Pytanie, o to czemu chodzimy na dwóch nogach może wydawać się banalne. Odpowiedź, wcale nie jest prosta. Do ciekawych wniosków doszli naukowcy badający zachowania szympansów w lasach Bossou w Gwinei. Z badań prowadzonych przez międzynarodowy zespół badawczy z udziałem wybitnego specjalisty Briana Richmonda z George Washington University wynika, że małpy poruszające się na tylnych kończynach mogą zgromadzić więcej pożywienia w krótszym czasie. Można wyciągnąć zatem wniosek, że jedną z przyczyn zmiany postawy naszych przodków była umiejętność szybszego i sprawniejszego przenoszenie i gromadzenia cennych rzeczy. Dziś już nie musimy walczyć (w sensie dosłownym) o deficytowe dobra, ale postawa stojąca, w spadku po przodkach nam została.
Dzięki temu, że przyjęliśmy postawę pionową możemy dokonywać rzeczy niemożliwych dla innych gatunków. Od kiedy człowiek stanął na dwóch nogach zmieniło się wszystko: jego otoczenie i potrzeby. Kiedyś, człowiek polował, zbierał, hodował, wypasał, a dziś – pracuje. Z pracą, związane są różnego rodzaju obciążenia układu mięśniowo – szkieletowego. Osoby pracujące w pozycji siedzącej często mają poważane problemy z utrzymaniem prawidłowej postawy. Do najczęstszych dolegliwości zaliczają się bóle pleców, kręgosłupa i karku. Aby zapobiec tego rodzaju przypadłościom należy w trakcie pracy robić przerwy i wykonywać odpowiedni ćwiczenia. Najlepiej jednak zadbać o odpowiednie stanowisko pracy. „Coraz więcej czasu spędzamy przemieszczając się. Miejsce, w którym wykonujemy pracę przestaje mieć takie znaczenie, a najważniejsza jest efektywność i terminowość wykonywanych zadać. Mobilność powoduje, że pracować można niemalże wszędzie i coraz częściej sam pracownik musi zadbać o komfortowe miejsce dla siebie” – mówi Katarzyna Bukowiecka z firmy PROFIm. Według rehabilitanta z Carolina Medical Center Dariusza Straszewskiego. „Komfortowa pozycja półleżąca zdecydowanie zmniejsza obciążenia dysków i stawów międzykręgowych.”
Przebywanie w pionie jest dla nas całkowicie naturalne. Niestety, problemy pojawiają się kiedy długo przebywamy w pozycji siedzącej. Te obciążenia i zagrożenie były punktem wyjścia dla specjalistów z Instytutu Wzornictwa Przemysłowego by stworzyć mebel, który sprostałby współczesnym oczekiwaniom. Wynikiem ich prac jest fotel mPosition wyprodukowany przez firmę PROFIm. Produkt ten jest w pełni ergonomiczny, a jego zadaniem jest eliminowanie problemów związanych z nieprawidłową postawą.
Czasy się zmieniają i problemy które nas dotyczą również. Coraz częściej zwracamy uwagę na naszą wygodę i coraz częściej walczymy z ograniczeniami naszego ciała. W różnych dyscyplinach sportowych ciągle udowadniamy, że nie ma dla nas rzeczy niemożliwych. Tym bardziej powinniśmy zadbać i zatroszczyć się o niemożliwy wydawałoby się komfort naszej pracy.