w

Muzyka na lato

Tego dnia nie chodzi o występy gwiazd, lansowanie karier, komercyjny sukces. Idea święta zakłada bezinteresowne i spontaniczne promowanie muzyki samej w sobie. Chodzi o pokazanie, jaką radość można czerpać z tworzenia i słuchania. To także okazja do przedstawienia całego bogactwa stylów. Dlatego pierwszego dnia lata muzyka obecna jest wszędzie: na ulicach, placach, podwórkach, w domach, klubach, między murami, słowem, gdzie tylko się da. W tej olbrzymiej i zróżnicowanej orkiestrze mogą wziąć udział zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy. Obok dźwięków elektronicznych słychać klasyczne instrumenty, house współistnieje z ciężkim rockiem, a etno przeplata się z bluesem. To okazja, by każdy odnalazł w tym bogactwie coś dla siebie.

Idea Święta Muzyki narodziła się we Francji w 1982 r. Francuskie brzmienie nazwy tego wydarzenia jest tożsame z brzmieniem hasła "Róbcie muzykę!" (Fte de la Musique brzmi jak Faites de la musique!). Od tego czasu 21 czerwca muzykę "robi się" na całym świecie, w kilkuset miastach. Toruń był jedynym polskim ośrodkiem włączającym się do święta. W tym roku feta odbędzie się również w Szczecinie i Warszawie.

Jak co roku koordynatorzy z Toruńskiej Agendy Kulturalnej przygotowali ponad 30 punktów, w których chętni mogą przedstawić swoją wizję muzykowania. Właśnie do TAK-u zgłaszali się wszyscy, którzy wezmą czynny udział w święcie. W sumie to osiemdziesięciu wykonawców: zespołów, instrumentalistów, solistów, dj-ów a nawet grup tanecznych. Większość muzycznych miejsc usytuowanych będzie na Starówce, ale nie zabraknie również ciekawych brzmień poza centrum: na Bydgoskim Przedmieściu, Rubinkowie, w miasteczku akademickim oraz na Podgórzu.

Świętowanie rozpocznie jak zawsze o godz. 17.00 hejnał z balkonu Ratusza Staromiejskiego. Później parada prowadzona przez grupę perkusyjną przejdzie na Rynek Nowomiejski. Muzyka rozbrzmiewać będzie w mieście aż do godz. 22.00. Ciekawą propozycją będzie przygotowany przez grupę H5N1 koncert "Muzyka dla wakacji", który odbędzie się w Baju Pomorskim. Podczas koncertu przeprowadzona będzie zbiórka pieniędzy i licytacja gadżetów przekazanych przez parlamentarzystów, muzyków i sportowców. Dochód przeznaczony zostanie na wakacje dla dzieci z toruńskich domów dziecka. Koncert będzie miał formę karaoke. W roli wokalistów wystąpią znani torunianie, m.in. politycy, sportowcy i dziennikarze. Oprócz koncertów podczas Święta Muzyki odbędą się również warsztaty dla dzieci, a Kino Centrum zaprasza na projekcję musicalu "Hair".

Dla tych, którzy chcą wiedzieć więcej o tym kiedy i gdzie można grać, śpiewać i słuchać najświeższe informacje zamieszczane są na stronie www.swietomuzyki.pl

Avatar photo

Napisane przez Aleksandra Iżycka

Z Microsoft Dynamics CRM możesz być dyrektorem sprzedaży lub szefem marketingu!

Bezpieczna jazda z preparatem do czyszczenia hamulców firmy MoTip Dupli