Międzynarodowe Centrum Spotkań Młodzieży to miejsce, w którym ma być prowadzona aktywna wymiana dzieci, młodzieży szkolnej i akademickiej z całego świata. Placówka będzie wspierać procesy integracji europejskiej oraz rozwijać i promować aktywne formy wypoczynku i turystyki wśród młodzieży.
Obiekt zajmie środkowy gmach tworzący kompleks młynów. Budynek ma sześć kondygnacji i dawniej służył za młyn pszenny. Przerobiony zostanie też stojący obok, dwukondygnacyjny dawny magazyn otrąb. Główne wejście do kompleksu przewidziano od ul. Łokietka, gdzie powstanie reprezentacyjny plac.
W Centrum znajdzie się nowoczesna, spełniająca europejskie standardy baza noclegowa dla 96 osób, sala audiowizualna i konferencyjna, pokój gier, świetlica, wypożyczalnia sprzętu turystycznego i sportowego, informacja turystyczna, sklepik z pamiątkami i kawiarenka internetowa. Na zewnątrz będzie wielofunkcyjne boisko sportowe, ławki, grill, stoły i miejsca na ogniska. Niezbędna jest również budowa chodników, budynków technicznych, parkingów, instalacja oświetlenia itp. Obiekty i teren będą monitorowane. W centrum zlokalizowany będzie również hot-spot, umożliwiający bezprzewodowy dostęp do internetu.
Projekt ma być realizowany ze wsparciem funduszy unijnych. Dlatego został wpisany do Indykatywnego Wykazu Projektów Kluczowych Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013. Umowa dotycząca przygotowania indywidualnego projektu kluczowego (tzw. preumowa) została zawarta 2 lipca 2008 r. pomiędzy Województwem Kujawsko-Pomorskim a Gminą Miasta Toruń. 30 czerwca 2010 r. do umowy podpisano aneks. W czerwcu br. złożono wniosek aplikacyjny o przyznanie dofinansowania. Obecnie jest oceniany.
Przetarg na wykonanie projektu i budowę obiektu w dawnych Młynach Toruńskich ogłoszono pod koniec czerwca br. Wpłynęło dziewięć ofert. Najdroższa opiewała na 23,8 mln zł, a najtańsza na prawie 18,4 mln zł. Złożyła ją firma Pol-Aqua z podwarszawskiego Piaseczna. Obiekt realizowany będzie w systemie „zaprojektuj i buduj”. Oznacza to, że wykonawca musi najpierw przedłożyć koncepcję, projekty, zdobyć zezwolenie na budowę, po czym wykonać samą inwestycję. Na całość, łącznie z zagospodarowaniem terenu, ma czas do listopada 2013 r. jednak budynek powinien być gotowy kilka miesięcy wcześniej, pod koniec kwietnia.
– Młyny Toruńskie zmieniają swój wygląd. Życzę powodzenia przy projektowaniu i realizacji przedsięwzięcia. Ufam, że wszystko pójdzie zgodnie z planem i w 2013 r. MCSM przyjmie pierwszych gości – powiedział podczas podpisania umowy prezydent Torunia Michał Zaleski.
– Cieszę się, że będziemy realizować w Toruniu kolejne zadanie i to tak ciekawe. To świadczy o dużym do nas zaufaniu i na pewno go nie zawiedziemy – obiecał Prezes Zarządu „POL-AQUA” Piort Chełkowski.
Pol-Aqua dobrze zna teren, na jakim będzie pracować. Obecnie Młynach Toruńskich adaptuje największy budynek kompleksu na Centrum Nowoczesności i Toruński Inkubator Technologiczny.