w , ,

Manifest „Zielona przyszłość Śląska”

Wraz z przedstawicielami administracji, nauki oraz biznesu, ekologami, ekonomistami i socjologami opracowano cztery projekty manifestów w obszarach: Zielona wizja Śląska, Energia obywatelska na Śląsku, Śląskie efektywne energetycznie i Błękitne niebo nad Śląskiem. Warsztaty Zielone Laboratorium Idei miały formułę Smart Labu i kierowane były do działaczy społecznych, wolontariuszy, studentów, dziennikarzy, samorządowców, ale też do wszystkich mieszkańców, którym bliska jest tematyka kryzysu klimatycznego. Oto tekst utworzonego manifestu:

Manifest „Zielona przyszłość Śląska”

My mieszkańcy Śląska, jesteśmy świadomi naszej wspólnej odpowiedzialności za zmiany klimatu, a także potrzeby działań na poziomie lokalnym i regionalnym. Nie mamy czasu, dlatego apelujemy:

My Mieszkańcy Śląska domagamy się czystego powietrza, czystej wody, czystej energii i więcej zieleni w naszych miastach. Chcemy sprawiedliwej transformacji energetycznej, społecznej, środowiskowej i gospodarczej bez paliw kopalnych, ubóstwa energetycznego i degradacji środowiska naturalnego.

Śląsk odgrywa ważną rolę w historii Polski oraz Europy jak jedno z miejsc, w których tworzyła się rewolucja przemysłowa. Czas by to tu odbyła się kolejna rewolucja, tym razem klimatyczna.

Potrzebujemy zmiany systemu energetycznego w Polsce i żądamy nowej, spójnej polityki energetycznej, która opiera się na szerokim szerokim dialogu społecznym: obywateli, ekspertów, naukowców, aktywistów i samorządowców.

W trosce o nasz wspólny dom – planetę Ziemię, domagamy się:

  1. Energetyki obywatelskiej stanowiącej fundament transformacji energetycznej w Polsce i odejścia od paliw kopalnych w kierunku energetyki opartej na źródłach odnawialnych i rozproszonych.
  2. Błękitnego nieba nad Śląskiem – przygotowania długofalowego planu ogrzewania i ograniczenia zanieczyszczenia powietrza
  3. Odpowiedzialnej polityki klimatycznej – stabilnego poziomu podatków i prawa lokalnego
  4. Opracowania systemu wsparcia społecznego w zakresie ubóstwa energetycznego
  5. Opracowania i wdrożenia koncepcji edukacji ekologicznej – obejmującej od najmłodszych lat kształtowanie aktywnych postaw obywatelskich, zasady zrównoważonego rozwoju, podstawowe prawa człowieka i zwierząt oraz przeciwdziałanie zmianom klimatu
  6. Stworzenia mechanizmów ograniczających import używanych samochodów wysokoemisyjnych
  7. Powstania sprawnej sieci transportu publicznego: wszystkie pojazdy bezemisyjne, a transport publiczny bezpłatny
  8. Powszechnej termomodernizacji budynków oraz poprawy efektywności energetycznej w przemyśle i usługach
  9. "Zero waste policy" – więcej recyklingu i rozsądnej utylizacji odpadów
  10. Wspierania rozwoju tańszych nowoczesnych technologii energetycznych

***

Warsztaty Zielone Laboratorium Idei odbywały się w najbardziej przyjaznym dla środowiska budynku na Śląsku przy ul. Ligockiej 103 i były realizowane w ramach projektu "Sieć Regionalnych Obserwatoriów Specjalistycznych w Procesie Przedsiębiorczego Odkrywania" finansowego z Działania 1.3 "Profesjonalizacja IOB" Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. 

Projekt został sfinansowany z European Climate Initiative (EUKI). EUKI jest instrumentem finansowania projektu przez Federalne Ministerstwo Środowiska, Ochrony Przyrody i Bezpieczeństwa Jądrowego (BMU). Nadrzędnym celem EUKI jest wspieranie współpracy w zakresie klimatu w Unii Europejskiej w celu łagodzenia emisji gazów cieplarnianych. Czyni to poprzez wzmocnienie dialogu i współpracy transgranicznej, a także wymianę wiedzy i doświadczeń.

Informacje i poglądy przedstawione w niniejszym artykule pochodzą od autora i niekoniecznie odzwierciedlają oficjalną opinię Federalnego Ministerstwa Środowiska, Ochrony Przyrody i Bezpieczeństwa Jądrowego.

Avatar photo

Napisane przez Open-Mind

Facebook zwiększa nagrodę za odkrycie błędów w zabezpieczeniach do 40 tys. USD i łagodzi…

Izraelscy eksperci są zgodni: polska technologia zmieni świat