jurorzy jednak nie boją się nikogo, dlatego też wśród laureatów znalazła się powieść „Bohaterowie” Joe`a Abercrombiego (Wydawnictwo Mag)
O tym, że jurorzy uwielbiają wszelkiego rodzaju słodkości wiadomo od dawna. Dlatego członkowie kapituły doskonale rozumieją pociąg łakomczuszka Kubusia, który każdy dzień rozpoczyna od poszukiwania słodkiego miodu („Kubuś i przyjaciele”, Wydawnictwo Ameet). Miodek tylko zaostrza apetyt – i to apetyt na włoskie smaki. Nie powinna zatem dziwić obecność w gronie laureatów pozycji „Włochy, jakich nie znacie” Anny Kłossowskiej (Wydawnictwo G+J Gruner+Jahr PL) oraz niezwykłej książki kucharskiej „Moje ulubione przepisy” (Wydawnictwo Semen).
Najedzeni i szczęśliwi, możemy zasłuchać się w głos Marcina Kydryńskiego. „Gershwin” (Polskie Wydawnictwo Muzyczne) to znakomity audiobook, oparty na tekście popularnej monografii Lucjana Kydryńskiego. Autor z wyjątkową lekkością i precyzją językową prezentuje twórczość Gershwina na tle szczegółów jego kontrowersyjnej biografii.
Patroni mistrzów
Konkurs, oczywiście, nie mógł się odbyć bez patronów, takich jak internetowa księgarnia eClicto.pl, która ufundowała e-czytnik dla tego spośród internautów, który najbardziej aktywnie zachęcał znajomych do głosowania. Konkurs wpierała również Książnica Polska, za sprawą której nagrodzone książki promowane będą w sieci księgarskiej w całej Polsce, w księgarni Czytay.pl i na stronie Ksiaznica.pl. Przedsięwzięciu patronował również serwis DlaStudenta.pl, portal kobiet dlaLejdis.pl, portal rynku wydawniczego Wydawca.com.pl, Polski Związek Bibliotek, serwis MiastoDzieci.pl, redakcja magazynu kryminalno-fantastycznego QFant, serwisy DuzeKa.pl, FantasyBook, Granice.pl, Przykominku.com, Obliczakultury.pl, Salonkulturalny.pl, Bookznami.pl, Unreal-fantasy.pl, student.pl, Internetowy Dom Handlowy oraz Stowarzyszenie Sztukater i Radio PRYZMAT.
Na koniec warto odwiedzić stronę konkursową, www.ksiazkanalato.pl, gdzie można zapoznać się z tytułami, które brały udział w konkursie, a także dokonać ich zakupu, by móc oddać się prawdziwie wakacyjnej lekturze.
.