Wolf Bracka to wspomnienie przedwojennej tradycji i luksusowych domów handlowych. Projektując budynek, architekci chcieli uchwycić w jego formie oraz atmosferze wyjątkowy charakter domów towarowych dużych europejskich stolic: Paryża, Londynu czy Berlina. Usytuowany w prestiżowej lokalizacji, elegancki i nowoczesny obiekt, ma kreować atmosferę dużego, dynamicznie rozwijającego się miasta.
Nowy budynek ma powściągliwą, a zarazem wyrazistą formę. Przeszklony parter ‘zaprasza’ ulicę do środka. Tu bierze również swój początek ciąg ruchomych schodów, które wspinają się po elewacji obiektu z wyraźnym wyeksponowaniem także na zewnątrz obiektu.
Kondygnacje ponad parterem oplata wstęga czarnego kamienia wulkanicznego, poprzecinana szczelinami okien i pasami przeszkleń wzdłuż ruchomych schodów. Zaś najwyższa kondygnacja tworzy lekkie i ulotne zwieńczenie ciężkiej bryły.
Zaokrąglone narożniki nawiązują przy tym dialog z modernistycznym charakterem okolicznych budynków.
Ekskluzywny charakter obiektu znalazł swoje odbicie także w architekturze wnętrz. Zostały one wykończone szlachetnymi i trwałymi materiałami w prostych i minimalistycznych zestawieniach faktur oraz barw. Jak podkreślają projektanci, myślą przewodnią i celem ich koncepcji było stworzenie luksusowej, bezpretensjonalnej w charakterze i jednocześnie ultranowoczesnej oprawy dla prezentowanych tu przedmiotów i idei.
Wykład poprowadzi:
Jacek Świderski- współautor projektu Wolf Bracka , architekt biura Kuryłowicz & Associates
Wykład odbędzie się 17 maja w Klubie Sztuka Architektury:
ul. Andersa 13 (Skwer Tekli Bądarzewskiej – Stacja Muranów)
Warszawa
Początek godzina 17.30.
Wstęp na wykład jest bezpłatny.
Po wykładzie planowana jest dyskusja.
Klub Sztuka Architektury jest wspólnym projektem portalu Sztuka-Architektury.pl oraz Stowarzyszenia Stacja Muranów
Patronat medialny: Wnętrze i Ogród, portal deko-racja.pl
Program kolejnych prezentacji można znaleźć na portalu Sztuka-Architektury.pl.
Sztuka – Architektury jest jednym z największych, fachowych, sieciowych mediów architektonicznych w Polsce. Powstał w 2001 roku jako rozwinięcie strony internetowej towarzyszącej polskiej prezentacji wystawy laureatów nagrody Pritzkera – architektonicznego Nobla. Oprócz informacji o aktualnościach z polskiej i światowej architektury serwis Sztuka-Architektury.pl jest organizatorem szeregu wydarzeń architektonicznych, jak: „ArchFilmFest – Festiwal Filmów o Architekturze", „Akcja-Kreacja. Projektowanie na żywo", program szkoleń "Bottom-up design" czy „Polska Architektura XXL" – doroczny plebiscyt będący podsumowaniem największych wydarzeń architektonicznych w kraju. Wortal ma także własny program wydawniczy oraz bazę danych najlepszych, młodych pracowni projektowych.
(Fot: Kuryłowicz & Associates)