Celem Konkursu o Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla jest uhonorowanie najciekawszych projektów ze wszystkich dziedzin działalności muzealnej, wyrażenie uznania dla pracy twórców i realizatorów dokonań muzealnych oraz upowszechnianie nowatorskich rozwiązań organizacyjnych. Uzyskane wyróżnienie jest podkreśleniem wysokiej rangi muzeum na kulturalnej mapie kraju. Laureatów tegorocznej edycji ogłoszono 18 maja 2012 r.
Modernizacja Ratusza Staromiejskiego trwała od czerwca 2010 r. do kwietnia 2011 r. Zakres prac obejmował:
- izolację dziedzińca Ratusza oraz przełożenie nawierzchni z wykorzystaniem historycznego bruku. Wykonano instalację systemu odprowadzającego wodę opadową. Dodatkowo zastosowano systemy osuszające i wentylacyjne w wybranych pomieszczeniach piwnic, a także położono instalację elektryczną i łącza internetowe.
- modernizację systemu zasilającego budynek w energię elektryczną wraz z pracami towarzyszącymi
- przebudowę i adaptację pomieszczeń II piętra i poddasza Ratusza, gdzie powstały nowe magazyny do przechowywania zbiorów wraz z systemami zabezpieczeń i wentylacji poprawiających warunki przechowywania zbiorów; generalnie przebudowane i zmodernizowane zostały pracownie konserwacji i pomieszczenia biurowe dla administracji. Powstały też dwie sale seminaryjne z nowoczesną infrastrukturą oraz nowoczesne zaplecze z pokojami gościnnymi. W wyniku działań remontowo-adaptacyjnych uzyskano niemal podwojoną, w stosunku do dotychczas istniejącej, powierzchnię wystawienniczą niezbędną do organizacji wystaw stałych i czasowych. Nowe powierzchnie wystawiennicze wyposażone zostały także w systemy klimatyzacyjno–wentylacyjne, a także, co szczególnie cenne, zainstalowane zostało na poziomie całej kondygnacji II piętra z powierzchnia ekspozycyjną najnowocześniejsze oświetlenie specjalistyczne o parametrach w pełni gwarantujących bezpieczeństwo zbiorów
- termoizolację stolarki okiennej oraz kompleksowej modernizacji centralnego ogrzewania
- kompleksowy remont konserwatorski przeprowadzony został na klatkach schodowych i ciągach komunikacyjnych Wieży Ratuszowej, wraz z wymianą i modernizacją instalacji ppoż i monitoringu wizyjnego a także przygotowaniu powierzchni ekspozycyjnych na wszystkich podestach komunikacyjnych.
- zainstalowanie sieci teleinformatycznej w Ratuszu Staromiejskim
- w pełni zmodernizowano systemy ochrony ppoż i zabezpieczenia zbiorów i pomieszczeń
Wykonanie wszystkich prac możliwe było dzięki pieniądzom pochodzącym z wielu źródeł. Poza dominującym udziałem finansowym Gminy Miasta Toruń głównym źródłem, z którego finansowano prace jest fundusz UE w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka przy realizacji projektu "Toruń – Hanza nad Wisłą". Montaż windy możliwy był dzięki wsparciu finansowemu ze Strony Samorządu Województwa Kujawsko–Pomorskiego ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Wiele prac modernizacyjnych wykonano także ze środków własnych Muzeum.
Wystawa "Tajemnice Samurajów" prezentowana w Kamienicy pod Gwiazdą od maja do października 2011 była efektem współpracy Muzeum Okręgowego w Toruniu ze Stowarzyszeniem Miłośników Dawnej Broni i Barwy oraz Polską Sekcją Miecza Japońskiego. Eksponaty prezentowane na wystawie to przykład kunsztu japońskich mistrzów kowalskich. O ich klasie decyduje nie tylko wartość historyczna, ale również artystyczna. Ekspozycja ta stanowiła wspaniałą podróż przez siedem wieków japońskiej historii. Wspaniałym przykładem japońskiego uzbrojenia jest również unikalna kolekcja kompletnych zbroi japońskich, wraz z oryginalnymi skrzyniami, naginaty, kabuto czy broń palna tak nietypowa dla feudalnej Japonii. To pierwsza wystawa w Polsce tak wszechstronnie przedstawiająca uzbrojenie japońskie. Znakomitym dopełnieniem ekspozycji były drzeworyty musha-e, uderzające swym dynamizmem, wprowadzające w świat tradycji samurajskiej. Wystawa ta dzięki swej wszechstronności była pierwszą tego typu ekspozycją w Polsce i stanowiła niepowtarzalną okazję do podziwiania japońskich skarbów narodowych.